صفحه اصلی / کودک و والدین / ویژگی های کودک باهوش برای تشخیص کودکان نابغه!

ویژگی های کودک باهوش برای تشخیص کودکان نابغه!

بسیاری از والدین فکر می کنند که کودک نابغه دارند. البته باید بدانید که کودکان بسیار باهوش می باشند و ویژگی های بسیار خاصی دارند. برای این که بدانید کودک شما نابغه است یا خیر باید چند ویژگی را در آن ها پیدا کنید.

ویژگی های کودک باهوش برای تشخیص کودکان نابغه!

در مقاله های قبلی در زمینه کودک و والدین برای شما بررسی کردیم که آیا شربت های اشتها آور برای کودکان مضر است یا خیر. در ادامه قصد داریم که ویژگی های یک کودک باهوش را برایتان بیان کنیم.

ویژگی های کودک باهوش

کودکان باهوش معمولا زود تر از سایر کودکان معمولی شناخته می شوند. در واقع هوش کودکان ذاتی می باشد ولی اگر بتوانند آن ها را برای شما به نمایش بگذارند شما نیز می توانید در شکوفا شدن آن ها موثر باشید. در ادامه نشانه های کودک باهوش را برای شما بیان می کنیم.

مسابقه دادن

یکی از نشانه های بسیار مهم در کودکان باهوش این است که زود تر از سایرین به نقاط عطف دست می یابند. در واقع این نشانه به شما کمک می کند تا بتوانید کودک خود را بهتر بشناسید. کودکان با هوش سعی می کنند از کلمات سخت و پیچیده استفاده کنند در حالی که بسیاری از کودکان تا سنین بالا توانایی این کار را ندارند.

شناسایی الگو

کودکان نابغه می توانند الگویابی کرده و تکرار را شروع کنند. در واقع برای این نوع کودکان فقط تشخیص رنگ ها و الگو ها ساده ملاک نیست بلکه آن ها می توانند الگو های رفتاری و فعالیت ها را به راحتی یاد بگیرند و اجرا کنند.

ویژگی های کودک باهوش برای تشخیص کودکان نابغه!

متوجه همه چیز هستند

کودکی که نابغه است و نبوغ بسیار بالایی دارد متوجه همه چیز در اطراف می شود. برای مثال آن ها تعداد اسباب بازی هایشان را می دانند و سعی می کنند که اطلاعات کلیدی را به خوبی یاد بگیرند.

کنجکاوی کودک باهوش

باید بدانید که کودکان باهوش در مورد جهان و چگونگی پیدایش آن بسیار کنجکاوی می کنند. این کنجکاوی های ساده نشانه ای از نبوغ فرزندان شما می باشد که در بسیاری از موارد ممکن ایت به نتایج خوبی نیز دست پیدا کنند.

علاقه به موضات نشان می دهند.

گاها ممکن است فرزند شما به یک موضوع علاقه بسیار زیادی نشان بدهد و در صورتی که این موضوع برای کودک ساده نباشد می توان گفت کودک شما نابغه است. برای مثال می توان به حفظ کردن شماره تلفن در سن کم و یا حتی حفظ کردن نام دایناسور ها اشاره کرد.

بازی با بزرگ تر ها

معمولا کودکانی که هوش بسیار بالایی دارند با همسن و سال های خود کنار نمی آیند و دوست دارند با افراد بزرگتر از خود بازی کنند. این کودکان در کلاس درس احساس خستگی می کنند زیرا برای آن ها یادگیری آسان می باشد و تکرار خسته کننده خواهد بود.

تداوم دارند

کودکی که باهوش می باشد تا زمانی که در کارش موفق نشود دست از تلاش بر نمی دارد و بر روی آن تمرکز بسیار زیادی دارد. در واقع آن ها می توانند تا به پایان رساندن کاری آن را بدون حواس پرتی انجام بدهند. همین موضوع باعث افزایش دقت و توجه آن ها در کار ها می شود.

ویژگی های کودک باهوش برای تشخیص کودکان نابغه!

مهارت رهبری دارند.

کودک نابغه از کسی پیروی نمی کند و سعی می کند ویژگی های خود را به نمایش گذاشته و رهبری یک گروه را به عهده بگیرد. همان طور که اشاره شد این کودکان کار های خود را به بهترین نحو ممکن انجام می دهند و هیچ گونه حواس پرتی در کار  های آن ها مشاهده نمی شود.

خواندن را دوست دارند.

کودک باهوش خواندن را دوست دارد و می تواند زود تر از سایرین خواندن را بیاموزد. این کودکان دوست دارند همه چیز را در کوتاه ترین زمان یاد بگیرند و از کودکان هم سن خود جلو تر بروند.

کودک باهوش کامل نیست

کودکان هر چقدر هم ک با استعداد باشند باز هم کامل نیستند. در واقع باید بدانید که این کودکان ممکن است دچار اشتباهاتی شوند و بهتر است خود را برای این مورد هم آماده کنید. در واقع استثنایی بودن فرزند شما به این معنا نیست که او در همه زمینه ها بی همتا می باشد. بنابراین برای این ک جزئی از والدین خوب باشید بهتر است حداقل یکی از ویژگی های والدین موفق را داشته باشید و فرزند خود را همانطور که هست بپذیرید. برای مثال ممکن است فرزند شما در ریاضیات نبوغ داشته باشد ولی در زیست شناسی هیچ استعدادی نداشته باشد از این رو نباید آن ها را مجبور به یادگیری چیز هایی بکنید که دوست ندارند.

ویژگی های کودک باهوش برای تشخیص کودکان نابغه!

همین که بتوانید ویژگی های کودک باهوش را تشخیص بدهید کمک بزرگی است و  تاثیرات بسیار زیادی بر سرنوشت وی خواهید داشت. در واقع همه کودکان نمی توانند با هم سن و سال های خود کنار بیایند بنابراین شما می توانید با تشخیص ویژگی های کودک باهوش  خود مدرسه وی را انتخاب کنید و در نتیجه برای شکوفایی استعداد هایشان از کلاس های ویژه ای استفاده کرده و برای آینده آن ها تلاش کنید تا بتوانید باعث پیشرفت آن ها شوید.

منبع : آرگا

برچسب :


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

بزرگی شکم در کودکان چه دلیلی دارد و چطور با آن مقابله کنیم؟

بزرگی شکم در کودکان چه دلیلی دارد و چطور با آن مقابله کنیم؟

چاقی در دوره کودکی مسئله ای بزرگ در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *