صفحه اصلی / اطلاعات عمومی / نحوه نوشتن پروپوزال و راهنمای قدم به قدم برای نوشتن پروپوزال ایده آل

نحوه نوشتن پروپوزال و راهنمای قدم به قدم برای نوشتن پروپوزال ایده آل

پروپوزال به نوعی همان طرح تحقیق است که ممکن است نوشتن آن مدت زیادی طول بکشد. پیشنهاد می کنیم این مطلب را مطالعه کنید تا با مراحل و نحوه نوشتن پروپوزال اصولی و دقیق آشنا شوید و نگارش پروپوزال برای شما تسهیل یابد.

آشنایی با نحوه نوشتن اصولی پروپوزال و مراحل آن

نحوه نوشتن پروپوزال و راهنمای قدم به قدم برای نوشتن پروپوزال ایده آل

در انجام تحقیقات علمی نگارش یک پروپوزال مناسب از نکات کلیدی می باشد که فرمت صحیح نوشتن آن بسته به نوع تحقیق و یا دانشگاه و سازمانی که تحقیقات برای آن ساماندهی می شود متفاوت است از این رو برای اطلاع از فرمت پروپوزال باید به راهنمایی های دانشگاه یا سازمان مربوطه مراجعه نمایید. با این حال برخی نکات اصلی و پایه ای برای نارش پروپوزال وجود دارد که در غالب موارد یکسان می باشد. در این مطلب برآنیم شما را با نحوه نوشتن اصولی پروپوزال و نکاتی که باید در این زمینه رعایت شود آشنا سازیم تا نگارش پروپوزال برای شما امر دشواری نباشد و به نوعی روند کار تسهیل یابد. با ادامه مطلب همراه ما باشید.

نحوه نوشتن پروپوزال و راهنمای قدم به قدم برای نوشتن پروپوزال ایده آل

مرحله اول: مطالعه مقدماتی

نوشتن پروپوزال ممکن است وقت زیادی را به خود اختصاص دهد از این رو باید پروپوزال به خوبی بیان کننده موضوع تحقیق برای مخاطبان باشد و اهمیت تحقیق را آشکار سازد. به طور کلی پروپوزال شالوده اصلی از طرح تحقیقاتی پایان نامه می باشد که در نوشتن آن باید به نکات متعددی توجه کرد و با توجه به فرمت خواسته شده دانشگاه مدنظر باید نوشته شود. قابل ذکر است هر دانشگاهی فرم های مشخصی برای تهیه پروپوزال در سایت مربوطه قرار می دهد که باید اطلاعات خواسته شده در  این فرم ها پر شده و  برای تصویب به گروه علمی مدنظر ارائه شود.

نحوه نوشتن پروپوزال و راهنمای قدم به قدم برای نوشتن پروپوزال ایده آل

ارائه پروپوزال این موضوع را نشان می دهد که دانشجو یا متقاضی در زمینه مورد علاقه تحقیق و مطالعات مقدماتی را انجام داده و اطلاعات اولیه مورد نیاز جهت تحقیق مد نظر خود را کسب نموده است در حدی که می تواند فراتر از کلیات موضوع توضیحات بیشتری ارائه دهد. جهت نوشتن پروپوزال نیاز است دانشجو ابتدا مطالعاتی در مورد سوابق تحقیقات مشابه و همچنین نتایج آن داشته باشد تا بتواند به صورت علمی برای مخاطب توضیح دهید که به چه دلیل انجام این تحقیق مورد نیاز می باشد.

نحوه نوشتن پروپوزال و راهنمای قدم به قدم برای نوشتن پروپوزال ایده آلقابل ذکر است پروپوزال  یک برنامه کاری قطعی نبوده و معمولا در فرایند ارزیابی و تحقیق این امکان وجود دارد که با تغییراتی همراه شود. به طور خلاصه با ارائه پروپوزال به استاد راهنما بیان می دارید که در مبحث علمی مدنظر مشکل یا ابهامی یافته اید و قصد دارید با انجام تحقیقات راه حلی برای رفع مشکل پیشنهاد نمایید. از این رو اطلاعات مقدماتی کافی در این مبحث نیاز بوده تا بتوانید ارزش تحقیق را تبیین کنید

مرحله دوم: تعیین موضوع

انتخاب موضوع مهمترین بخش برای آغاز پروپوزال نویسی می باشد. ز این رو پس از مطالعه در زمینه مورد علاقه می توانید مشخص کنید که قصد دارید در مورد چه موضوعی به پژوهش بپردازید. گزینش یک عنوان و موضوع درست و در سطح مناسب برای پروپوزال نویسی حائز اهمیت می باشد. به این ترتیب سعی کنید موضوع انتخابی شما به علاقه پژوهشی شما نزدیک باشد و ضمنا بتواند مشکلات زمینه مدنظر را مرتفع سازد. به صورت کلی عنوان یک پروپوزال باید موارد زیر را شامل باشد.

نحوه نوشتن پروپوزال و راهنمای قدم به قدم برای نوشتن پروپوزال ایده آل

۱. نو و بدیع بودن

۲. متناسب با نیاز روز جامعه بوده و برای حل مشکل راهکار ارائه کند.

۳. در راستای حوزه کاری و تخصصی شما باشد.

۴. حوزه های مکانی و زمانی و ضمنا اهداف تحقیق در عنوان مشخص باشد.

۵. موضوع انتخابی باید دارای قابلیت اجرا باشد.

۶. به شکل جامع، مختصر واضح و غیر سوالی نوشتار شود.

به طور معمول صفحه عنوان پروپوزال شامل موضوع تحقیق، نام دانشجو، رشته دانشگاهی و تاریخ آماده سازی می باشد. که البته موارد دیگری مانند استاد راهنما و مشاور نیز را هم شامل می شود.  در انتخاب موضوع تحقیق کاملا دقت کنید. موضوع باید تا حد ممکن کوتاه و گیرا بوده و در عین حال بیان کننده هدف تحقیق نیز باشد. توصیه می شود از عبارات کلی و عامه پسند اجتناب نموده و ضمنا بهره گیری از فرمول و کلمات تخصصی در تیتر نیز آزاد می باشد.

نحوه نوشتن پروپوزال و راهنمای قدم به قدم برای نوشتن پروپوزال ایده آل

مرحله سوم:  بیان مسئله

بیان مسئله در حقیقت مشکلات و تعرضاتی را که موجب ایجاد سوال در ذهن دانشجو شده است را تشریح می کند. در واقع مسئله مطرح شده در این قسمت همان سوالی می باشد که ذهن دانشجو را به خود درگیر نموده و هدف پژوهشگر از طرح سوال ریشه یابی مشکلات ایجاد شده و ارائه راهکارهیی جهت رفع آن ها می باشد.

بهترین قسمت جهت توضیح دلایل ایجاد این سوال بیان مسئله می باشد. در این قسمت آنچه بسیار اهمیت دارد عملی بودن مسئله مورد تحقیق می باشد چرا که هیات علمی باید متقاعد شوند که انجام این تحقیق به دستاورد جدیدی منتهی می شوداز این رو پزوهشگر باید مطالعاتش را بر مبنای مستندات انجام دهد. به طور کلی در بخش بیان مسئله به صورت خلاصه توضیحاتی درباره موضوع پژوهش ارائه می شود به نحوی که سوال اصلی مطرح شده و ضمنا دلایل انتخاب موضوع و اهمیت اجرای این پژوهش مطرح می شود. به این ترتیب چنانچه هدف محقق ارائه یک تئوری یا نظریه جدید می باشد باید در این قسمت بیان شود. این قسمت رفا یک خلاصه کلی از موضوع تحقیق بوده از این رو معمولا بین ۱۰ تا ۱۵ سطر را دربر می گیرد.

نحوه نوشتن پروپوزال و راهنمای قدم به قدم برای نوشتن پروپوزال ایده آل

مرحله چهارم: پیشینه تحقیق

در کارهای پزوهشی یکی از قسمت هایی که بسیار مورد توجه می باشد پیشینه تحقیق است که به آن مرور ادبیات یا Litrature review گفته می شود. در این قسمت محقق باید پژوهش های انجام شده هم راستا با پژوهش خود را بیان کند که برای این امر رجوع به مدارک و اسناد مرتبط با عنوان انتخابی جهت بالابردن آگاهی ضروری می باشد. از اهداف پیشینه تحقیق جلوگیری از سرقت ادبی و دوباره کاری، بهره مندی از تجارب پژوهشگران پیشین و آشنایی با نقاط قوت و ضعف تحقیقات قبلی می باشد.

در این قسمت باید به شکل مختصر و در عین حال دقیق با ارائه رفرنس یا منبع تحقیقی به سوابق موضوع پژوهش اشاره و توضیحات ارائه شود. این توضیحات شامل نتایج تحقیقات انجام شده شبیه با موضوع انتخابی و ارزیابی نقایص احتمالی آن ها می باشد که هدف شما تصحیح یا تکمیل این نتایج است. قابل ذکر است همه نظریه های مطرح شده و شواهد ارائه شده باید مستند بوده و منابع یا رفرنس هایی که به آن ها در این قسمت اشاره می شود در بخش پایانی یا نمایه ذکر شود.

نحوه نوشتن پروپوزال و راهنمای قدم به قدم برای نوشتن پروپوزال ایده آل

می توان گفت شما به صورت خلاصه در این قسمت استاد راهنمای خود را قانع می کنید که در زمینه موضوع انتخابی تحقیقات مقدماتی کافی را انجام داده و منابع مرتبط با پژوهش را مطالعه کرده ودقیقا ایده کاری خود را پیدا نموده اید. به بیان دیگر در این قسمت بیان می کنید که تاکنون در زمینه موضوع مدنظر چه پزوهش هایی صورت گرفته و دارای چه نواقص یا ضعف هایی هستند که شما می توانید آن ها را اصلاح یا تکمیل نمایید. این قسمت طولانی ترین بخش پروپوزال می باشد که ممکن است نیمی از صفحات پروپوزال را به خود اختصاص دهد.

مرحله پنجم: مشخص کردن اهداف تحقیق

در این قسمت محقق باید به وضوح به بیان اهداف کلی و اهداف کاربردی انجام پژوهش بپردازد. منظور از اهداف کلی مواردی است که به صورت مستقیم از موضوع پزوهش ناشی می شوند. اهداف کاربردی هم اهدافی می باشند که از مسئله پژوهش و اهداف کلی نشات می گیرند به عبارتی زیر مجموعه اهداف کلی می باشند. این اهداف بیان می دارند که چه مواردی در این پژوهش تحقیق می یابند و چه مواردی تحقق پیدا نمی کنند.

نحوه نوشتن پروپوزال و راهنمای قدم به قدم برای نوشتن پروپوزال ایده آل

در این بخش برای پژوهش خود هدف تعیین می کنید. به این ترتیب با توجه به هدف اصلی تعریف شده برای پژوهش اهدافی قابل ارزیابی برای مراحل مختلف تحقیقات تدوین می نمایید این اهداف ملاک هایی را برای ارزیابی پیشرفت پزوهش در مراحل بعدی ارائه می دهند. در ضمن لزوما آنچه که به عنوان نظریه بیان می کنید صحیح نیست و در این قسمت باید معیارهایی جهت تعریف درستی یا نادرستی نظریه ارائه شده ذکر نمایید تا بتوان بر طبق آن ها در مراحل مختلف به ارزیابی دستاوردها بپردازید. این قسمت به صورت خاص برای تحقیقاتی بر مبنای آزمایشات علمی و آزمایشگاهی تعریف شده و دارای اهمیت ویژه ای می باشد. چرا که امکان سنجش نتایج پژوهش را فراهم می نماید.

نحوه نوشتن پروپوزال و راهنمای قدم به قدم برای نوشتن پروپوزال ایده آل

مرحله ششم: فرضیات تحقیق

منظور از فرضیات تحقیق پیشنهاد یا پیش بینی های منطقی می باشد که بعد از آزمون و خطا و بررسی یافته های تحقیق پذیرفته یا رد می شوند. مشابه اهداف پژوهش فرضیه ها هم باید به شکل کمل روشن و واضح بوده و با استفاده از واژه های قابل اندازه گیری بیان گردد. ضمنا باید اشاره کرد که پذیرش یا رد فرضیه بر روی تحقیق یا پزوهشگر هیچ گونه اثر سویی نخواهد داشت.

مرحله ششم: روش یا روش های تحقیق

از نکات مهم دیگری که باید در نوشتن پروپوزال به آن توجه شود اشاره به روش یا روش های انجام تحقیق می باشد. به بیان دیگر شما باید روش های گردآوری داده ها، جامعه آماری ، نمونه مورد آزمایش، روش یا روش های نمونه گیری، ابزار و روش های گردآوری اطلاعات و داده ها را در این قسمت ذکر کنید. در این بخش شما روش های انجام پژوهش خود را بیان کرده به این مفهوم که برای دستیابی به اهداف مشخص شده روش علمی مورد استفاده خود را مطرح می نمایید.

نحوه نوشتن پروپوزال و راهنمای قدم به قدم برای نوشتن پروپوزال ایده آل

قابل ذکر است در این قسمت باید توضیح دهید که به چه دلیل یا دلایلی روش خاصی را انتخاب نموده اید و این که چرا این روش علمی برای انجام پژوهش مناسبتر است. به طور مثال در صورتی که برای اجرای تحقیق به تحقیقات میدانی نیاز دارید در این بخش باید بنویسید که پرسشنامه و پاسخ دهندگان را چگونه انتخاب کرده اید.

مرحله هفتم: نمایه یا منابع تحقیق

نحوه نوشتن پروپوزال و راهنمای قدم به قدم برای نوشتن پروپوزال ایده آل

در نوشتن پروپوزال یکی از نکاتی که باید مدنظر قرار دهید استفاده از منابع علمی معتبر است. همه داده هایی که در متن به آن ها اشاره می شود باید با ذکر منبع در این بخش از پروپوزال نوشته شود. می توانید این منابع را به دو قسمت تقسیم کنید. ۱- منابعی که قبل از نگارش پروپوزال مطالعه نموده اید و ۲- منابعی که لازم است در مراحل بعدی و موقع انجام تحقیقات استفاده نمایید. توصیه می شود از روشهای استاندارد رفرنس یا نمایه نویسی مثل هاروارد جهت نوشتن این قسمت بهره بگیرید. در ضمن از منابع به زبان انگلیسی بیشتر استفاده شود چرا که ارجاع به آن ها آسان تر بوده و استاد راهنما آشنایی بیشتری با آن ها دارد.

منبع : آرگا

برچسب :


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

فواید خمیر دندان زغالی و آشنایی با معایب استفاده از آن

فواید خمیر دندان زغالی و آشنایی با معایب استفاده از آن

فواید خمیر دندان زغالی بسیار زیاد می باشد ولی این خمیر دندان خوب نباید جایگزین …

دیدگاهتان را بنویسید