صفحه اصلی / روانشناسی / علت فراموش شدن خواب و تکنیک های جالب برای جلوگیری از فراموشی خواب

علت فراموش شدن خواب و تکنیک های جالب برای جلوگیری از فراموشی خواب

اغلب افراد قطعا در زندگی روزمره خود با این مسئله مواجه شده اند که خواب هایشان را فراموش کرده اند و همه یا بخشی از خواب از ذهنشان پاک شده است. در واقع در این حالت فرد احساسات خود را در خواب به یاد دارد ولی جزئیات دقیق و پیشامدهایی که در خواب رخ داده کاملا ناپدید شده است و به وادی خیال سپرده شده است. در همین راستا قصد داریم در این مطلب به بررسی علت فراموش شدن خواب به منظور آگاهی و شناخت شما عزیزان بپردازیم.

علت فراموش شدن خواب

به طور کلی حدود یک سوم عمر انسان صرف خواب می شود که اغلب این خواب ها در حافظه باقی نمی ماند و بعد از بیدار شدن بلافاصله از ذهن پاک می شود. علت فراموش شدن خواب تاکنون به طور قطعی مشخص نشده است و دانشمندان به این موضوع پی برده اند که کسانی که نسبت به بقیه افراد خوابشان را به یاد دارند به محرک هایی همچون صدا که در اطراف آن ها وجود دارد عکس العمل نشان داده و به طور معمول در خواب هوشیارتر هستند.

علت فراموش شدن خواب و تکنیک های جالب برای جلوگیری از فراموشی خواب

خواب ها در واقع تلفیقی از انواع افکار و احساسات هستند که به صورت غیرارادی بوسیله مغز در طی مراحل مهم پروسه خواب دیده می شوند. برخی از این خواب ها شگفت آور بوده و فرد را به مرحله ای جدید می برند ولی سایر خواب ها از ترس های درونی و واکنش های فرد نشئت گرفته و آن ها را به تصویر می کشند که معمولا تمامی این ها بعد از بیدار شدن فرد پایان یافته و زمانی که به دنیای واقعی برمی گردد می فهمد که تمامی آن چه دیده فقط یک خیال بوده است.

علت فراموش شدن خواب و تکنیک های جالب برای جلوگیری از فراموشی خواب

مراحل مختلف خواب

هنگامی که در خواب به سر می برید مغز در حال گذر از چهار مرحله می باشد که به طور معمول در این مراحل چشم هیچ گونه حرکت سریعی ندارد. در مرحله اول تغییر فرد از وضعیت بیداری به وضعیت خواب می باشد و سپس بدن در طی این مرحله به تدریج سطح بیداری خود را کاهش داده و به خواب می رود.

در دومین مرحله فرد وارد خواب سبک شده و در مرحله بعدی خواب فرد عمیق تر می گردد و به طور تقریبی به وضعیت واقعی از استراحت می رسد به طوری که می توان بعد از ورود به سومین مرحله حس شادمانی پس از خواب را تجربه نمود و در پایان هنگامی که مغز فرد در اوج رویا سازی می باشد در واقع وارد چهارمین مرحله می شود.

علت فراموش شدن خواب و تکنیک های جالب برای جلوگیری از فراموشی خواب

دلایل فراموشی خواب

فرضیه های مختلفی در رابطه با علت فراموش شدن خواب وجود دارد که در آن ها اشاره شده است که مغز انسان میل به این دارد که اطلاعات و داده های مهم را ذخیره نماید و موضوعات بی ارزش را به فراموشی بسپارد. در میان اشخاصی که رویا خود را به یاد دارند و افرادی که فراموش می کنند یک سری اختلافات نورولوژیک وجود دارد.

عملکرد بخش هیپوکامپوس مغز :

زمانی که به خواب می روید همه قسمت های مغز به طور همزمان به خواب فرو نمی روند. طبق مطالعات انجام شده مشخص شد که هیپوکامپوس آخرین قسمت مغز می باشد که در خواب می رود. این بخش منحنی شکل بوده و در هر دو قسمت نیمکره مغز قرار گرفته است. هیپوکامپوس نقشی مهم در انتقال اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت دارد. با توجه به این که این قسمت در واقع آخرین قسمتی می باشد که در خواب فرو می رود و آخرین بخشی می باشد که بیدار می شود به همین خاطر زمانی که موقع خواب دیدن بیدار می شوید و تصاویر همانطور در قسمت حافظه کوتاه مدت شما می باشد بخاطر این که به طور کامل بیدار نیستید هیپوکامپوس قادر به ذخیره سازی آن نمی باشد.

علت فراموش شدن خواب و تکنیک های جالب برای جلوگیری از فراموشی خواب

ولی این امر حاکی از آن نیست که هیپوکامپوس در طی شب غیر فعال می باشد بلکه به طور کامل فعالیت داشته و به جای ذخیره سازی تجربه جدید فرد در خواب مشغول به حفاظت و دسته بندی اطلاعات موجود در مغز است. طبق تحقیقات انجام شده مشخص شده است که در بعضی مراحل خواب هیپوکامپوس در حال فرستادن داده ها به قسمت کورتکس مغز می باشد و اطلاعاتی کسب نمی کند. محققان بر این باورند این رابطه یک طرفه به این قسمت این فرصت را می دهد که اطلاعات حافظه بلند مدت را برای نگه داری به کورتکس ارسال کند و داده های جدید در آن ثبت نمی گردد.

اثرات مواد شیمیایی عصبی :

از دیگر علت های فراموش شدن خواب می توان به این اشاره داشت که دو نوع انتقال دهنده پیام عصبی به اسم های استیل کولین و نورآدرنالین در ذخیره سازی خاطره های افراد نقشی اساسی دارند و قادرند در زمینه کمبود توان ما در کدگذاری خاطرات جدید زمان خواب هم در ارتباط باشند. زمانی که در حال خواب هستید این دو کارکرد کمتری داشته و هنگامی که به مرحله حرکت سریع چشم ها وارد می شوید کارکرد استیل کولین به اندازه کارکرد آن در حین بیداری برمی گردد. مرحله REM مرحله ای می باشد که به طور معمول فرد در آن خواب های واضح می بیند. برای ثابت کردن رابطه میان این دو پیام رسان و فراموشی خواب احتیاج به تحقیقات بیشتری می باشد ولی محققان پیش بینی کرده اند که این دو پیام رسان در فراموشی خواب ها دخالت دارند.

علت فراموش شدن خواب و تکنیک های جالب برای جلوگیری از فراموشی خواب

تکنیک های جالب برای جلوگیری از فراموشی خواب

در صورتی که از جمله افرادی هستید که خواب هایشان را به یاد نمی آورند می توانید خیلی راحت با استفاده از تمرین دادن ذهن مانع از فراموشی خواب هایتان شوید. در ادامه به مواردی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

بیداری به حالت طبیعی :

این راهکار در واقع خیلی ساده بوده و تنها لازم است که بدون عادت به استفاده از ساعت یا آلارم از خواب بیدار شوید. محققان به این نتیجه رسیده اند کسانی که به شکل طبیعی از خواب بیدار می شوند خیلی راحت می توانند خواب هایشان را به خاطر بیاورند.

نوشیدن آب قبل از خواب :

این عمل شما را مجبور می کند که در نصفه های شب برای رفتن به دستشویی از خواب بیدار شوید چرا که مشخص شده است که بیداری در نصفه های شب می تواند مانع از فراموشی خواب شود.

علت فراموش شدن خواب و تکنیک های جالب برای جلوگیری از فراموشی خواب

ادامه دادن خواب بلافاصله پس از بیداری :

سعی کنید چشم های خود را بسته و تصویری که در خواب دیدید را در ذهن خود تداعی نمایید تا وقتی که هیپوکامپوس فعال می شود این خواب را به صورت یک خاطره در قسمت حافظه شما ثبت نماید.

دفترچه یادداشت رویا :

با توجه به این که در دقایق اولیه بیداری امکان دارد که تصاویر و صحنه هایی از خوابتان در ذهنتان باشد بنابراین می توانید با قرار دادن یک دفترچه برای ثبت رویایتان هر دفعه که از خواب بیدار می شوید و چیزی را در ذهن دارید می توانید آن را یادداشت نمایید. اگر ثبت کردن کل جزئیات برایتان کار سختی می باشد می توانید تنها نکات مهم و کلیدی را ثبت نمایید.

بکار بردن تکنیک تلقین :

پیش از خوابیدن و در طول خواب به صورت دائم در ذهن خود و یا با آوای بلند این جمله را تکرار نمایید که زمان بیدار شدن تمایل دارید رویایتان را به خاطر آورید. این عمل در واقع شانس یادآوری خواب را افزایش می دهد.

خوابیدن در ساعت مشخص :

برای این کار لازم است که در ساعت مشخصی به تخت خواب بروید و همچنین در ساعت مشخصی بیدار شوید و تقریبا ۷ الی ۹ ساعت خواب مفید داشته باشید.

علت فراموش شدن خواب و تکنیک های جالب برای جلوگیری از فراموشی خواب

در مطلب ارائه شده در رابطه با علت فراموش شدن خواب و راهکارهای جلوگیری از فراموشی خواب به بررسی پرداختیم که امیدواریم مورد پسندتان قرار گرفته باشد و از توضیحات بیان شده بهره مند شده باشید.

منبع : آرگا

برچسب :


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

سندروم آسپرگر چیست و چه نشانه هایی دارد؟

سندروم آسپرگر چیست و چه نشانه هایی دارد؟

سندروم آسپرگر نوعی از اختلالات اوتیسم است که درجه ای خفیف تر دارد در حال …

دیدگاهتان را بنویسید