صفحه اصلی / گوناگون / فلسفه و تاریخچه جشن هالووین چیست؟

فلسفه و تاریخچه جشن هالووین چیست؟

انسان ها از دیر باز پای بند سنت ها و آداب و رسومی هستند که پیشینه ای تاریخی را برای هر کشور رقم می زند، آداب و رسومی که ریشه در فرهنگ و اعتقادات دارد. یکی از این آیین ها ، جشن هالووین است.

فلسفه و تاریخچه جشن هالووین چیست؟

هالووین یکی از جشن های مذهبی در کشورهای غربی است که مراسم آن در شب ۳۱ اکتبر هر سال برگزار می شود و این روز در کشورهایی نظیر آمریکا، ایرلند، اسکاتلند و کانادا تعطیل رسمی اعلام شده است تا همه ی مردم بتوانند در این جشن شرکت کنند. در این روز مردم لباسهای عجیب و غریب می پوشند و کودکان برای جمع آوری آجیل و شکلات درب خانه ها را می کوبند.

تاریخچه ی این جشن به ۲۰۰۰ سال قبل باز‌می گردد. شبی که به اعتقاد راهبان شب مقدس نام گرفت و ریشه در آیین و رسوم ساکنان جزایر بریتانیا از جمله ایرلند دارد. این جشن در حقیقت یک جشن مذهبی است و از قرن نهم میلادی رواج پیدا کرده است. فردای شب هالووین را روز تمام مقدسین نام نهاده اند و مسیحیان این روز را جشن می گیرند.

راهبانی که این آیین را بنا نهادند، بر این باور بودند که در این شب دروازه ی بین دو دنیا گشوده می شود و خدای جهان مردگان همراه با ارواح، اجنه و دیوها به روی زمین می آید. برای همین در این شب مردم با پوشیدن لباسهای ترسناک و کوبیدن بر طبل و اشیایی مثل دیگ و بشقاب و ایجاد صدا، سعی می ‌کنند تا دیو و اجنه را فراری دهند.

از دیگر رسوم این شب این است که کدو تنبل تو خالی را برداشته و برای آن دهان و چشم به صورتی ترسناک در می آورند و داخل آن شمعی روشن می کنند که به عنوان فانوس شب هالووین معروف است و جک فانوس نامیده می شود.

یکی دیگر از اعتقادات این شب این است که اگر کسی عطسه کند حتما باید به او بگویند خداحفظت کند تا مبادا شیطان روح او را تسخیر نماید.

هالووین یکی از روزهای تعطیل سال است که در روز سی و یکم اکتبر آن را جشن می گیرند و امسال این روز مصادف با پنجشنبه ۹ آبان می باشد. ریشه این مناسبت به جشنواره تاریخی منطقه سلتیک به نام ساوین برمی گردد که در آن مردم آتش روشن کرده و برای راندن ارواح، لباس های محلی به تن می کرده اند. در قرن هشتم، پاپ گرگوری سوم یکم نوامبر را به عنوان روز گرامیداشت همه مقدسات تعیین کرد؛ خیلی زود تمام روزهای مقدس به نوعی برخی از سنت های دوران ساوین را در خود گنجاندند. در گذشته، عصر قبل از روز هالووین را با عنوان اُل هالوس ایو می شناخته اند که بعدها به هالووین تغییر نام داد. با گذشت زمان، هالووین تبدیل به روزی شد که در آن فعالیت هایی همانند قاشق زنی، ساخت کدوی هالووین،‌ برگزاری جشن ها، پوشیدن لباس های خاص و خوردن شیرینی های لذت بخش انجام می شد. بنابراین در صورتی که می خواهید روز هالووین را در یکی از کشورهای غربی بگذرانید، هوشمندانه سفر کنید و با این روز و رسوم مربوط به آن آشنا شوید.

فلسفه و تاریخچه جشن هالووین چیست؟

 

ریشه های تاریخی هالووین


ریشه هالووین به جشن های سلتیک های کهنِ ساوین برمی گردد. سِلت ها که حدود ۲۰۰۰ سال قبل در ناحیه ای زندگی می کردند که اکنون کشور ایرلند، انگلستان و شمال فرانسه در آن واقع شده اند، سال نو خود را در روز اول نوامبر جشن می گرفتند.
این روز علامتی از آخر تابستان و فصل برداشت و آغاز تاریکی و زمستان سرد بود، یعنی بخشی از سال که اغلب با مرگ و میر انسان ها در ارتباط بوده است. سِلت ها معتقد بودند که در شب قبل از سال جدید، مرز بین جهان زندگان و مردگان محو و تار می شود. در شب سی و یکم اکتبر آنها ساوین را جشن می گیرند، شبی که معتقد بودند ارواح مردگان به زمین بازمی گردند.

سلت ها فکر می کردند که به غیر از ایجاد مشکل و آسیب زدن به محصولات، حضور ارواحی از جهان دیگر کار پیشگویی در مورد آینده را برای کاهنان سلتیکی آسان تر می نماید. برای مردمانی که به صورت کامل به جهان طبیعی و فناپذیر وابسته بودند، این پیشگویی ها منبعی مهم برای دستیابی به آسایش و هدایت در طول زمستان طولانی و تاریک بود.

فلسفه و تاریخچه جشن هالووین چیست؟

 

کاهنان برای یادبود این رویداد آتشکده های مقدس و بزرگی را احداث کردند، مکانی که مردم در آن جمع می شدند تا محصولات و حیواناتی را برای خدایان سلتیک قربانی نمایند. در طول جشن، مردمان سلت لباس های محلی به تن می کردند، که معمولاً از جنس سر و پوست حیوانات بودند و تلاش می کردند تا طالع یکدیگر را بازخوانی نمایند.
وقتی جشن به پایان می رسید، آنها مجدداً اجاق های آتش خود را شعله ور می ساختند، چراکه این آتشدان ها عصر آن روز به خاطر آتشکده مقدس خاموش شده بودند تا مردم را از زمستان پیش رو در امان نگاه دارد.

آیا می دانستید یک چهارم از تمام آب نبات هایی که سالیانه در ایالات متحده به فروش می رسد، برای مراسم هالووین خریداری می گردند؟

فلسفه و تاریخچه جشن هالووین چیست؟

 

تا سال ۴۳ پس از میلاد مسیح، امپراطوری روم بر بخش عظیمی از قلمرو سلتیک ها غلبه پیدا کرد. در یک دوره ۴۰۰ ساله که بر سرزمین سلتیک حکمرانی می نمودند، دو جشنواره با ریشه رومی با جشن سنتی سلتیک ها یعنی ساوین در هم ترکیب شدند.

اولین جشنواره فرالیا نام داشته که مصادف با یک روز در اواخر اکتبر بود زمانیکه رومیان به طور سنتی برای گرامیداشت مردگان آن را برگزار کردند. دومین جشنواره روزی بود برای تقدیس و ستایش خدای میوه ها و درختان روم یعنی پومونا. نماد و سمبل پومونا سیب است و ترکیب این مناسبت با ساوین احتمالاً سنتی تحت عنوان “به دندان گرفتن” سیب را توضیح می دهد که امروزه در جشن هالووین انجام می شود.

فلسفه و تاریخچه جشن هالووین چیست؟

 

تمام روزهای مقدس

در روز سیزدهم ماه مه، پاپ بونیفاتیوس چهارم در روم به احترام تمام شهدای مسیحیت معبد رومی پانتئون را برگزید و جشنی کاتولیکی به نام “روز تمام شهدا” در کلیسای غربی آن بنا نهاده شد. بعدها پاپ گرگوری سوم به منظور گرامیداشت تمام شخصیت های مقدس و شهیدان دین مسیحیت، این جشنواره را گسترش داده و تاریخ آن را از سیزدهم ماه مه به اول ماه نوامیر تغییر داد.
تا قرن نوزدهم میلادی، نفوذ دین مسیحیت به سرزمین های سلتیک رسید، جائی که در آن این دین به تدریج با مذاهب پیشین سلتیک ادغام شده و در نهایت جایگزین آنها گردید. در سال ۱۰۰۰ پس از میلاد، کلیسا روز دوم ماه نوامبر را به عنوان روز تمام ارواح نام گذاری کرد، روزی که برای گرامیداشت مردگان تعیین شده بود. امروزه به طور گسترده ای اعتقاد بر این است که کلیسا در تلاش بوده تا مراسم مذهبی سلتیک برای مردگان را با یک تعطیلی مذهبی تعیین شده توسط کلیسا جایگزین نماید.

مراسم روز ارواح شبیه به ساوین بود همراه با آتشکده های بزرگ، نمایش های رژه مانند و پوشیدن لباس هایی مانند قدیس ها، فرشته ها و شیاطین. مراسم روز تمام قدیس ها، اُل هالوس یا اُل هالومَس (در زبان انگلیسی میانه در فاصله بین سال های ۱۱۰۰ تا ۱۵۰۰ میلادی تلفظ می شده اند) نیز نامیده می شود و شب قبل از آن یعنی شب سنتی ساوین در مذهب سلتیکی، با عنوان شب تمام قدیس ها (اُل هالوس ایو) نامیده شد که به تدریج به هالووین مبدل گشت.

فلسفه و تاریخچه جشن هالووین چیست؟

 

هالووین وارد امریکا می شود

مراسم هالووین به دلیل سیستم سفت و سخت اعتقادی پروتستان به شدت در انگلستان استعماری نو محدود بود و این مناسبت بیشتر در مریلند و مستعمرات جنوبی رواج داشت.
به خاطر اعتقادات و سنت های گروه های مختلف قومی در اروپا و همچنین شبکه سرخپوستان امریکائی، یک نسخه کاملاً مجزا و متمایزی از هالووین در امریکا شروع به ظهور کرد. اولین جشن ها و مراسم ها شامل “میهمانی نمایش ها” بود که رویدادی عمومی برای جشن گرفتن برداشت محصول بودند؛ در این رویدادها مردمان محلی داستان هایی را در مورد مردگان و طالع همدیگر بیان می کردند، می رقصیدند و آواز می خواندند.
در جشن های هالووین مستعمرات، بیان داستان هایی در مورد ارواح و همچنین بدرفتاری هایی مانند دوبهم زنی از همه نوع نیز معمول بود. تا اواسط قرن نوزدهم، جشن های سالیانه در فصل پاییز رواج داشتند اما هالووین هنوز در هیچ کجای کشور جشن گرفته نمی شد.

در نیمه دوم قرن نوزدهم، سیلی از مهاجران وارد امریکا شد. این مهاجران جدید، خصوصاً میلیون ها ایرلندی که از قحطی معروف سیب زمینی ایرلندی فرار کرده بودند، به شناخته شده تر شدن برگزاری جشن هالووین به صورت ملی کمک کردند.

فلسفه و تاریخچه جشن هالووین چیست؟
فلسفه و تاریخچه جشن هالووین چیست؟

 

قاشق زنی و کاسه زنی (از رسوم برگزاری هالووین)

امریکایی ها با تقلید از سنت ایرلندی ها و انگلیسی ها شروع به پوشیدن لباس های مخصوص کرده، به خانه ها مراجعه می نمودند و از آنها درخواست غذا یا پول می کردند، کاری که در نهایت امروزه از آن با عنوان قاشق زنی یا کاسه زنی (تریک اُر تریت) یاد می شود. زنان جوان معتقد بودند که در هالووین می توانند نام یا ظاهر همسر آینده خود را از طریق گرفتن فال هایی توسط نخ، تکه های سیب یا آینه، غیب گوئی نمایند.

فلسفه و تاریخچه جشن هالووین چیست؟

 

در اواخر دهه ۱۸۰۰ حرکتی در امریکا جهت تبدیل هالووین به یک مناسبتی برای تشکیل اجتماعات و دورهم جمع شدن شکل گرفت و تلاش شد برخی از موارد مانند ارواح، شوخی ها و اسباب جادوگری کم رنگ شوند. در اواخر قرن جشن های هالووینی برای بچه ها و بزرگسالان، معمول ترین روش برای برگزاری جشن های مربوطه بود. میهمانی ها متمرکز بر بازی، غذاهای فصلی و لباس های مخصوص جشن بودند.

پدرها و مادرها از طریق روزنامه ها و رهبران جامعه تشویق می شدند که هر چیز “ترسناک” و “عجیب و غریب” را از مراسم های هالووین حذف کنند. به خاطر این تلاش ها، هالووین بسیاری از خرافات و مفاهیم فرعی خود را با شروع قرن بیستم میلادی از دست داد.

فلسفه و تاریخچه جشن هالووین چیست؟
فلسفه و تاریخچه جشن هالووین چیست؟

میهمانی های هالووین

تا دهه ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ هالووین با اجتماعات رژه مانند و جشن های وسیع در سراسر شهر به عنوان سرگرمی اصلی، تبدیل به یک روز مذهبی سکولار (دنیوی) اما جامعه محور شد. علی رغم تلاش های زیاد بسیاری از مدارس و انجمن ها در این دوره، خرابکاری و وحشی گری شروع به نفوذ شدید در برخی از مراسم ها در جوامع مختلف کرد. تا دهه ۱۹۵۰، رهبران شهری با موفقیت توانستند وحشی گری را محدود کرده و هالووین تبدیل به یک روز تعطیل برای جوانان گردید. به خاطر وجود تعداد زیادی از افراد کم سن و سال در دوران افزایش جمعیت کودکان، میهمانی ها از مراکز اجتماعات شهری به کلاس درس یا خانه تغییر انتقال یافتند، جائی که به آسانی با این افراد سازگار بود.

فلسفه و تاریخچه جشن هالووین چیست؟

 

بین سال های ۱۹۲۰ و ۱۹۵۰، رسوم قاشق زنی و کاسه زنی که به اندازه یک قرن قدمت داشت نیز مجدداً احیا شد. این سنت تقریباً روشی کم هزینه برای کل جامعه برای تقسیم و به اشتراک گذاری جشن هالووین بود. به طور نظری خانواده ها می توانستند با آموزش برخی از روش ها به بچه های محله، از فریب خوردن آنها جلوگیری کنند.

بنابراین یک سنت جدید امریکائی متولد شد و شروع به رشد کرد. امروزه امریکائی ها سالیانه چیزی حدود ۶ میلیارد دلار برای هالووین هزینه می کنند که این رویداد را پس از رویداد کریسمس تبدیل به دومین روز تعطیلی و تجاری سال در این کشور نموده است.

فلسفه و تاریخچه جشن هالووین چیست؟

 

کیک ارواح
سنت قاشق زنی هالووین امریکائی احتمالاً ریشه در اجتماعات روز ارواح در انگلستان دارد. در طول جشن ها، شهروندان تنگدست و فقیر درخواست غذا می کنند و خانواده ها اصطلاحاً برای نذر کردن در حق مردگانشان، به آنها آب نبات هایی به نام “کیک ارواح” می دهند.
توزیع کیک ارواح توسط کلیسا به عنوان روشی برای جایگزینی رویه های باستانی گذاشتن غذا و نوشیدنی برای ارواح سرگردان تشویق شده است. رویه مذکور که به “رفتن روح” معروف بود، در نهایت توسط کودکانی به کار گرفته شد که با رفتن به درب خانه های محل زندگی شان، نوشیدنی، غذا و پول دریافت می کردند.

سنت پوشیدن لباس های مخصوص هالووین هم دارای ریشه اروپایی است و هم دارای ریشه سلتیکی. صدها سال قبل، زمستان دوره ای ترسناک و نامعلوم بود. منابع و مخازن غذائی کم می شدند و بسیاری از مردم از ترس تاریکی و روزهای کوتاه زمستانی دائماً در نگرانی به سر می بردند.

فلسفه و تاریخچه جشن هالووین چیست؟

 

در هالووین زمانی که اعتقاد بر این بود ارواح به جهان هستی باز می گردند، مردم فکر می کردند که اگر خانه خود را ترک کنند، با ارواح روبه رو می شوند. برای جلوگیری از رویارویی با این ارواح، مردم قبل از ترک منزل در طول شب ماسک هایی به صورت می زدند که در نتیجه امیدوار بودند ارواح آنها را با دوستان و همراهان خود اشتباه بگیرند.

در روز هالووین برای اینکه ارواح را از خانه هایشان دور نگاه دارند، کاسه هایی پر از غذا را در بیرون از خانه هایشان می گذاشتند تا با این روش آنها را آرام نموده و از ورود آنها به داخل خانه ممانعت به عمل آورند.

فلسفه و تاریخچه جشن هالووین چیست؟

 

گربه های سیاه

هالووین همیشه روزی پر از رمز و راز، سحر و خرافات بوده است. این مناسبت به عنوان جشن برداشت محصول در آخر تابستان در دوران سلتیک ها آغاز شد که در آن مردم به طور ویژه احساس نزدیکی به دوستان و بستگان فوت شده خود داشتند. برای این ارواح مهربان، جائی را پشت میز شام مهیا می کردند، خوراکی های لذت بخشی را در پشت درب و در امتداد خیابان می گذاشتند و شمع روشن می کردند تا ارواح بستگانشان بتوانند مسیر خود را به سمت جهان ارواح پیدا کنند.
امروزه ارواح هالووینی اغلب به شکلی ترسناک و نحس تجسم می گردند و لباس ها و خرافات ما وحشتناک تر نیز هستند. ما از رد شدن از خیابان همراه با گربه ها سیاه خودداری می کنیم چرا که می ترسیم موجب بدشانسی برای ما گردد. این فکر ریشه در قرون وسطی دارد زمانی که مردم بر این باور بودند که جادوگران با تبدیل شدن به گربه سیاه، مانع از شناسایی هویت خود می شده اند.

ما به همان دلیل سعی می کنیم از زیر نردبان رد نشویم. این خرافات ممکن است نشأت گرفته از تفکرات مصریان باستان باشد، آنها معتقد بودند که اشکال مثلثی مقدس هستند (یک دلیل دیگر هم شاید به خاطر این حقیقت باشد که رد شدن از زیر یک نردبان تکیه داده شده بر دیوار بسیار نا ایمن است) و به خصوص در مورد هالووین ما تلاش می کنیم که حدالامکان از شکستن آینه، پا گذاشتن بر روی ترک های خیابان و یا پاشیدن نمک در این روز خودداری نمائیم.

فلسفه و تاریخچه جشن هالووین چیست؟

 

آشنایی دخترها و پسرها در هالووین

اما چه بر سر سنت ها و اعتقادات قدیمی هالووین آمده که امروزه در مراسم های مخصوص این روز جائی ندارند؟ بسیاری از این آئین های منسوخ و فراموش شده به جای گذشته، بر آینده و به جای مردگان بر زندگان متمرکز هستند.
به طور خاص بسیاری مجبور بودند که به دختران جوان کمک کنند تا همسران آینده شان را بشناسند و این اطمینان را در آنها به وجود بیاورند که روزی – با خوش شانسی تا هالووین بعدی – ازدواج خواهند کرد. قرن هجدهم میلادی در ایرلند، یک آشپز ویژه خواستگاری ممکن بود یک حلقه را در لابه لای سیب زمینی های له شده خود در شب هالووین پنهان نماید و امیدوار باشد که عشق واقعی را تقدیم کسی نماید که آن را پیدا می کند.

در اسکاتلند پیشگویان توصیه می کردند که یک خانم جوان و واجد شرایط به ازای هر کدام از خواستگاران خود یک فندق را نام گذاری کند و سپس آنها را به داخل آتش بیاندازد. فندقی که به جای منفجر شدن، تبدیل به خاکستر می شد یعنی صاحب آن نام، همسر آینده دختر جوان می بود (در برخی از نسخه های این افسانه برعکس آن صحیح بوده است: فندقی که می سوخت، نماد عشقی بود که نمی شد سرانجامی برای آن متصور شد).

فلسفه و تاریخچه جشن هالووین چیست؟

 

داستانی دیگر این بوده که در صورتیکه در شب هالووین یک دختر جوان قبل از خواب معجونی شیرین حاوی گردو،‌ فندق و جوز هندی بخورد، در خواب، همسر آینده خود را خواهد دید.
دختران جوانی به امید اینکه سیب زمینی به شکل حرف اول اسم همسر آینده شان روی زمین نقش ببندد، از روی شانه خود سیب زمینی پرتاب می کردند؛ همچنین با استفاده از نگاه کردن به زرده تخم مرغ شناور بر روی آب درون کاسه، تلاش می کردند تا اطلاعاتی در مورد آینده خود بدست بیاورند؛ و با ایستادن در مقابل آینه در یک اتاق تاریک با یک شمع و نگاه کردن از بالای شانه خود، تصویر چهره همسر خود را می دیدند.
مراسم های دیگر به نوعی مسابقه بودند. در برخی از میهمانی های هالووین، اولین میهمانی که یک تیغ را بر روی درخت بلوط پیدا می کرد، اولین کسی می بود که ازدواج می کرد؛ در موارد دیگر اولین کسی که می توانست یک سیب را بدون کمک دست به دندان بگیرد، اولین فردی می بود که ازدواج می کرد.
البته اگرچه ما به دنبال توصیه های رومانتیک و یا در تلاش برای جلوگیری از بروز هفت سال بدشانسی هستیم، هر کدام از این خرافات هالووینی وابسته به حسن نیت همان “ارواحی” هستند که وجودشان برای سلت ها باعث تقویت احساس زیرکی، هوش و ذکاوت می شده اند.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

منبع

این مطالب را نیز ببینید!

اجرت المثل چیست؟ شرایط تعلق اجرت المثل و نحله

اجرت المثل چیست؟ شرایط تعلق اجرت المثل و نحله

در تعریف حقوقی اجرت می‌توان گفت: «اگر کسی از مال دیگری منتفع گردد و عین …

دیدگاهتان را بنویسید