صفحه اصلی / ایران گردی / غار نمکدان قشم و جاذبه های دیدنی آن

غار نمکدان قشم و جاذبه های دیدنی آن

غار نمک از دیگر غارهای نمکی واقع شده در قشم می باشد، که به غار سه مرد برهنه نیز معروف است. قابل به ذکر است که این غار طولانی ترین و وسیع ترین مسیر را در بین دیگر غار ها به خود اختصاص داده است.

در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا به کشف حقایق غار نمکدان و معرفی این غار طولانی و بزرگ بپردازیم.

قابل به ذکر است که طول کشف شده این غار تا به امروز ۶ هزار و ۶۰۰ متر می باشد و به علت عبوری سخت برخی از قسمت‌های آن ناشناخته و کشف نشده مانده است. همچنین گفتنی است که هنوز طول نهایی و آخرین آن مشخص نیست، و انتظار می رود تا پیش از این مورد کشف قرار بگیرد.

غار نمکدان در ادبیات محلی به غار کانی نیز معروفیت دارد، که دلیل نامگذاری آن به علت قرار گیری در روستای کانی و نزدیکی و محدوده ژئو سایت نمکدان است.

غار کانی و استان هرمزگان

قابل به ذکر است که هرمزگان یکی از استان‌های جنوبی ایران می باشد که در شمال تنگه هرمز واقع شده است. جاذبه های دیدنی بسیاری در این استان وجود دارد که با یک بار سفر نمی توان تمامی آن ها را به خوبی مشاهده کرد و به تفریح و خوشگذرانی پرداخت. از دیگر جاذبه‌های گردشگری واقع شده در استان هرمزگان می توان به غار نمکدان اشاره کرد که در ادامه این مطلب به معرفی آن به طور تمام و کمال پرداخته شده است. همچنین تا به امروز نمک های بسیاری از این غار خارج شده است که از بهترین نوع های نمک به شمار می‌رود، و برای مصارف پزشکی کاربرد فراوان دارد.

غار نمکدان قشم و جاذبه های دیدنی آن

آشنایی با موقعیت جغرافیایی غار نمکدان

غار نمکی واقع شده در جزیره قشم از زیباترین جاذبه‌های طبیعی و گردشگری استان هرمزگان به شمار می رود، که مجموعه ای از زیبایی های منحصر به فرد را در دل خود جای داده است. رگه های سفید نمک بر بدن این کوه از دور منظره زیبا را به نمایش می‌گذارد و همچنین گنبد نمکی در فاصله ۹۰ کیلومتری از شهر قشم قرار گرفت که در بخش انتهای جنوب غربی جزیره، و کوه جنوب غربی و جزیره کوه گنبدی که ۲۳۷ متر فاصله دارد، قرار گرفته است.

گفتنی است که غار نمک هرمزگان در فاصله دو کیلومتری از ساحل جاده همجوار خود واقع شده است. اگر اهل پیاده روی و گردشگری طبیعت هستید، توصیه می شود که با پای پیاده این مسیر را طی کنید. داخل این غار به ویژه در عمق نور کافی وجود ندارد و برای مشاهده نیاز به چراغ قوه پر نور دارید. در سقف غار نمکی قندیل های مرمرین و بلورین در اشکال و اندازه های مختلف پوشش قرار گرفته است که منظره ای زیبا و وصف شدن به وجود آورده است. توصیه می شود که با فردی آگاه به غار سفر کنید تا از تمامی مسیر و جاذبه های درون غار به خوبی با خبر شوید.

توصیف غار نمکدان

در کف این غار جریان هایی از آب نمک قابل مشاهده می باشد که منظره فوق العاده ای را برای بازدید کنندگان به وجود آورده است. همچنین رطوبت هوای جزیره و نفوذ آب در غار باعث کوچک شدن آب نمک اشباع شده بر بدن قندیل ها شده، که باعث به وجود آمدن اشکالی پیوسته این قندیل ها شده است. این جریان آب در دل کوه نمک را به طور یک جریان دائمی زیر زمینی واقع شده است و در طی مسیر به خارج از این غار هدایت می‌کند. در این غار حوضچه طبیعی به رنگ سفید قرار گرفته است که آبی از دل آن بیرون می ‌آید و در آن جمع می گردد، و به صورت یک چشمه نمک در دامنه کوه جلوه زیبایی از خود بروز می دهد.

این چشمه در تمام طول سال جریان دارد و در بخش های داخلی این غار نمکدان جریان آن به خوبی قابل مشاهده است. گفتنی است که گاهی آب نمک موجود در غار همانند آینه تصاویر را منعکس می کند، که این باعث به وجود آمدن منظره زیبا و بی نظیر دیگری در این منطقه می‌شود. بستر اصلی این چشمه به رنگ سرخ قرار دارد که از رسوبات گل اخرا پوشیده شده است.

رسوباتی که در این منطقه تشکیل شده ‌اند دارای ترکیبات اکسید آهن و به خصوص هماتیت هستند بخش بالایی این غار از  داخل نمای زیبایی دارد که توسط قندیل ‌های بلورین که دارای اشکال و اندازه های مختلف هستند، تزیین شده است.

غار نمکدان قشم و جاذبه های دیدنی آن

ارزیابی های موجود در غار نمکدان

می‌توان گفت نمک های قابل استخراج از این غار خواص دارویی بی‌نظیری دارند. از آن ها می‌توان در علم پزشکی به ویژه برای ورزشکاران حرفه ای به صورت کپسول استفاده کرد. ترکیباتی که در نمک های درون این غار وجود دارد از منیزیوم می باشد. با توجه به تحقیقات و بررسی‌های انجام شده که توسط زمین شناسان دانشگاه شیراز و کشور چک بر روی این غار واقع شده در هرمزگان انجام شد، به خوبی متوجه شدند که این غار یکی از طولانی ‌ترین غارهای نمک جهانی و پر خاصیت می باشد.

با توجه به برخی ارزیابی های انجام شده در دانشگاه شیراز که بر روی این غار شش هزار متری انجام شد، سن نمک‌های این غار را به قبل از دوره کانبرین که تقریباً به ۵۷۰ میلیون سال پیش است، باز خواهد گشت. اما خود گنبد های نمکی و ظهور آن ها در این منطقه پدیده جوان و جدید است، به طوری که برخی از پدیده های این غار حدود شش هزار سال سن دارد.

نحوه ایجاد نمک های غار

گفتنی است که در گذشته های خیلی دور نمک ‌ها به صورت یک لایه قرار داشتند اما به مرور زمان بر آمده شدند و تحت تاثیر محیط خاصیت شناور پیدا کردند. با توجه به آنکه وزن حجمی آن ها از وزن سنگ های اطراف بسیار کمتر بود، اما آن ها را کنار می‌زند و به سمت بالا حرکت می کردند.

غار و گنبد های نمکی که در جزیره قشم و همچنین هرمزگان به عنوان پدیده بی نظیر زمین شناسی معرفی شده اند، جزئی از ثروت ملی کشور ایران به حساب می ‌آیند، که باید در حفظ و نگهداری آن ها نسل به نسل تلاش بسیار شود، و مورد حفاظت و نگهداری قرار گیرد. گنبد نمکی غار نمکی گنبد موجود در جزیره قشم است، که از میان دماغه جنوب تا قدیس سلخ، و دماغه شمال غربی تا قدیس با سعید بالا آمده است. در نقشه تقریباً دایره های به شکل و قطر ۵٫۶ کیلومتر قابل مشاهده است. همچنین با گنبدی دارای توپوگرافی نا منظم بوده که دیواره آن بسیار پر شیب است، در بخش جنوبی گنبد نمکی نمکدان غار های نمکی بسیاری وجود دارد که ارتفاع آن ها تا ۲۰ متر اندازه گیری شده است.

غار نمکدان قشم و جاذبه های دیدنی آن

مسیر های دسترسی به غار

برای دسترسی به این جاذبه طبیعی واقع شده در استان هرمزگان باید به سمت غرب جزیره سفر کنید و با عبور از فرودگاه قشم پشت سر گذاشتن حدود ۸ کیلومتر جاده شوسه که نسبتاً مناسب می باشد و ۲۳ کیلومتری از دهانه غار فاصله دارد، قرار بگیرید. در نهایت نیز بعد از رزرو هتل در قشم به سمت این جزیره و جاذبه های نادر حرکت کنید.

برای دسترسی به این جاذبه ی طبیعی در استان هرمزگان باید به سمت غرب جزیره قشم سفر کنید. با عبور از فرودگاه قشم و پشت سر گذاشتن حدود ۶۰ کیلومتر وارد جاده شوسه نسبتا مناسبی شوید که ۲۳ کیلومتر تا دهانه غار فاصله دارد. (سایر دیدنی های قشم را اینجا ببینید)

چگونگی ثبت در میراث طبیعی

این غار با شماره ثبت ۱۷۳ در سال ۱۳۹۰ به فهرست میراث طبیعی ایران اضافه شد.

این غار به عنوان یکی از سایت‌های ژئوپارک قشم از سال ۱۳۸۵ و عضویت در شبکه جهانی ژئوپارک های تحت حمایت قرار گرفته است. این غار که دارای پتانسیل بسیار بالایی است و امید می رود، که تلاش ها ادامه پیدا کند و طولانی ترین غار نمکی جهان به صورت مستقل در یونسکو به ثبت خود برسد.


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

زیباترین دیدنی های خان زنیان و جاذبه های تماشایی این شهر کوچک

زیباترین دیدنی های خان زنیان و جاذبه های تماشایی این شهر کوچک

شیراز از جمله شهرهای بسیار زیبا در ایران است این شهر دارای جاذبه های گردشگری …

دیدگاهتان را بنویسید