صفحه اصلی / اطلاعات عمومی / نحوه استفاده از ماسک در باران و برف

نحوه استفاده از ماسک در باران و برف

همه ما می دانیم که ماسک های جراحی یکبار مصرف هستند و از آنجایی که با شروع شدن فصل پاییز بارش باران و برف نیز افزایش پیدا کرده رطوبت می تواند باعث شود تا ماسک کارایی اصلی خود را از دست بدهد. پس ممکن است اغلب افراد کنجکاو باشند که چگونه می توان در این فصل از ماسک ها برای پیشگیری از ویروس کرونا استفاده کرد. در ادامه به نحوه استفاده از ماسک در باران و برف می پردازیم.

استفاده از ماسک در باران و برف

بهتر است بدانید که اغلب متخصصان عفونی و اعضای هیئت مدیره علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در رابطه با شیوع ویروس کرونا در طول فصول سرما بیان کرده اند که ویروس های تنفسی در واقع در هوای سرد و آلوده قابلیت ماندگاری بیشتری بر روی محیط پیدا می کنند و به همین خاطر درصد احتمال سرایت بیماری های تنفسی از جمله کرونا در این فصول بیش از پیش افزایش می یابد. همچنین افزوده اند که ویروس کرونا در کنار فصول سرما می تواند افراد بیشتری را به خود مبتلا کند و به همین خاطر به اکثریت افراد توصیه می شود بهداشت فردی را بیش از گذشته رعایت نمایند و به همین منطور در ادامه به بیان برخی از آن ها خواهیم پرداخت:

نحوه استفاده از ماسک در باران و برف

بهتر است شهروندان در چنین شرایطی حتی الامکان از منزل خارج نشوند و اگرچه مجبور به خروج بودند حتما از ماسک های سه لایه استفاده کنند.

توصیه می شود در روز های بارانی در هنگام استفاده از ماسک چنانچه صورتتان خیس شد حتما آن را خشک نموده و از ماسک جدید و کاملا خشک استفاده نمایید.

همچنین که در هر شرایطی بایستی در صورت مرطوب شدن ماسک حتی به دلیل صحبت کردن متمادی نیز ماسک خود را تعویض نمایید.

توجه داشته باشید که علاوه بر ماسک استفاده از دستکش نیز در وسائل نقلیه عمومی مانند مترو و اتوبوس ضروری است اما به این نکته توجه داشته باشید که در حین استفاده از دستکش، شست و شوی مکرر دست ها با آب و صابون نیز نباید فراموش شود.

نحوه استفاده از ماسک در باران و برف

بهتر است بدانید که با آغاز فصل پاییز در نیمکره شمالی مقامات بهداشتی کشورها نسبت به جهش دوباره شیوع کرونا در جامعه هشدار داده اند و به دلیل اینکه هنوز هیچ راه موثری برای مقابله با کرونا نشده است رعایت نکات بهداشتی تنها راهکاری محسوب می شود که افراد می توانند برای قطع زنجیره شیوع ویروس در جامعه انجام دهند. از جمله ساده ترین اقداماتی که می توان در این زمینه انجام داد استفاده از ماسک و شستشوی دست ها با آب و صابون است البته با این حال دانشمندان نسبت به استفاده از ماسک خیس در طول فصل بارندگی هشدار داده اند.

بر همین اساس سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده اند زمانی که ماسک صورت در پی بارش باران خیس شود دیگر کارایی لازم را نخواهد داشت و به همین خاطر تاکید دارند زمانی که ماسک مورد استفاده افراد خیس یا مرطوب شد باید بلافاصله آن را تعویض نمایید زیرا دیگر نمی تواند مانع از انتقال ویروس میان افراد شود.

نحوه استفاده از ماسک در باران و برف

جالب است بدانید که تیم اسپکتور، استاد ایمونولوژی کالج سلطنتی لندن در این زمینه می گوید از دید من آگاه سازی عمومی مردم در این زمینه بسیار مفید خواهد بود. همچنین در آب و هوای مرطوب و بارانی تعویض مداوم ماسک صورت بسیار بااهمیت است و به همین خاطر زمانی که مردم در آب و هوایی بارانی اقدام به خروج از منزل می کنند ممکن است ماسکشان خیس شود و لازم است تا در این باره مردم آگاهی های لازم را داشته باشند.

توجه داشته باشید که متخصصان تاکید کرده اند ماسک های متنوعی در بازار وجود دارد اما ماسک استاندارد بایستی حاوی سه لایه مجزا برای جلوگیری از ورود ذرات ریز باشد. با این وجود باز هم باید وقتی که ماسکتان خیس شد حتما نسبت به تعویض آن ها اقدام نمایید. همچنین در لینک مقابل با نحوه ساخت ماسک خانگی و طریقه شستن ماسک آشنا شوید.

منبع : آرگا

برچسب :


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

فواید خمیر دندان زغالی و آشنایی با معایب استفاده از آن

فواید خمیر دندان زغالی و آشنایی با معایب استفاده از آن

فواید خمیر دندان زغالی بسیار زیاد می باشد ولی این خمیر دندان خوب نباید جایگزین …

دیدگاهتان را بنویسید