صفحه اصلی / اتحادیه مرغداران گوشتی / قیمت مرغ و تخم مرغ امروز چهارشنبه ۱۶ مهر ۹۹

قیمت مرغ و تخم مرغ امروز چهارشنبه ۱۶ مهر ۹۹

کارشناسان می گویند با توجه به وضعیت نامطلوب عرضه نهاده‌های دامی پیش بینی می‌شود که  در ۶ ماهه دوم سال قیمت مرغ افزایش یابد و با کمبود این محصول مواجه باشیم.

قیمت مرغ و تخم مرغ امروز چهارشنبه ۱۶ مهر ۹۹
مرغ

به گزارش «کولاک نیوز»

 بر اساس مشاهدات میدانی در حال حاضر هر شانه تخم مرغ در خرده‌فروشی‌های سطح شهر تهران با قیمت ۳۵ تا ۳۸ هزار تومان عرضه می‌شود.

این در حالی‌ست که روزهای پایانی شهریور ستاد تنظیم بازار نرخ هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری ها را ۱۲ هزار تومان و نرخ هر کیلوگرم تخم مرغ فله برای مصرف کننده را ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان تصویب کرد که با توجه به وزن، نرخ شانه نیز تعیین می‌شود.

کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی نیز چندی پیش در حاشیه جلسه‌ای اعلام کرد قیمت هر شانه تخم مرغ ۱۸۰۰ گرمی برای مصرف کننده حدود ۲۶ هزار تومان خواهد بود.

البته اخیرا شرکت پشتیبانی امور دام و اتحادیه مرغ تخم‌گذار موظف شدند نسبت به توزیع گسترده تخم مرغ با قیمت مصوب در سازمان‌های میادین، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، کارخانجات و مصارف عمده تخم مرغ اقدام کنند.

قیمت مرغ نیز در حال حاضر در خرده‌فروشی‌های سطح شهر تهران از ۲۲ تا ۳۰ هزار تومان است.

قیمت مرغ امروز ۱۶ مهر ۱۳۹۹

 قیمت انواع مرغ در ۱۶ مهر ماه ۱۳۹۹ به شرح زیر است:

نوع مرغ

قیمت(تومان)

ران مرغ بدون پوست بدون دنبالچه چربی سر ساق

۲۶,۷۰۰

مغز ران بدون پوست بدون استخوان

۳۰,۷۰۰

ساق مرغ بدون پوست و سر ساق

۳۱.۶۰۰

سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال

۲۸,۶۰۰

سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال، بازو

۲۷,۴۰۰

ران و سینه بدون پوست بدون دنبالچه شش گردن بال

۲۷,۶۰۰

بال کبابی ساده – بدون نوک بال

۲۴,۵۰۰

بازوی کبابی ساده

۲۳,۴۰۰

مخلوط بال و بازو کبابی ساده

۲۳,۷۰۰

فیله مرغ

۴۳,۴۰۰

گردن مرغ بدون پوست

۸,۹۰۰

شنیتسل بدون آرد

۳۳,۶۰۰

جوجه چینی

۴۱,۲۰۰

جوجه کباب بی استخوان و بدون بازو ساده

۳۵,۳۰۰

جوجه کباب بااستخوان ساده

۲۸,۳۰۰

پا چینی ۱۰ عددی مرغ

۲۷,۷۰۰

مرغ کنتاکی

۲۷,۶۰۰

دل مرغ پاک کرده

۸,۴۰۰

جگر مرغ

۴,۶۰۰

سنگدان مرغ

۷,۸۰۰

پای مرغ

۶,۰۰۰

بلدرچین منجمد بسته ۱۰۰۰گرمی

۳۸,۶۰۰

بلدرچین منجمد بسته ۵۰۰گرمی

۱۹,۶۰۰

بلدرچین کامل تازه(بسته ۱۰۰۰گرمی)

۳۸,۳۰۰

مرغ کامل منجمد، بسته بندی کیسه ای (پوشش کیسه نایلونی)

۱۳,۵۰۰

مرغ کامل تازه، بسته بندی کیسه ای(پوشش کیسه نایلونی)

۱۷,۹۰۰

مرغ کامل تازه پاک شده، بسته بندی بشقابی

۱۷,۸۰۰

بوقلمون ساق با پوست

۳۴,۹۰۰

بوقلمون ران با پوست و استخوان (بدون استخوان کمر)

۳۲,۵۰۰

بوقلمون مغز ران بی پوست و استخوان

۴۵,۳۰۰

بوقلمون سینه بدون بال و گردن با پوست و استخوان

۲۹,۸۰۰

بوقلمون سینه بدون پوست و بدون استخوان

۳۷,۴۰۰

جگر پاک شده بوقلمون بسته ۴۰۰ گرمی (هر بسته)

۱۲,۸۰۰

دل پاک شده بوقلمون بسته ۴۰۰ گرمی (هر بسته)

۱۵,۹۰۰

قیمت تخم مرغ امروز ۱۶ مهر ۱۳۹۹

قیمت‌ها نسبت به دو ماه قبل حدود دو برابر شده است و هر شانه تخم‌مرغ از ۱۷ هزار تومان به ۳۵ تا ۳۸ هزار تومان افزایش یافت.

وزیر جهاد کشاورزی در ۲۷ شهریورماه قول داد که قیمت تخم‌مرغ به زودی پائین می‌آید. خاوازی افزود: «تولید تخم‌مرغ در کشور به اندازه کافی داریم و سالانه یک میلیون و ۳۰ هزار تن در کشور تولید می‌شد که۶۰ هزار تن آن مازاد بر تولید داخلی است».

وزیر جهاد کشاورزی، دلایلی هم برای افزایش قیمت تخم‌مرغ در روزهای گذشته عنوان کرد و گفت: در هفته‌های اخیر «تقاضای صادرات زیاد بوده و صادرات بی‌رویه بازار تخم‌مرغ را به هم ریخته و قیمت را افزایش داده است».

در حقیقت اشاره وزارت جهاد کشاورزی به مدیریت جزیره‌ای بخش کشاورزی و یا به نوعی انتقاد از این شرایط است، به این معنی که تمام زنجیره‌های بخش کشاورزی در وزارتخانه واحد مدیریت نمی‌شود. در حال حاضر بخش تولید در وزارت جهاد و بخش صادرات، بازرگانی و قیمت در وزارت صمت مدیریت می‌شود. این نحوه مدیریت پس از آنکه اجرای قانون انتزاع (مدیریت بخش بازرگانی تولیدات کشاورزی در وزارت جهاد) توسط دولت به صورت موقت لغو شد، ایجاد شده است. پس از آنکه برنامه رئیس‌جمهور برای تشکیل وزارت بازرگانی به نتیجه‌ای نرسید، این قانون را با مجوز شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، برای مدت دو سال معلق کرد تا اینکه بخشی از خواسته رئیس‌جمهور تأمین شود. البته از همان ابتدا چه برای تشکیل وزارت بازرگانی و چه لغو قانون انتزاع، کارشناسان انتقادات زیادی داشتند.

وزیر جهاد کشاورزی که کاملاً می‌داند بخش اعظمی از بالا رفتن قیمت تخم‌مرغ مربوط به گرانی نهاده‌ها است گفت: حداکثر تا ۱۰ روز آینده بارهای عظیم نهاده کنجاله سویا وارد کشور می‌شود و به سرعت با قیمت مصوب در اختیار دامداران و مرغداران قرار می‌گیرد.

خاوازی این را هم گفت که تأمین فراورده‌های دامی به صورت هفتگی در دفتر معاون اول رئیس‌جمهور پایش می‌شود.

خاوازی همچنین تأکید کرد برنامه‌های مفصلی برای توزیع نهاده‌های دامی داریمی که قوه قضائیه، تعزیرات و نهادهای نظارتی بر این موضوع نظارت می‌کنند و گرم به گرم نهاده‌هایی که وارد کشور می‌شوند می‌توانیم رهگیری کنیم که به کجا رفته است.

حدود بیست روز از قول وزیر درباره کاهش قیمت تخم‌مرغ می‌گذرد. خبرنگار فارس برای بررسی وضعیت قیمت به بازار رفت. گزارش میدانی خبرنگار فارس حاکی است در منطقه ۱۹ تهران قیمت هر شانه تخم‌مرغ ۳۰ تایی به قیمت ۳۵ هزار تومان به فروش می‌رود. مفهوم آن این است که قیمت‌ها نسبت به بیست روز پیش هیچ کاهشی نداشته است و ظاهراً‌ قصد پایین آمدن هم از دوران اوج خود را ندارد.

یک فروشنده در پاسخ به اینکه قیمت تخم‌مرغ قرار بود پائین بیاید، گفت: مگر قیمت چه محصولی پائین آمده که قیمت تخم‌مرغ پائین بیاید؟

وی ادامه داد: ما همچنان از تولیدکننده‌ها به همان قیمت قبلی یعنی شانه‌ای ۳۲ هزار تومان خریداری می‌کنیم و با حاشیه سودی به مصرف‌کننده می‌فروشیم.

سوم مهرماه بود که افزایش قیمت تخم‌مرغ سر و صدای زیادی کرد و براساس تصمیمی که با حضور معاون اول ریاست جمهوری انجام شد، صادرات تخم‌مرغ منوط به اخذ مجوز از وزارت جهاد کشاورزی شد تا شاید بخشی از این مدیریت جزیره‌ای تعدیل شود و قیمت‌ها سر و سامانی پیدا کند، اما این تصمیمات به حدی دیرهنگام بود که تأثیری در بازار تخم‌مرغ تاکنون نداشته است. تولید یک فرایند است و نمی‌توان به صورت لحظه‌ای مسکنی برای آن تجویز کرد. باید تمام فرایند تولید تا رسیدن به دست مصرف‌کننده، درست مدیریت شود تا محصول نهایی قیمت مناسبی داشته باشد.

بلافاصله پس از ابلاغ این تصمیم مبنی بر منوط بودن صادرات تخم‌مرغ به صدور مجوز از وزارت جهاد کشاورزی، شرکت پشتیبانی امور دام موظف به هماهنگی برای خرید تخم‌مرغ از مرغداران با قیمت مصوب درب مرغداری و توزیع آن شدند.

محمدرضا طلایی مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور اظهار کرد: مقرر شد شرکت پشتیبانی امور دام و اتحادیه مرغ تخم‌گذار نسبت به توزیع گسترده تخم‌مرغ با قیمت مصوب در سازمان‌های میادین، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، کارخانجات و مصارف عمده تخم‌مرغ اقدام کند.

وی افزود: دفاتر شرکت پشتیبانی امور دام در کل کشور موظف شده‌اند نسبت به هماهنگی جهت خرید تخم‌مرغ از مرغداران با قیمت مصوب، درب مرغداری و توزیع آن اقدام کنند.

دو روز پس از آن بود که دبیر ستاد تنظیم بازار کشور سقف قیمت تخم‌مرغ بسته‌بندی را در جلسه ستاد تنظیم بازار اعلام کرد. محمدرضا کلامی گفت: قیمت تخم‌مرغ در جلسه قبلی ستاد تنظیم بازار درب مرغداری ۱۲ هزار تومان و برای مصرف‌کننده ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان به تصویب رسیده بود که برخی برندها متناسب با کشش بازار و هزینه‌های تمام شده، قیمت متفاوتی را روی بسته‌بندی خود درج می‌کردند.

وی افزود: امروز مقرر شد تا تخم‌مرغ ۳۰ عددی بسته‌بندی، شناسنامه‌دار دارای زنجیره سرد، حداکثر ۳۱ هزار تومان، تخم‌مرغ ۲۰ عددی ۲۲ هزار تومان، تخم‌مرغ ۱۵ عددی ۱۸ هزار تومان، تخم‌مرغ ۹ عددی ۱۱ هزار تومان و تخم‌مرغ ۶ عددی ۷ هزار تومان عرضه شود که این سقف قیمت است و برندهای دیگر زیر این عدد باید رقابت کنند. و در ۱۲ مهرماه صادرات تخم‌مرغ مشمول عوارض شد.

مدیرکل دفتر صادرات گمرک از تعیین عوارض ۲ هزار و ۵۰۰ تومانی برای هر کیلوگرم صادرات تخم‌مرغ خبر داد و در بخشنامه‌ای که از سوی مدیرکل دفتر صادرات گمرک به گمرکات ارجاعی ابلاغ شد، تأکید گردید اولاً صادرات تخم‌مرغ موکول به اخذ مجوز وزارت جهاد کشاورزی می‌باشد، دوم اینکه پس از اخذ مجوز،‌ انجام تشریفات صادرات مستلزم اخذ و عوارض صادراتی به میزان ۲ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم در مهرماه خواهد بود. مقادیر عوارض صادراتی ماه‌های بعد نیز پس از اعلام از سوی وزارتخانه ذیربط متعاقباً اعلام می‌شود.

همه این اقدامات درباره پایین آوردن قیمت تخم‌مرغ انجام شده، اما گزارش‌ها از بازار نشان می دهد که هیچ نتیجه‌ای نداشته است. دلیل آن این است که مسئولان راه را بیراهه رفته‌اند. دلایل فعلی افزایش قیمت تخم‌مرغ را در گرانی چندبرابری قیمت خوراک دام و طیور باید جستجو کرد. قیمت محصولاتی مانند مرغ، تخم‌مرغ، گوشت و لبنیات تا ۷۰ درصد مربوط به خوراک دام و طیور است و قیمت این نهاده اساسی در ماه‌های گذشته تا ۵۰۰ درصد نسبت به نرخ مصوب افزایش یافته است. البته این تمام ماجرا نیست. پیدا کردن این نهاده‌ها در بازار مانند پیدا کردن سوزنی در کاهدان است.

سعید مشایخی دامدار اصفهانی گفت: تنها ۴۰ درصد نهاده مورد نیاز مرغداری خود را به نرخ دولتی تأمین می‌کند و ۶۰ درصد آن را از بازار سیاه که دست افراد خاصی است و کسی هم زورش به آنها نمی‌رسد، اداره می‌شود. خرید به پنج برابر قیمت مرغداران را با ضرر مواجه کرده است و آنها انتظار دارند دولت یا نهاده‌ای را به قیمت مناسب به آنها بدهد یا محصول تولیدی آنها را به قیمت مناسب خریداری کند.

ایران واردکننده عمده خوراک دام و طیور است و سالانه بیش از ۴٫۵ میلیارد دلار نهاده وارد می‌کند. اما مشکل اصلی در این است که عدم نظارت توزیع این نهاده‌ها در داخل کشور و وجود انحصار و فساد و رانت باعث شده نهاده‌ها به دست دامداران واقعی نرسد. در این میان دود آن هم به چشم این مردم می‌رود. رانت نهاده‌ها به جیب افرادی خاص می‌رود. سالانه ۴٫۵ میلیون دلار ارز از کشور خارج می‌شود و در عین حال مردم هم تخم‌مرغ را به دو برابر قیمت می‌خرند.

ستان / نام محصول ۱۰ ۱۰٫۵ ۱۱ ۱۱٫۵ ۱۲ ۱۲٫۵ ۱۳ میانگین ساعت
حداقل حداکثر حداقل حداکثر حداقل حداکثر حداقل حداکثر حداقل حداکثر حداقل حداکثر حداقل حداکثر
تهران ۱۳۳,۰۰۰ ۱۳۴,۰۰۰ ۱۳۱,۰۰۰ ۱۳۲,۰۰۰ ۱۲۹,۰۰۰ ۱۳۰,۰۰۰ ۱۲۶,۵۰۰ ۱۲۷,۵۰۰ ۱۲۴,۰۰۰ ۱۲۵,۰۰۰ ۱۲۱,۵۰۰ ۱۲۲,۵۰۰ ۱۱۹,۰۰۰ ۱۲۰,۰۰۰ ۱۲۶,۷۸۶ ۱۳:۵۹
اصفهان ۱۳۳,۰۰۰ ۱۳۴,۰۰۰ ۱۳۱,۰۰۰ ۱۳۲,۰۰۰ ۱۲۹,۰۰۰ ۱۳۰,۰۰۰ ۱۲۶,۵۰۰ ۱۲۷,۵۰۰ ۱۲۴,۰۰۰ ۱۲۵,۰۰۰ ۱۲۱,۵۰۰ ۱۲۲,۵۰۰ ۱۱۹,۰۰۰ ۱۲۰,۰۰۰ ۱۲۶,۷۸۶ ۱۳:۵۹
قزوین ۱۲۶,۵۰۰ ۱۲۷,۵۰۰ ۱۲۴,۰۰۰ ۱۲۵,۰۰۰ ۱۲۱,۵۰۰ ۱۲۲,۵۰۰ ۱۱۹,۰۰۰ ۱۲۰,۰۰۰ ۱۲۳,۲۵۰ ۱۳:۵۹
قم ۱۳۱,۰۰۰ ۱۳۲,۰۰۰ ۱۲۹,۰۰۰ ۱۳۰,۰۰۰ ۱۲۶,۵۰۰ ۱۲۷,۵۰۰ ۱۲۴,۰۰۰ ۱۲۵,۰۰۰ ۱۲۱,۵۰۰ ۱۲۲,۵۰۰ ۱۱۹,۰۰۰ ۱۲۰,۰۰۰ ۱۲۵,۶۶۷ ۱۳:۵۹
مرکزی ۱۲۶,۵۰۰ ۱۲۷,۵۰۰ ۱۲۴,۰۰۰ ۱۲۵,۰۰۰ ۱۲۱,۵۰۰ ۱۲۲,۵۰۰ ۱۱۹,۰۰۰ ۱۲۰,۰۰۰ ۱۲۳,۲۵۰ ۱۳:۵۹
خراسان رضوی ۱۲۶,۰۰۰ ۱۲۷,۰۰۰ ۱۲۵,۰۰۰ ۱۲۶,۰۰۰ ۱۲۴,۰۰۰ ۱۲۵,۰۰۰ ۱۲۳,۰۰۰ ۱۲۴,۰۰۰ ۱۲۲,۰۰۰ ۱۲۳,۰۰۰ ۱۲۰,۰۰۰ ۱۲۱,۰۰۰ ۱۱۹,۰۰۰ ۱۲۰,۰۰۰ ۱۲۳,۲۱۴ ۱۳:۵۹
میانگین ۱۳۱,۱۶۷ ۱۳۰,۰۰۰ ۱۲۸,۲۵۰ ۱۲۶,۴۱۷ ۱۲۴,۱۶۷ ۱۲۱,۷۵۰ ۱۱۹,۵۰۰ ۱۲۵,۰۷۱
  • – قیمت ها به ریال می باشد

 از بازار نهاده‌های دامی چه خبر؟

این مقام مسئول با اشاره به اینکه بازار نهاده‌های دامی کماکان همانند گذشته است، بیان کرد: هم اکنون بخش عمده نهاده‌های مورد نیاز مرغداران از بازار سیاه تامین می‌شود، درحالیکه با تخصیص ارز دولتی بخش عمده ذرت و کنجاله باید با نرخ مصوب به دست تولیدکنندگان برسد.

حجت با اشاره به اختلاف ۵ برابری قیمت کنجاله سویا در بازار آزاد نسبت به نرخ مصوب بیان کرد: با توجه به تامین ۳۰ تا ۴۰ درصد نهاده مورد نیاز مرغداران با نرخ مصوب، مابقی از بازار آزاد تامین می‌شود که این امر در افزایش هزینه‌های تولید تاثیر بسزایی دارد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی افزود: اگر مسئولان ستاد تنظیم بازار بر عرضه مرغ با نرخ ۱۵ هزار تومان اصرار می‌ورزند، ستاد تنظیم بازار باید از ابزار‌های کنترلی بر فروش نهاده‌ها استفاده کند چرا که مرغداران در پایان خط تولید قرار دارند و در زمانیکه مرغ هایشان به سن عرضه می‌رسد، امکان نگهداری در سالن‌ها وجود ندارد.

وی با انتقاد از جهش چشمگیر قیمت ریز مغذی‌ها در بازار گفت: قیمت ریز مغذی‌ها همچون متیونین و لیزین و سایر مکمل‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل  رشد چندبرابری داشته که تمامی این عوامل منجر به افزایش هزینه‌های تولید شده است.وی با تاکید بر اصلاح قیمت مرغ در بازار افزود: با وجود آنکه امکان عرضه مرغ با نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار وجود ندارد، از این رو انتظار می‌رود مسئولان تنظیم بازار برمبنای واقعیت و هزینه تمام شده تولید، قیمت واقعی مرغ را اعلام کنند. حجت در پایان قیمت هر قطعه جوجه یکروزه را ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به افزایش قیمت نهاده‌های دامی و کمبود عرضه در بازار، مرغداران تمایلی به جوجه ریزی ندارند که این امر بر افت نرخ جوجه یکروزه در بازار تاثیر گذار است.


منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *