صفحه اصلی / دانستنی ها / علت حس نشدن چرخش زمین چیست؟

علت حس نشدن چرخش زمین چیست؟

طبق گزارشاتی که به ما اعلام شده می توانیم بگوییم چرخش زمین به دور خودش با سرعت ۱۶۷۸ کیلومتر بر ساعت بر روی کره زمین با سرعتی بالغ بر ۳۶۴ متر بر ثانیه در حال گردش و حرکت است. سوالی که در ذهن همه ما می آید چگونه ما این حرکت را احساس نمی کنیم؟ ما در این مقاله به علل این که چرا نمی توانیم چرخش زمین را احساس کنیم؟ پرداخته ایم با مجله آرگا همراه ما باشید.

علت حس نشدن چرخش زمین چیست؟

بررسی دلیل حس نشدن چرخش زمین

در پاسخ به این جواب باید بگوییم به خاطری که زمین با سرعتی ثابت در حرکت است ما آن را حس نمی کنیم. یعنی مثل این که شما در هواپیمایی نشسته باشید اگر با سرعت زیاد و ثابتی در حرکت باشد، شما در این حالت با همان سرعت هواپیما در حرکت هستید پس آن را حس نخواهید کرد و تنها با نگاه کردن به آسمان و ابر ها می توانید متوجه این حرکت شوید. چنان چه حرکت زمین در حال تغییر باشد و یکدفعه شتاب بگیرد آن موقع شما باید حرکت زمین را احساس کنید که مثل ناگهانی ترمز گرفتن ماشین می شود و مثل این که ما سواری ماشینی شده ایم و یکباره ترمزش بریده باشد که خیلی خوشایند نخواهد بود.

علت حس نشدن چرخش زمین چیست؟

باید این گونه بگوییم که: ما این احساس را داریم که زمین به دور مدارش نمی چرخد چون زمین با سرعت ثابت و پیوسته در اطراف خورشید در حال حرکت است و ما را به عنوان مسافرانش حمل می کند. پس نمی توانیم چرخش زمین را احساس کنیم چون همه ما با هم سرعت ثابتی با حرکت آن داریم. حس نشدن چرخش زمین به دور خودش را در هر شبانه روز که برابر است با ۲۴ ساعت در استوار با سرعت هزار مایل در ۱ ساعت یعنی حدود ۱۶۵۰ کیلومتر بر ساعت است. که در شبانه روز مثل دایره ایی بزرگ در حال حرکت است و به دور خودش می چرخد. این به خاطر این است که شما و هر چیز دیگری از جمله اتمسفر و اقیانوس ها با سرعتی مثل زمین ثابت در حرکت هستند.

علت حس نشدن چرخش زمین چیست؟

حال چرا زمین با سرعتی ثابت حرکت می کند؟

می توانیم بگوییم چون چیزی وجود ندارد که سرعت آن را متوقف کند و از زمانی که منظومه شمسی ما شکل گرفته است، در کنار دیگر سیارات و ماه وجود داشته است پایدار خواهند بود. همچنین یک قانونی هم به نام لختی (اینرسی) وجود دارد که حالت خود را همان شکلی که هست باید حفظ کند مثلا اگر در حال حرکت است به حرکت خودش ادامه دهد و اگر ساکن است، ساکن می ماند.

منبع : آرگا


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

وصیت نامه شفاهی چه زمانی معتبر است؟

وصیت نامه شفاهی چه زمانی معتبر است؟

اگر می خواهید که مال و اموال خود را پس از مرگ به کسی ببخشید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *