صفحه اصلی / روانشناسی / چطور زندگیمان را دگرگون کنیم؟

چطور زندگیمان را دگرگون کنیم؟

احتمالا بارها و بارها از خودتان پرسیده‌اید که هدف از زندگی چیست و چرا به این دنیا آمده‌ایم؟ پیدا کردن پاسخ مناسب برای این سوال کار ساده‌ای نیست، حتی نمی‌توانیم یک پاسخ کلی به آن بدهیم چرا که این پاسخ برای هر کدام از انسان‌ها متفاوت خواهد بود.

بنابراین وظیفه هر کدام از ما جستجو‌ کردن در جهان بیرون و صد البته جهان درونمان برای یافتن این پاسخ مهم است، این جستجو را باید از درونمان آغاز کنیم، باید بگردیم و خودمان را بیابیم و بشناسیم. اما راستش را بخواهید راه رسیدن به خودآگاهی سخت و سنگلاخ است، با این حال همۀ ما برای تبدیل‌شدن به قهرمانان زندگی‌مان باید دست به کار شویم و در راه آن قدم بگذاریم. در این مقاله از خودآگاهی می‌گوییم.

چطور زندگیمان را دگرگون کنیم؟

خودآگاهی چیست؟

خودآگاهی یک حالت روانشناختی است که در آن فرد خود را در کانون توجه خود قرار می‌دهد و توانایی شناخت جنبه‌های مختلف خود مثل: صفات، ارزش‌ها، افکار و احساساتش را دارد و از چگونگی تأثیر آنها بر رفتار خودش آگاه است.

چرا خودآگاه بودن اهمیت دارد؟

 1. همدلی شما با دیگران افزایش می‌یابد.
 2. مهارت شما در گوش‌دادن به دیگران بهتر می‌شود.
 3. تفکر انتقادی را یاد می‌گیرید.
 4. توانایی‌تان برای تصمیم‌گیری بهبود می‌یابد.
 5. تسلطتان بر خود افزایش می‌یابد و بهتر می‌توانید خودتان را کنترل کنید. در واقع با خودآگاهی می‌توانید به روانشناس خود تبدیل شوید.

البته بهتر است بگوییم شما اولین قدم را برای تبدیل‌شدن به روانشناس خود برداشته‌اید. روانشناسی علمی بسیار گسترده است و مطالعه در شاخه‌های مختلف آن علاوه بر اینکه به شما در شناخت خود و روانتان کمک می‌کند، در مشاغلی که سر و کار آن‌ها با انسان‌هاست، چه مستقیم و چه غیرمستقیم، اهمیت بالایی دارد.

یک خبر بسیار خوب برای شما این است: با کمی جستجو می‌توانید به تعداد بالایی منابع خوب و باارزشی که حرف‌های زیادی برای گفتن به شما دارند دست یابید. اما اگر زبانتان آنقدر خوب نیست که بتوانید این مقالات را تماماً درک کنید می‌توانید: ترجمه مقاله روانشناسی‌تان را به ترنسیس بسپارید. مترجمان ترنسیس کیفیت ترجمۀ شما را تضمین می‌کنند، روی لینک بالا کلیک کنید و نمونۀ ترجمه‌های ترنسیس که در ژورنال‌های معتبر پذیرفته شده‌اند را ببینید.

 1. ذهنتان خلاق‌تر می‌شود.
 2. تغییر عادت‌ها برای شما آسان‌تر می‌شود.
 3. ارتباطاتتان با دیگران مؤثرتر می‌شود و در نهایت روابط بهتری را تجربه می‌کنید.
 4. علاوه بر تمام مواردی که در بالا از تغییرات مثبتی که خودآگاهی در زندگی فردی شما ایجاد می‌کند گفته شد، کسانی که خودآگاه‌ترند در جامعه افراد بهتر و مفیدتری هستند.

چگونه می‌توانیم به خودآگاهی برسیم؟

 1. کنجکاو باشید

برای اینکه به خودآگاهی برسید در قدم اول باید در مورد خودتان کنجکاو باشید. ذهن و بدن شما با اینکه همیشه در نزدیکیتان بوده‌اند سرزمین‌هایی ناشناخته هستند. در این سرزمین راه‌های بسیاری برای رفتن دارید و اینکه چقدر در سفرتان برای درک و شناخت خود پیش بروید، به میزان آمادگی و کنجکاویتان بستگی دارد.

 1. سپرتان را زمین بگذارید

احتمالاً وقتی با چیزی در خودتان مواجه می‌شوید که نمی‌پسندید و با معیارهایتان تطبیق ندارد، اولین واکنش شما این است که سعی می‌کنید از خودتان دفاع کنید.

اینجاست که در مسیرتان دچار چالش می‌شوید، اما این انگیزۀ غریزی محافظت از خود مانعی برای رسیدن به خودآگاهی بیشتر است. شما زمانی به خودآگاهی می‌رسید که حالت دفاعیتان را کنار بگذارید و برای دیدن خودتان به گونه‌ای متفاوت از آنچه همیشه تصور می‌کردید باید سپرتان را زمین بگذارید و برای رویارویی با بخش‌های تاریک وجودتان گشوده باشید.

Journaling .3 هر روزه را فراموش نکنید

روزانه‌نویسی یا Journaling روند فکری‌تان را روشن می‌کند، درک شما را از احساسات افزایش می‌دهد و در نهایت باعث می‌شود به خودتان هوشیارتر باشید و خودآگاهیتان را بیشتر می‌کند. هر روز از خودتان بپرسید چه احساسی دارید، احساساتتان را چه مثبت و چه منفی بنویسید و به اینکه منشأ این احساسات کجاست فکر کنید، چه چیزی باعث به وجود آمدن آن‌ها در شما شده است؟

 1. از دیگران بپرسید شما را چگونه می‌بینند

یکی از مواردی که می‌تواند به شما برای رسیدن به خودآگاهی کمک کند، دیدن خودتان از نگاه دیگران است، بنابراین با نزدیک‌ترین عزیزانتان صحبت کنید و این شجاعت را داشته باشید که از آن‌ها بپرسید در موقعیت‌های مختلف شما را چطور می‌بینند.

نگاه‌کردن به خودتان از دیدگاه افراد دیگر این شانس را به شما می‌دهد که زوایایی از وجودتان را کشف کنید که خودتان نمی‌توانستید ببینید و برای شما نامرئی بوده‌اند.

 1. خودتان را در جایگاه نفر سوم بگذارید

در روابطتان با دیگران و اتفاقاتی که می‌افتد سعی کنید یکبار هم ماجرا را از بالا و دیدگاه نفر سوم بررسی کنید. این کار علاوه بر افزایش خودآگاهی شما، به بهبود روابطتان هم کمک می‌کند. از جایگاه یک فرد درگیر در رابطه نمی‌توانید تماماً خودتان را ببینید و طرف دیگر را درک کنید، اما یک نفر سوم منصف می‌تواند دید جدیدی به شما بدهد و چیزهایی از شما و طرف دیگر نشانتان دهد که در میدان دیدتان نبوده است که در نهایت به رشد خودآگاهی شما کمک می‌کند.

 1. مدیتیشن را در برنامه روزانه‌تان قرار دهید

از آنجایی که در مراقبه روی خودتان تمرکز می‌کنید، این کار به شما در افزایش خودآگاهی کمک می‌کند. اگر فرصت جایی‌نشستن و مدیتیشن را ندارید می‌توانید در حین انجام کارهایتان وارد حالت Flow شوید.

 1. یادگیری را متوقف نکنید

خیلی اغراق‌آمیز است که بگوییم این مقاله معجون جادویی خودآگاهی است و حالا شما همه ‌چیز را دربارۀ خودآگاهی می‌دانید. در این مقاله ما فقط سعی کردیم بخشی از راه رسیدن به خودآگاهی را برای شما روشن کنیم و در اولین قدم همراه شما باشیم اما حالا زمان آن رسیده که برای پیمودن ادامۀ مسیر به سراغ ده‌ها کتاب و مقالۀ دیگری که در این زمینه وجود دارد بروید.

هر بار که چیزی می‌خوانید، علاوه بر اینکه جواب برخی از سؤالاتتان را پیدا می‌کنید، سؤالات جدیدی هم برایتان پیش می‌آید که برای پیداکردن پاسخ آن‌ها باید باز هم جستجو کنید و بخوانید، این جستجوها و خواندن‌ها هر بار خودآگاهی شما را افزایش می‌دهد.

پیشنهاد می‌کنیم: به سراغ کتاب‌هایی به زبان‌های دیگر هم بروید چرا که دَر ِیک جهان جدید برای خودآگاه‌ترشدن به روی شما باز می‌شود البته اگر برای خواندن و ترجمۀ این کتاب‌ها مشکل داشتید نگران نباشید، راه‌حل شما در دستان ترنسیس است: ترنسیس پلتفرم آنلاین ترجمه، کار ترجمۀ کتاب شما را با بالاترین کیفیت و منصفانه‌ترین قیمت انجام می‌دهد. برای دیدن نمونه‌های موفق ترجمه کتاب انگلیسی ترنسیس روی لینک کلیک کنید و بهترین مترجمان را در ادامۀ مسیر با خودتان همراه کنید.

منبع : آرگا

برچسب :


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

سندروم آسپرگر چیست و چه نشانه هایی دارد؟

سندروم آسپرگر چیست و چه نشانه هایی دارد؟

سندروم آسپرگر نوعی از اختلالات اوتیسم است که درجه ای خفیف تر دارد در حال …

دیدگاهتان را بنویسید