صفحه اصلی / پرورش گل / نگهداری گیاه نیزه آفریقایی و شناخت شرایط نگهداری از آن

نگهداری گیاه نیزه آفریقایی و شناخت شرایط نگهداری از آن

به طور کلی گیاه نیزه آفریقایی که با نام سانسوریای نیزه ای نیز شناخته می شود از دسته گیاهان بومی مناطق آنگولا به شمار می آید که دارای برگ هایی راست لوله ای مشابه نیزه می باشد و به دلیل زیبایی گسترده ای که دارد مورد پسند اغلب باغبانان قرار گرفته است. توجه داشته باشید که معمولا این گیاه تا ارتفاع ۱ متر رشد خواهد کرد و قطر آن نیز به ۳ سانتی متر می رسد.

نگهداری گیاه نیزه آفریقایی

بهتر است دانید که گیاه نیزه آفریقایی در واقع از گیاهان همیشه سبز است که اغلب از زمین می روید و گاهی اوقات نیز زیر زمین وجود دارد و می توان آن را از دسته کلونی های وحشی دانست. این گیاه اغلب به صورت خالخالی و برگ هایی لوله ای دیده می شود که بسیار نرم می باشند و دارای رنگ های سبز و طوسی است. به طور کلی برگ های این گیاه حدود ۳ سانتی متر ضخامت دارد و توانایی رشد تا ارتفاع ۱ الی ۲ سانتی متری را دارا می باشند. جالب است بدانید که گیاه نیزه آفریقایی در سن پایین نیز شکوفه می زند و معمولا برای تزئین خانه مورد استفاده قرار می گیرد. گل نیزه آفریقایی جز گیاهان نامعمول و عجیب به حساب می آید که می توانید آن ها را در بستری پر از شن بکارید و مهم ترین نکته ای که برای کاشت و نگهداری گیاه نیزه آفریقایی وجود دارد این است که می توان پس از کاشت آن را به حال خود رها نمود تا روند رشد خود را طی کند.

نگهداری گیاه نیزه آفریقایی و شناخت شرایط نگهداری از آن

شرایط مورد نیاز برای پرورش و مراقبت از گیاه نیزه آفریقایی:

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی دارند که شما بایستی آن را فراهم نمایید و به همین منظور در ادامه به بیان برخی از اصول و روش های نگهداری گیاه نیزه آفریقایی پرداخته ایم که می توانید در این دوران از آن ها استفاده نمایید:

نور:

بهتر است بدانید که این گیاه در محیط های روشن دوام بالایی دارد و بایستی مقدار نور را به اندازه کافی دریافت نماید و همچنین می تواند از طریق نور جانبی زیر پنجره نیز رشد خوبی در پیش داشته باشد اما اگر برای مدت طولانی گیاه را در مکانی با نور کم قرار دهید روند رشد متوقف خواهد شد. به طور کلی گیاه نیزه آفریقایی زمانی که نور کافی دریافت کند برگ های ایستاده ای خواهد داشت و می تواند در فضای گلدان جلوه زیباتری داشته باشد.

نگهداری گیاه نیزه آفریقایی و شناخت شرایط نگهداری از آن

دما:

به طور کلی این گیاه بومی مناطق شرجی است و می تواند در بازه دمایی بین منفی ۱۸ تا ۲۶ درجه سانتی گراد به خوبی مقاومت کند و همچنین تغییرات دمایی را کنترل نماید ولی اغلب توصیه می شود آن را در دماهایی کمتر از ۱۳ درجه قرار دهید تا رشد خوبی داشته باشد. همچنین این دسته از گیاهان قابلیت تحمل هوای خشک را نیز دارند به شرط اینکه بیش از حد در معرض آلوده کننده ها مانند دود ماشین قرار نگیرند و در واقع یک رطوبت معمولی در محیط اتاق می تواند برای این گیاهان مفید و مطلوب باشد.

آبیاری:

توجه داشته باشید زمانی که رشد این گیاه فعال است بایستی آبیاری را به صورت متعادل انجام دهید و مقدار آن به اندازه ای باشد که خاک رطوبت خود را حفظ کند و پیش از هر بار آب دادن اجازه دهید بستر کاملا خشک شود. همچنین در فصول سرد سال نیز بایستی اجازه دهید سطح بستر تا نصف خشک شود و سپس اقدام به آبیاری نمایید و در هنگام انجام آن مراقب باشید که آب روی برگ ها نریزد زیرا این اتفاق باعث پوسیدگی برگ ها خواهد شد. به طور کلی اگر برگ ها بیش از حد مورد آبیاری قرار بگیرند دچار زردی خواهند شد و به تدریج از بین می روند.

نگهداری گیاه نیزه آفریقایی و شناخت شرایط نگهداری از آن

خاک و تغذیه:

بهتر است بدانید که بستر گیاه نیزه آفریقایی باید از زهکشی مناسبی برخوردار باشد و می توانید برای بستر از ترکیب خاک شن، پرلیت و خاک برگ استفاده نمایید تا گیاه بتواند روند رشد خود را به درستی طی کند. همچنین توصیه می شود که در تغذیه گیاه خود افراط نکنید و تنها یک مرتبه در طول ماه گیاه را با استفاده از کود های مایع تغذیه نمایید.

تعویض گلدان:

توجه داشته باشید که باید در فصل بهار عمل تعویض گلدان را برای این گیاه انجام دهید زیرا در این فصل معمولا شاخ و برگ های آن شلوغ می شوند و در نتیجه بر اثر این شلوغی ممکن است ریشه ها دچار آسیب شوند. توصیه می شود که از گلدان جدیدی که دارای زهکشی مناسبی است استفاده نمایید تا گیاهتان دچار مشکل نشود و همچنین بایستی به اندازه کافی خاک رس را در پایین ترین سطح گلدان قرار دهید.

نگهداری گیاه نیزه آفریقایی و شناخت شرایط نگهداری از آن

بیماری های گیاه نیزه آفریقایی:

بهتر است بدانید که این گیاه بسیار مساعد در برابر پوسیدگی ریشه می باشند و به همین دلیل باید در روند آبیاری دقت زیادی داشته باشید و حتما در انتهای گلدان سوراخ هایی را برای خروج آب ایجاد نمایید. همچنین بیماری های قارچی نیز گیاه را مورد هجوم قرار می دهند که می توان برای نابودی آن ها از قارچ کش های مانکوز استفاده نمود و به طور کلی از نشانه های بروز این بیماری در گیاه می توان به زرد شدن ساقه ها و تغییر رنگ در ساقه و بدنه گیاه اشاره نمود. همچنین می توانید در لینک های مقابل با نحوه پرورش گیاه آگلونما نخشید و نگهداری از گل قاشقی آشنا شوید.

منبع : آرگا


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

راهنمای کاشت و پرورش گیاه قاشقی

راهنمای کاشت و پرورش گیاه قاشقی

جالب است بدانید که در واقع بیش از ۱۰۰۰ گونه مختلف از گیاه قاشقی یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *