صفحه اصلی / اطلاعات عمومی / مراحل تمیز کردن آبسردکن همراه با نکات کاربردی

مراحل تمیز کردن آبسردکن همراه با نکات کاربردی

امروزه بسیاری از افراد در محل کار خود از آبسردکن استفاده می کنند. تمیز کردن آبسردکن کاری بسیار ساده می باشد و شما نباید این کار را به تاخیر بیندازید زیرا ممکن است جرم های درون آن منجر به ایجاد بیماری های عفونتی شوند و این جرم ها برای سلامت شما مضر هستند.

مراحل تمیز کردن آبسردکن همراه با نکات کاربردی

اهمیت تمیز کردن

برخی از افراد سوال می کنند که اصلا چرا باید آبسردکن را تمیز کرد و خود را به زحمت انداخت؟ لازم است بدانید که هر وسیله ای که آب در آن ذخیره می شود می تواند رسوبات و آلودگی های بسیاری را در خود جمع آوری کند و همین آلودگی ها می تواند مشکلات بسیاری را برای فرد مصرف کننده ایجاد کرده و به مرور او را به بیماری های عفونی دچار خواهد کرد. البته نه تنها بیماری های عفونی بلکه بیماری های گوارشی بسیار زیادی نیز از تمیز نکردن این وسیله به وجود می آید و بسیاری از افراد از این موضوع بی اطلاع هستند و بر این باور اند که آب سرد کن هیچ مشکلی برای آن ها ایجاد نخواهد کرد و دیر به دیر اقدام به تمیز کاری می کنند.

اگر نتوانید این کار را به درستی انجام داده و آبسردکن را به خوبی تمیز کنید نیترات موجود در آب افزایش پیدا می کند و همین مورد بسیار جزئی می تواند با خود بیماری هایی مانند کم خونی، بیماری های شدید گوارشی و انواع سرطان ها را بوجود آورد. یکی دیگر از دلیل هایی که به شما گفته می شود که آبسردکن ها را تمیز کنید به دلیل بد بو شدن آب در صورت ماندگاری بیش از حد می باشد.

بسیاری از محققان بیان کرده اند که رطوبت موجود در دستگاه زمینه رشد باکتری ها و قارچ ها را فراهم می کند و آن ها می توانند به راحتی و بدون هیچ نگرانی با فراهم شدن محیط زیست خود رشد کنند و از طریق استفاده آب توسط دیگران به بدن آن ها انتقال پیدا کنند. اگر کمی بیش تر به این دستگاه اهمیت بدهید بعد از مدتی که آب درون آن می ماند می توانید کپک ها و لایه هایی که روی آن تشکیل می شود را ببینید و تمامی میکروب هایی که درون آن وجود دارد قابل انتقال به بدن انسان می باشد.

مراحل تمیز کردن آبسردکن همراه با نکات کاربردی

تمیز کردن آبسردکن

اگر تکنیک های تمیز کردن این وسیله را بدانید می توانید به راحتی و بدون صرف هزینه و وقت بسیار زیاد به راحتی این کار را انجام دهید. به یاد داشته باشید که تمیز کردن دوره ای به شما کمک می کند تا بتوانید سریع تر و راحت تر این کار را انجام دهید و اگر این کار را به تاخیر بیندازید باید سختی بسیار زیادی را بابت رسوب های جمع آوری شده تحمل کنید و گاها خالی کردن رسوبات از داخل این وسیله کار راحتی نمی باشد.

بسیاری از کارشناسان بر این باور می باشند که تمیز کردن و شستشو مخزن آبسردکن بهتر است هر ۶ هفته یک بار انجام شود و اگر شما بتوانید این کار را به نحو احسن انجام دهید بدین معنا می باشد که توانسته اید عمر دستگاه خود را افزایش دهید. قبل از این که آب سرد کن خانه و یا محل کار خود را تمیز کنید می بایست با آن آشنایی کامل داشته باشید.  در واقع آب سرد کن دو مجرای مختلف برای آب گرم و یا آب سرد دارد و دارای درپوشی در بالای خود می باشد که از طریق آن می توانید برای آب کردن آب سرد استفاده کنید.

آب سرد کن ها معمولا دو مخزن دارند که یکی از آن ها مربوط به آب سرد و دیگری مربوط به آب گرم می باشد. زمانی که این دستگاه را آب می کنید در قسمت آب سرد بعد از این که آب به آن انتقال پیدا می کند سرد می شود و در قسمت آب گرم زمانی که این دستگاه به برق باشد آب با عبور از المنت های برقی گرم شده و از شیر خروجی آن خارج خواهد شد. برای تمیز کردن آبسردکن می بایست یک سری نکاتی را رعایت کنید که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

مراحل تمیز کردن آبسردکن همراه با نکات کاربردی

اقدامات ابتدایی

قبل از این که آب سرد کن خانه و یا محل کار خود را تمیز کنید می می بایست شوینده ای مناسب را تهیه کنید. برای این که بتوانید این کار را به آسانی انجام دهید سه ترکیب را به شما معرفی کرده و طریقه ساخت آن ها را برای تمیز کردن آبسردکن را بیان خواهیم کرد تا بتوانید به راحتی این کار را انجام دهید.

تمیز کردن با مایع سفید کننده

 • این روش بسیار ساده می باشد و کافی است یک سفید کننده مناسب انتخاب کنید.
 • دو قاشق غذا خوری از این مایع سفید کننده را در مخزن آبسردکن ریخته و یک چهارم آن را آب کنید.
 • مخزن آب را به خوبی تکان دهید و اجازه دهید تمام رسوبات درون این ترکیب حل شوند و سپس آب را خالی کنید و مخزن را یک بار آب بکشید.

استفاده از سرکه سفید

 • سرکه سفید یکی از ساده ترین راه هایی می باشد که به شما کمک می کند تا بتوانید مخزن آب سرد را تمیز کرده و از ایجاد جرم و رسوبات در آن پیشگیری کنید.
 • برای استفاده از این روش کافی است تا یک لیتر از سرکه سفید را با ۵ لیتر آب مخلوط کرده و آن را به درون آب سرد کن بریزید و اجازه دهید چند دقیقه ای بماند.
 • یعد از این که رسوبات و جرم ها از دیواره آب سرد کن جدا شد می بایست آن را خالی کرده و با آب خالی آن را خوب بشویید.

مراحل تمیز کردن آبسردکن همراه با نکات کاربردی

استفاده از کلر

 • کلر نیز راه حل بسیار خوبی برای از بین بردن آلودگی ها می باشد.
 • برای این که از کلر برای شستن و تمیز کردن آبسردکن استفاده کنید می بایست یک قاشق غذاخوری از کلر را درون یک چهارم آب مخزن آبسردکن ریخته و خوب آن را تان دهید تا بتوانید آلودگی های سخت را از دیواره آن جدا کنید.

شستشو و تمیز کاری

قبل از این که هر کاری را انجام بدهید می بایست برق دستگاه را قطع کنید تا خدایی نکرده بلایی سرتان نیاید و دچار برق گرفتگی نشوید. اجازه بدهید ۱ ساعت دستگاه خاموش بماند تا تمامی المنت های آن سرد شود. یادتان باشد که داخل دستگاه را به خوبی بررسی کنید و سعی کنید آب درون لوله های آن را تمیز کرده و اگر دستگاه شما جدا شدنی می باشد می توانید مخزن آن را جدا کنید و تمیز کاری را شروع کنید.

مرحله اول

 • ابتدا باید یکی از روش های شستشو قبل را انتخاب کنید و از قبل آن را تهیه کنید.
 • این مواد شوینده را بعد از این که دستگاه را خاموش کردید می توانید به درون مخزن بریزید و ۵۴ الی ۱۰ دقیقه صبر کنید تا محلول کار خود را انجام بدهد.

مراحل تمیز کردن آبسردکن همراه با نکات کاربردی

مرحله دوم

 • یک اسفنج نرم و تمیز برای شستشو بخرید و داخل مخزن را با استفاده از آن تمیز کنید.
 • تمیز کردن در این مرحله اهمیت بسیار زیادی دارد و می بایست این کار را به دقت انجام داده و هیچ جایی از مخزن را از یاد نبرید.

مرحله سوم

 • در این مرحله می بایست تمامی آب آب سرد کن را با استفاده از شیر های خروجی آن تخلیه کنید تا خروجی آب نیز تمیز شود.
 • اینکار صبر و حوصله بسیار زیادی می خواهد و بهتر است با عجله کردن دستگاه خود را خراب نکنید.
 • بعد از این که آب درون آب سرد کن را به خوبی تخلیه کردید می بایست چندین با آن را پر و خالی کرده تا از تمیز شدن آن اطمینان پیدا کنید.

مرحله آخر

 • یادتان نرود که قسمت های بیرونی به خصوص سینی زیر شیر آب سردکن را به خوبی تخلیه کرده و آن را نیز تمیز کنید.
 • یادتان باشد که مخزن آب دستگاه را با استفاده از یک اسفنج خشک کرده و در جای خود قرار دهید و مجددا از آن استفاده کنید.

مراحل تمیز کردن آبسردکن همراه با نکات کاربردی

نکات کاربردی

یادتان باشد که در تمیز کردن آبسردکن ها باید یک سری نکاتی را رعایت کنید تا مشکلی برای آنها ایجاد نشود و بتوانید سال های سال از آن ها استفاده کنید.

 • در حین شستشو بر روی قطعات الکترونیکی آن آب نریزید زیرا ممکن است منجر به ایجاد اتصالی شدید شده و دستگاه شما را خراب کند.
 • بعد از تمیز کردن حتما شیر آب و سرد و گرم را امتحان کنید تا مزه و رنگ بدی نداشته باشد.
 • سعی کنید آب را به مدت طولانی در آن نگذارید و حتما شب به شب مخزن را خالی کنید.
 • در نگهداری مناسب آن کوشا باشید تا بتوانید بدون هیچ مشکلی از این دستگاه استفاده کنید و عمر آن را طولانی کنید.

اگر از این مطلب رضایت داشتید می توانید در ادامه سایر مطالب مهم و مفید در رابطه با عملکرد دستگاه تصفیه آب و مراحل تصفیه آب را مشاهده کنید.

منبع : آرگا

برچسب :


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

کشور مالزی و دانستنی های جالب درباره آن

کشور مالزی و دانستنی های جالب درباره آن

به طور کلی مالزی یکی از مدرن ترین و در عین حال نو پاترین کشورهای …

دیدگاهتان را بنویسید