صفحه اصلی / اخبار داغ / مرجان مومنی: جایزه گرفتن یکی از فانتزیهای من است!

مرجان مومنی: جایزه گرفتن یکی از فانتزیهای من است!

مرجان مومنی، متولد بیست و پنج شهریور هزار و سیصد و شصت و شش، مجرد، تهران، بازیگر تئاتر و سینما، نوازنده پیانو، فوق لیسانس رشته مدیریت، از سال نود وارد دنیای بازیگری شده که در کارنامه هنری او می توان به فیلم سینمایی «آپاندیس» و تئاتر پرمخاطب «شازده احتجاب» اشاره کرد، با مرجان مومنی که مدتی قبل سریال «دراکولا»» با هنرنمایی او پخش شد به بهانه روز میلادش گفتگویی صمیمی داشته ایم که با هم می خوانیم.

چرا از اینهمه فعالیت هنری «بازیگری» را انتخاب کرده اید؟

بازیگری برای من تنها یک شغل یا حرفه نیست، یک عشقه است، من بازیگری را از زمان کودکی انتخاب کردم، یکی از مهم ترین دلایلش این بود که بتوانم اکثر حس ها و شخصیتهای متفات از خودم را تجربه کنم، در جایگاه آدمهای دیگر قرار بگیرم و در موقعیتهای مختلف احساس واقعی آن آدمها را درک و زندگی کنم.

چه ویژه گی هایی در یک نقش باعث می شود آن را بازی کنید؟

این که جای شخصیتهای خیلی از خودم دورتر قرار بگیرم، به نظرم تجربه کردن آن بینظیر است چون آن وقت دیگر خودم نیستم.

مرجان مومنی: جایزه گرفتن یکی از فانتزیهای من است!

رسیدن به دنیای تصویر و دیده شدن چه المان هایی می خواهد؟

به نظر من یکی از مهمترین ها در این رابطه مردم شناسی و همچنین جامعه شناسی است و یک بازیگر باید با هوش، سرعت یادگیری مناسب، ذوق و استعداد لازم را داشته باشد، همچنین آموزشهای مرتبط با بازیگری را دیده باشد و سپس قدم در این راه پر پیچ و خم و سخت بگذارد.

خوش چهره بودن چقدر در پیشنهاد نقش تاثیر دارد؟

خوش چهره بودن در بازیگری شاید بتواند یکی از فاکتورهای مرتبط باشه اما کافی نیست، لزوما مهم هم نیست چرا که همه نقشها احتیاج به یک بازیگر زیبا و خوش چهره ندارد گاهی باید در نقشهایی قرار گرفت که حتی بازیگر خوش چهره با گریم تبدیل به یک چهره کاملا متفاوت و حتی زشت  شود، در اینجا فقط مهارت و توانایی بازیگر کمک می کند که همه چی دقیق و درست پیش برود.

از کار بازیگران و کارگردانهای خارجی کدام را می پسندید؟

از کارگردانهای خارجی: تارانتینو، هیچکاک، استنلی کوبریک، کریستوفر نولان، رومن پولانسکی و بازیگران خارجی: مریل استریپ، دنیل دی لوئیس، مارلون براندو، آل پاچینو و رابرت دنیرو.

بیشتر دوست دارید چه نقش هایی را بازی کنید؟

نقشهایی که فاصله بیشتری از خود من مرجان دارد و البته نقشهای تاریخی را خیلی زیاد دوست دارم و دلم می خواهد حتما تجربه کنم، در کل باید بگویم نقشهای منفی را خیلی بیشتر دوست دارم.

دوست دارید در کنار کدام هنرپیشه ها و برای کدام کارگردان بازی کنید؟

استاد علی نصیریان که جان دل من هستند و دلم می خواهد این افتخار و سعادت را پیدا کنم که مقابلشان بازی کنم، از کارگردانهایی که کارهایشان را خیلی دوست دارم و دلم می خواهد افتخار بازی در کارهایشان را پیدا کنم آقای اصغر فرهادی،  آقای حسن فتحی، آقای وحید جلیلوند و مهران مدیری که به لطف خدا افتخار بازی در سریال دراکولا را پیدا کردم و البته خیلی های دیگر که همگی برای من بسیار قابل احترام هستند.

مرجان مومنی: جایزه گرفتن یکی از فانتزیهای من است!

چقدر به ماندگاری در تاریخ هنر ایران فکر می کنید؟

به زعم من اگر یک هنرمند در خلق اثر خودش با تمام وجود و توان خود نیرو صرف کند آن اثر ماندگار خواهد شد و هنرمندی که اینچنین از توانایی خودش استفاده کند قطعا مانا خواهد شد.

و در بین بازیگران امروز کسی را داریم که ماندگار شود؟

در بین بازیگران من همیشه استاد علی نصیریان را سر لوحه و یکی از بهترینهای هنر بازیگری می دانم و البته از بین بازیگران امروز آقای شهاب حسینی و آقای جواد عزتی به نظر من بسیار توانا و بی تکرار حضور دارند، همچنین بانو سیمین معتمد آریا که درخشان و بینظیر هستند و قطعا ماندگار خواهند شد.

نقشی بوده در میان فیلم های ایرانی که دوست داشته باشید بازی کنید؟

بهتر است که منتظر بمانم که نقش هایی را بازی کنم که برای اولین بار خودم آن نقشها را تجربه می کنم و خودخواهانه فقط مال من باشد.

موسیقی کجای زندگی شما قرار دارد؟

به نظر من موسیقی زبان دوم یک بازیگر است و‌ برای من موسیقی جایگاه بسیار بالایی دارد و در یک کلام حال من را خوب می کند، موسیقی سنتی ایرانی و آهنگهای فرانسوی از بهترینهای من در این زمینه هستند.

خواننده محبوب هم دارید؟

زنده یاد استاد محمدرضا شجریان، همایون شجریان، از نوازندگان زنده یاد محمدرضا لطفی، کیهان کلهر، سهراب پورناظری و از خوانندگان فرانسوی چارلز آزناوور.

مرجان مومنی: جایزه گرفتن یکی از فانتزیهای من است!

آخرین فیلم و کتاب خوبی که خوانده و دیده اید را معرفی می کنید؟

رمان و نمایشنامه از جمله کتاب هایی هستند که من بیشترین زمان را برای خواندنشان صرف می کنم، رمان عشق در روزگار وبا نوشته گابریل گارسیا مارگز از آخرین کتابهایی بود که خواندم و البته از بهترین رمانهایی که خواندم رمان کوری اثر ژوزه ساراماگو است، از آخرین فیلمهایی که هم که به تازگی دیده ام black widow

و علاقه مندی ها و تفریحات شما؟

در مورد علاقه ها و سرگرمی هایم به غیر از فیلم دیدن و کتاب خواندن، پیانو می  زنم و تنیس و بیلیارد از مورد علاقه ترینهای من است.

ازدواج چقدر برای هنرمندان سختتر از مردم عادی است؟

به نظر من هیچ چیزی در این دنیا سخت نیست و همه چی کاملا بستگی به نوع دیدگاه و نگرش ما به زندگی دارد، مقوله  ازدواج هم به همین شکل است، عشق اگر عشق باشد بازیگر یا هر انسانی در هر شغل دیگری را تسلیم خودش می کند.

شما بازیگر کم حاشیه ای هستید، حاشیه را دوست ندارید؟

حاشیه همیشه وجوود دارد، در مورد من هم قطعا وجود دارد اما حضور بیش از اندازه و دامن زدن به موضوع هایی که حاشیه را پر رنگ می کند بیشترین  آسیب را می رساند و چون من اهل توضیح دادن در مورد حواشی که در ارتباط  با من به وجود می آید نیستم  بنابراین از حاشیه دور هستم.

شهرت را چطور؟

شهرت همراه با محبوبیت برای من جذاب است، شهرت بدون محبوبیت  به هیچ  وجه برای من خواستنی نیست.

مرجان مومنی: جایزه گرفتن یکی از فانتزیهای من است!

در سینما و تلویزیون دوست صمیمی هم دارید؟

بله دوستان  بسیار زیادی دارم که اگه بخواهم اسم ببرم  فهرست زیادی لازم دارم، اگر بخواهم به اسم دو نفر اکتفا  کنم ویشگا آسایش و گلاره عباسی که هریک پر از مهر و سرشار از هنر هستند.

مافیا و حسادت تا چه حد در سینمای ایران وجود دارد؟

متاسفانه مافیا و حسادت در اکثر شغلها و حرفه ها وجود دارد اما در هنر خصوصا بازیگری پر رنگتر است.

یک نقش عجیب که دوست دارید آن را بازی کنید؟

به دلیل این که نقشهایی که از خودم خیلی دور هستند را خیلی بیشتر دوست دارم تجربه کنم و به خاطر  دور بودنشان از خودم قطعا برای من هم جذاب و هم عجیب است، نمی توانم اشاره مستقیم به نقشی بکنم، اصولا عاشق نقشهای هیجان انگیز و دور از ذهن هستم.

یک اتفاق ایده آل همین الان برای شما چه می تواند باشد

در حال حاضر بهترین اتفاق ایده آل برای من با وضعیت جدید و بدی که دنیا را احاطه کرده فقط و تنها فقط از بین رفتن ویروس مرگبار کرونا است، بعد از این اتفاق قطعا به ایده آلهای شخصی خودم می پردازم و در موردش حرف می زنم.

مرجان مومنی: جایزه گرفتن یکی از فانتزیهای من است!

جلوی آینه تمرین جایزه گرفتن می کنید؟

تمرین جایزه گرفتن جلوی آینه یکی از فانتزیهای من است که برای من به طرز عجیبی  دست یافتنی و ملموس است، در این دنیا همه چی به دست می آید و برای من جایزه  کمترین دست نیافتنی دنیاست، هم تمرینش جلوی آینه هم واقعیش هر دو جذاب و هیجان انگیز است.

چیزی که از خودتان انتظار داشتید امروز باشید، هستید؟

من بسیار زیاده خواه هستم خصوصا در زمینه  کاری و حرفه ای و هنر، قطعا هر آنچه که الان هستم و در هر جایگاهی من را راضی نمی کند

و همیشه در تلاش برای بهتر و بهتر و بهتر شدن هستم.

عباسعلی اسکتی


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

داود قاسمی امیرلو: چرا وزارت ارشاد جلوی فساد مجازی کلاهبرداران هنری را نمی گیرد؟

داود قاسمی امیرلو: چرا وزارت ارشاد جلوی فساد مجازی کلاهبرداران هنری را نمی گیرد؟

در ابتدا از فعالیت هایتان صحبت می کنید؟ عرضم به حضور شما من قبل از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *