صفحه اصلی / پرورش گل و گیاه / چطور می توانیم با کرم ساقه خوار مبارزه کنیم؟

چطور می توانیم با کرم ساقه خوار مبارزه کنیم؟

برخی از کرم ها وجود دارند که به ساقه درختان و گیاهان حمله می کند و خسارت های جبران ناپذیری وارد می کند از این رو بهتر است آن ها را بشناسید و راه های مقابله با آن ها را بلد باشید.

چطور می توانیم با کرم ساقه خوار مبارزه کنیم؟

کرم ساقه خوار

کرم های ساقه خوار به همان لارو هایی گفته می شود که از ساقه های گیاهان و درختان تغذیه می کنند و نوعی آفت گیاهان و درختان به حساب می آیند. کرم های خراط یا ساقه خوار بیش تر از چوب پنبه ای که در میان گیاهان وجود دارد تغذیه کرده و رنگی زرد و بدنی بند بند دارند. این کرم ها یکی از آفات هایی می باشد که خسارت های بیش تری نسبت به سایر آفات به گیاهان وارد می کنند. آن ها برای تغذیه سعی می کنند آوند های گیاه را از بین ببرند و با این کار می توانند گیاهان را خشک کنند. این کرم ها باعث تضعیف شدن شاخه ها می شود به طوری که هر شاخه ممکن است با کوچک ترین بادی شکسته و از تنه جدا شود.

روش های مبارزه

برای این که این کرم ها به باغ و محصلات شما صدمه ای نزنند باید راه های مبارزه با آن ها را بلد باشید. در ادامه روش های مبارزه با آن ها را برای شما بیان می کنیم.

پیشگیری کنید.

همانطور که می دانید پیشگیری بهتر از درمان است بنابراین باید سعی کنید قبل از این که این کرم ها به باغ شما آسیب برسانند از ورود آن ها جلوگیری کنید. برای پیشگیری دو راه وجود دارد که یکی از آن ها آبیاری مناسب است و دیگری تقویت درختان می باشد. در صورتی که گیاه کم آب شود محل مناسبی برای زندگی و تغذیه این کرم ها خواهد بود بهتر است در فصول گرم سعی کنید گیاهانتان کم آبی را تجربه نکنند. البته باید بدانید که این حشرات می توانند گیاهان ضعیف را از دور تشخیص بدهند و ضعف آن ها را شناسایی کنند بنابراین بهتر است درختان باغ خود را تقویت کنید تا دچار این نوع آفت خطرناک نشوند.

چطور می توانیم با کرم ساقه خوار مبارزه کنیم؟

پوشاندن دالان ها

یکی از روش های مبارزه با کرم های ساقه خوار این است که دالان های فعال لاروی را بپوشانید که برای این کار می توانید از چسب های مخصوص و یا خمیر های آنتی تارلو استفاده کنید. این خمیر ها بسیار مقاوم اند و چسبندگی بسیار زیادی دارند. البته روش های موقتی هم وجود دارند ولی آن روش ها می توانند منجر به طغیان آفت شوند و بار دیگر باغ شما را مورد خسارت قرار می گیرد.

نکته : در نظر داشته باشید که برای تشخیص این مورد باید به ترشح شیرابه و تجمع و ریزش فضولات نارنجی رنگ توجه کنید.

استفاده از تله فرمونی

استفاده از روش های شکار انبوه نام دیگر این تله می باشد. در واقع شما برای هر یک هکتار نیازمند ۱۰ تله هستید. برای استفاده از این تله ها می توانید از تله های سبز رنگ استفاده کنید زیرا این رنگ می تواند کرم های بیش تری را به خود جذب کند و این آفات را راحت تر از بین خواهید برد.  از این تله برای درختان هم استفاده می شود. این تله ها نوع دیگری دارند که می تواند در جفت گیری آن ها اختلال ایجاد کند و از تکثیر کرم ساقه خوار جلوگیری کند.

استفاده از تله نوری

این تله برای حشرات و سوسک های سیاهی که پوست سفتی دارند مورد استفاده قرار می گیرد و شما می توانید بعد از جمع آوری این حشرات و کرم ها آن ها را از بین ببرید و بهترین راه از بین بردن آن ها انداختن درون نفت و یا بنزین می باشد.

سمپاشی کنید.

یکی دیگر از راه های مبارزه با این نوع کرم ها که می توانند خسارت های بسیاری وارد کنند سم پاشی کردن می باشد. در واقع این کار بعد از این که گیاهان و درختان مورد حمله قرار گرفتند انجام می شود و شما می توانید از سم هایی استفاه کند که مخصوص همین کرم ها می باشند که می توان به سم زئوزران و سم آنتی تارلو اشاره کرد که سم آنتی تارلو به شکل پماد در بازار موجود می باشد.

هرس کردن

در نظر داشته باشید که برخی از درختان را نباید قطع و یا هرس کرد زیرا ممکن است مکان مناسبی برای این نوع کرم ها ایجاد کند. از این رو به شما توصیه می کنیم حتما قبل از هرس کردن از نیازنمندی آن درخت نسبت به این کار اطمینان پیدا کنید. برای مثال می توان به درخت گردو اشاره کرد. این درخت از ذخایر ارزشمند کشورمان می باشد و در صورتی که شاخه های آن هرس شود ممکن است با ایجا شاخه های نرم مکان مناسبی برای کرم ها باشد و بیش تر در معرض خطر قرار می گیرند.

چطور می توانیم با کرم ساقه خوار مبارزه کنیم؟

در ادامه می توانید با کلیک بر روی لینک های زیر  سایر مقالات آرگا را در زمینه پرورش گل و گیاه، دفع آفات گیاهان آپارتمانی و دفع آفات ارگانیک مشاهده کنید.

منبع : آرگا

برچسب :


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

فواید خمیر دندان زغالی و آشنایی با معایب استفاده از آن

فواید خمیر دندان زغالی و آشنایی با معایب استفاده از آن

فواید خمیر دندان زغالی بسیار زیاد می باشد ولی این خمیر دندان خوب نباید جایگزین …

دیدگاهتان را بنویسید