صفحه اصلی / اجتماعی / علت مرگ جوان مشهدی چیست؟ + جزئیات پرونده

علت مرگ جوان مشهدی چیست؟ + جزئیات پرونده

اما ماجرای این فیلم هنگامی جنجالی شد که جوان ۳۰ ساله متهم بعد از این ماجرا و انتقال به بیمارستان به دلیل نامعلومی جان سپرد، سپس بنا به خبر یک رسانه فارسی زبان خارج از کشور یکی از نزدیکان متوفی ادعا کرد او داخل خودروی نیروی انتظامی و بر اثر عوارض ناشی از گاز فلفل و قبل از رسیدن به مرکز درمانی جان باخته است.

همزمان رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور نیز تلاش کردند با انتشار بخشی از کل ماجرا به اهداف سیاسی خود دست یابند و پلیس را به طور سیستماتیک به بدرفتاری متهم کنند، اما از سوی دیگر انتشار بخش‌های دیگری از این فیلم که متهم را در حال تخریب اموال مردم و درگیری‌های خیابانی نشان می‌دهد، روند این سناریو سازی را تغییر داد.

 بررسی تعدادی از فیلم‌های ضبط شده در محل وقوع حادثه و همچنین تماس‌های اضطراب آمیز توام با نگرانی مردم از رفتار‌های یک جوان در توس ۵۳ به پلیس ۱۱۰، نشان می‌دهد که جوانی به نام «مهرداد» با برخی از حاضران در توس ۵۳ درگیر می‌شود و زن جوانی نیز هراسان از پلیس درخواست کمک می‌کند. او چند دقیقه بعد دوباره با پلیس۱۱۰ تماس می‌گیرد و با ابراز نگرانی شدید از رفتار‌های غیرطبیعی آن جوان، از نیرو‌های انتظامی می‌خواهد که برای جلوگیری از وقوع حادثه‌ای تلخ زودتر به محل مذکور عزیمت کنند! چند دقیقه بعد پلیس برای سرعت بخشیدن به عملیات انتظامی، ابتدا گشت موتورسوار را به محل اعلامی، اعزام می‌کند.

اما زمانی که مامور انتظامی تا رسیدن گشت خودرویی، دستان متهم را با دستبند به میله‌ای فلزی حلقه زده است، برخی گفتار‌های اهانت آمیز او موجب استفاده مامور از شوکر می‌شود که همین امر نیز انتقاداتی جدی را در پی داشت.

با وجود ماجرای این حادثه تاسف بار زمانی شکل جنجالی به خود گرفت که متهم مذکور به دلیل نامعلومی و به طور مشکوکی جان سپرد و خانواده وی ادعای مرگ بر اثر عوارض ناشی از افشانه فلفل را مطرح کردند! این درحالی بود که به محض گزارش مرگ مشکوک یک متهم در مرکز درمانی، بی درنگ قاضی ویژه قتل عمد عازم پزشکی قانونی شد و به تحقیق در این باره پرداخت.

با توجه به اعلام شکایت خانواده متوفی، معاون دادستان دادسرای نظامی نیز در پزشکی قانونی حضور یافت و این ماجرا با دقت زیر ذره بین قضاوت قرار گرفت. به دستور مقام قضایی، تلاش پزشکان قانونی با نمونه برداری از ریه و همچنین انجام معاینه و آزمایش‌های دقیق برای روشن شدن علت مرگ آغاز شد.

رسیدگی پرونده در دادسرای نظامی

در همین حال، دادستان نظامی خراسان رضوی از رسیدگی به این پرونده در دادسرای نظامی خبر داد. قاضی مهدی اخلاقی گفت: دستورات لازم به ضابطان قضایی داده شده است و خانواده متوفی نیز شکایت خود را مطرح کرده اند به همین دلیل نیز نمونه برداری از ریه متوفی برای بررسی ادعای افشانه فلفل بر مرگ وی انجام شده است.

قاضی ویژه قتل عمد مشهد نیز که از دقایق اولیه اعلام مرگ یک متهم در مرکز درمانی، تحقیقات گسترده‌ای را با حضور در پزشکی قانونی آغاز کرده بود با بیان این که پرونده در دادسرای نظامی رسیدگی می‌شود، گفت: تا زمان اعلام نظر پزشکی قانونی درباره علت مرگ، به هیچ وجه نمی‌توانیم اظهارنظر کنیم، اما طبق معمول بلافاصله در پزشکی قانونی به همراه یکی از قضات دادسرای نظامی حضور یافتیم تا جزئیات حادثه را از نزدیک بررسی کنیم با وجود این آثار ظاهری ناشی از شوکر برقی یا افشانه فلفل روی بدن یا صورت متوفی نبود، ولی اثری از ضربه روی گردن وجود داشت.

قاضی احمدی نژاد  گفت: با توجه به ادعای درگیری در شهرک حجت مشهد و فوت متهم بعد از این حادثه، تحقیقات درحالی ادامه دارد که افراد حاضر در محل نیز مدعی بودند که او با خانواده همسر خودش نیز درگیر شده است.

قاضی احمدی‌نژاد با اشاره به رفتار پلیس برای استفاده از شوکر درحالی که دستان متهم بسته بود نیز گفت: آن چه در برخی فیلم‌ها وجود دارد این رفتار پلیس به خاطر استفاده متهم از کلمات نامربوط بوده است وگرنه او کاملا توسط مامور مهار شده بود و این رفتار توجیه دیگری ندارد.

در همین حال مدیرکل پزشکی قانونی خراسان رضوی نیز با تاکید بر این که علت مرگ جوان مذکور در دست بررسی‌های تخصصی و علمی پزشکی است، گفت: نمونه برداری‌های دقیق برای انجام آزمایش‌های سم شناسی انجام شده است و باید این موارد در آزمایشگاه‌های تخصصی پزشکی قانونی مورد بررسی‌های علمی قرار گیرد.

دکتر آریا حجازی افزود: تا زمانی که نتیجه آزمایش‌های سم شناسی مشخص نشود، هیچ گونه اظهار نظر علمی و قطعی نمی‌توان درباره علت مرگ داشت. تلاش می‌کنیم تا اوایل هفته آینده علت مرگ را مشخص و به مراجع قضایی و ذی صلاح اعلام کنیم.

حجازی تاکید کرد: آزمایشگاه تخصصی سم و آسیب شناسی خراسان رضوی تجهیزات پیشرفته‌ای دارد، اما نتیجه برخی آزمایش‌ها مانند سم شناسی زمان بر است.

این پزشک ادامه داد: هر نوع احتمالی در مرگ افراد وجود دارد، اما تا زمانی که نتیجه آزمایش‌های قطعی توسط پزشکان و متخصصان سم شناسی گزارش نشود، هیچ گونه احتمالی حتی قابل بررسی هم نیست.

او تصریح کرد: در این مورد نیز پس از تکمیل معاینه و آزمایش‌ها با کالبدشکافی صورت گرفته، علت مرگ مشخص و اعلام می‌شود.

سردار تقوی فرمانده انتظامی خراسان رضوی نیز درباره ماجرای انتشار فیلم در فضای مجازی و ادعا‌های مطرح شده گفت: در مواردی که شهروندان از وقوع حوادث احتمالی یا ایجاد ناامنی در یک منطقه خبر می‌دهند بلافاصله پلیس، گشت‌های موتوری را برای رسیدن سریع به محل اعزام می‌کند تا از وقوع حوادث ناگوار و جبران ناپذیر بعدی جلوگیری شود که در این ماجرا نیز به دلیل ابراز نگرانی‌های اهالی در تماس با پلیس ۱۱۰، گشت موتوری ابتدا به محل رفته است.

سردار کاظم تقوی بیان کرد: خطای رفتاری، گفتاری و کرداری هرکدام از ماموران در هر منطقه‌ای قابل گذشت نیست و مراکز نظارتی پلیس مانند بازرسی با این گونه تخلفات انتظامی به شدت برخورد می‌کنند به همین دلیل نیز از همان دقایق اولیه گزارش ماجرا، بلافاصله مامور گشت به بازرسی خراسان رضوی احضار شد و سپس با دستورات ویژه قضایی مورد تحقیق قرار گرفت چرا که رفتار و عملکرد پلیس باید رفتاری الگومآبانه باشد و پلیس اسلامی نیز همواره به اخلاق و رفتار شایسته زبانزد است بنابراین اگر قصوری از سوی هر ماموری انجام شود برخورد قاطع قانونی نیز با وی صورت می‌گیرد.

فرمانده انتظامی خراسان رضوی همچنین با تاکید بر این که پلیس به هیچ کس اجازه اخلال در نظم وامنیت مردم را نمی‌دهد به بخش‌هایی از تصاویر خودرو‌های تخریب شده و بیرون ریختن اموال یک مغازه دار اشاره کرد و افزود: در این صورت پلیس برای مهار فرد متهم وارد عمل شد و تا رسیدن نیرو‌های گشت خودرویی، دستان او را به میله آهنی کنار خیابان حلقه زد.

او در عین حال تاکید کرد: حضور قدرتمندانه پلیس در هر منطقه‌ای موجب ایجاد احساس آرامش می‌شود و نیرو‌های انتظامی برای خدمت گزاری به مردم از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند، اما اگر خدای ناکرده رفتار ناشایستی نیز به هر دلیلی از مامور انتظامی مشاهده شود با قدرت برخورد خواهیم کرد. سردار تقوی با تاکید بر این که دستورات ویژه‌ای را برای بررسی دقیق موضوع از همان لحظات اولیه ماجرا صادر کرده ام، خاطرنشان کرد: از سوی دیگر نیز بررسی سوابق متوفی نشان می‌دهد او دارای سوابق متعدد کیفری در زمینه‌های مختلف است، اما در عین حال پلیس خود را مقید به رعایت اخلاق اسلامی در برخورد با هر متهم یا فرد دیگری می‌داند.

منبع؛ خراسان


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

زمان دقیق واکسیناسیون جمعی کرونا در ایران مشخص شد

زمان دقیق واکسیناسیون جمعی کرونا در ایران مشخص شد

به گزارش پایگاه خبری کولاک نیوز ـ سارا کلهر: با گذشت یک‌سال از شیوع بیماری …

دیدگاهتان را بنویسید