صفحه اصلی / اطلاعات عمومی / شناخت ویژگی های سنگ تانزانیت و آشنایی با نحوه تشکیل این سنگ

شناخت ویژگی های سنگ تانزانیت و آشنایی با نحوه تشکیل این سنگ

به طور کلی سنگ تانزانیت یکی از سنگ های جواهری می باشد که اغلب در رنگ های آبی و بنفش یافت می شود و برای اولین مرتبه در سال ۱۹۶۷ در قله های تانزانیای شمالی کشف شده و تا به امروز تنها منبع تانزانیت خواهد بود.

آشنایی با سنگ تانزانیت

بهتر است بدانید که سنگ تانزانیت با فرمول شیمیایی از مجموعه کانی هایی است که برای اولین بار در تانزانیا کشف شده و دانشمندان آن را جزء گروه زوئیسیت قرار دادند و حدود ۵ سال بعد معدنکاران به معدنی بزرگ در مناطق دیگر پی بردند و به صورت جدی اکتشافات را آغاز کردند. توجه داشته باشید که تولید این سنگ در ابتدا کم بود اما سال ۱۹۸۰ تا ابتدای ۲۹۹۰ به صورت انبوه و با کیفیت جواهر در دسترس قرار گرفته و پس از گذشت ۵ سال مشابه های تانزانیت وارد بازار شد. تانزانیت یکی از نایاب ترین گوهر های روی زمین و همچنین یکی از کم ارزش ترین ها به دلیل نایاب بودنش است که امروزه بسیار کمیاب شده و تنها در ناحیه ای کوچک با وسعت ۴ کیلومتر عرض و ۲ کیلومتر طول در دامنه کوه های کلیمانجارو در مانیارای تانزانیای شمالی یافت و استخراج می شود. با توجه به میزان حفاری معدن در حال حاضر گوهرشناسان تخمین می زنند که موجودی این گوهر به زودی به اتمام می رسد و در نتیجه تانزانیت به عنوان گوهر یک نسل شناخته می شود زیرا این نسل آخرین نسلی است که می تواند این گوهر را پیش از اینکه ذخیره اش تمام شود، خریداری کند.

شناخت ویژگی های سنگ تانزانیت و آشنایی با نحوه تشکیل این سنگ

نحوه تشکیل سنگ تانزانیت:

توجه داشته باشید که دره بزرگ ریفت تقریبا ۵۰۰۰ کیلومتر از سوریه در آسیای خاورمیانه تا موزامبیک در جنوب آفریقا امتداد دارد و این شکاف به آرامی اما مطمئنا آفریقا را به دو قسمت تقسیم می کند و نقطه تلاقی دو صفحه زمین ساختی است که میلیون ها سال است که با یکدیگر برخورد می کنند. فعالیت آتشفشانی در اینجا بلندترین قلمه آفریقا یعنی کوه کلیمانجارو و دومین دریاچه بزرگ یعنی تانگانیکا را تولید کرده است. فعالیت آتشفشانی ماگما و گدازه خنک شده متعاقب آن به شکل گیری بسیاری از سنگ های قیمتی و زمرد های گرانبها کمک کرده است. بهتر است بدانید که یاقوت، یاقوت کبود، گارنت، تورمالین و توپاز تنها برخی از مواردی است که در این کوه یافت می شود. در گذشته سنگ آذرین حاوی ماگمای سرشار از مواد معدنی با حرکت صفحات قاره با هم ترکیب شدند که در نهایت سنگ های قیمتی تانزانیت تولید شده است. بلور سنگ های قیمتی در اثر فشار آب و مواد معدنی در داخل شکاف سنگ آتشفشان های فعال تشکیل می شوند. این اتفاق در بسیاری از مناطق جهان رخ می دهد که سابقه فعالیت آتشفشانی وجود دارند و آن چیزی که در مورد این سنگ غیرمعمول وجود دارد داشتن مقادیری مواد معدنی از یک صفحه ترکیب با مواد معدنی صفحه دیگر برای تولید چنین سنگ بی نظیری است و به همین منظور تانزانیت تنها در یک منطقه یافت شده و بعید است که در جای دیگری از جهان پیدا شود.

شناخت ویژگی های سنگ تانزانیت و آشنایی با نحوه تشکیل این سنگ

خواص فیزیکی تانزانیت:

مقیاس سختی این سنگ حدود ۶.۵ بوده و دارای خصوصیت درخشندگی است. با وجود اینکه بسیار نرم و شکننده است اما به هیچ وجه به اندازه یاقوت کبود و الماس سخت نیست و می توانید با مراقبت های مناسب دوام آن را افزایش دهید. رنگ معمولی تانزانیت آبی و بنفش است که رنگ آن مهم ترین عامل در تعیین قیمت محسوب خواهد شد. برای مثال یک تانزانیت فوق العاده آبی و براق با ۵، ۱۰ یا ۲۰ قیراط نسبت به سنگ های کمرنگ، سیاه تر چه در اندازه و وزن با ارزش تر خواهد بود. در واقع در طبیعت تانزانیت گاهی اوقات به عنوان یک سنگ آبی شکل می گیرد اما اغلب طلایی و قهوه ای خواهد بود. با گذر زمان مشخص شد که با گرم کردن انواع طلایی یا قهوه ای سنگ تا ۶۰۰ درجه سلسیوس و خنک شدن تدریجی آن می تواند به صورت دائمی آن را به آبی بنفش تغییر دهد و به این نکته دقت داشته باشید که بدون گرمایش تانزانیت قابل فروش نخواهد بود.

شناخت ویژگی های سنگ تانزانیت و آشنایی با نحوه تشکیل این سنگ

اصول مراقبت از تانزانیت:

به صراحت می توان گفت اغلب تانزانیت هایی که در جواهر فروشی ها عرضه می شود به وسیله حرارت ترمیم شده اند تا رنگشان را به رنگ آبی سیر تا آبی مایل به ارغوانی تبدیل کنند. در صورتی که تمایل به تمیز کردن و پرداخت کردن گوهرتان را داشته باشید نباید آن را وارد التراسنیک کنید و تنها بایستی آن را با محلول آب و صابون نیمه گرم و یک برس موئی شستشو دهید و سپس با یک دستمال خشک نمایید. توجه داشته باشید تانزانیت از دسته سنگ هایی است که به ۲ دلیل نیاز به مراقب دارد که یکی از آن ها حساس بودن به شوک حرارتی و دیگری قابلیت شکنندگی این گوهر خواهد بود. عمدتا به خاطر شکنندگی این سنگ نباید به صورت سرسری با آن رفتار شود و توصیه می شود افراد جوان و پرجنب و جوش که به دنبال جواهراتی ساخته شده با تانزانیت هستند سعی کنند تا قطعاتی را انتخاب نمایند که نسبت به ضربه های تصادفی خیلی آسیب پذیر نباشد برای مثال آویز ها و گوشواره ها انتخاب های خوبی خواهند بود. دقت داشته باشید که برای استفاده روزانه بهتر است از جواهراتی استفاده نمایید که به صورتی طراحی شده اند تا از سنگ محافظت کنند یا گوهر سنگ استفاده شده در آن ها دارای مقاومت بالایی در برابر ضربه، فرسایش و مواد شیمیایی است.

شناخت ویژگی های سنگ تانزانیت و آشنایی با نحوه تشکیل این سنگ

فواید استفاده از تانزانیت:

استفاده از این سنگ استرس را کاهش می دهد و خونسردی، ثبات و هماهنگی در افراد را تقویت می کند.

این سنگ با آگاه کردن فرد از اصل تعادل کمک می کند تا علت وقوع اتفاقات را به خوبی درک کند.

تانزانیت گاهی به عنوان سنگ معتادان به کار نامیده می شود چون به شما کمک می کند تا آرام شوید و به خود سخت نگیرید.

تانزانیت سنگ جادو است و آگاهی معنوی و بینش در افراد را تحریک خواهد کرد، افسردگی را کاهش می دهد و همزمان با انرژی منفی آن را به انرژی مثبت تبدیل می کند.

استفاده از این سنگ می تواند فرآیند پیری را کاهش داده و نور درونی دارنده اش را به شدت افزایش دهد.

برای بیماری های مرتبط با استرس به ویژه فشار خون بالا مفید است و سرزندگی و شادابی به بدن به ویژه پوست و مو می بخشد.

از آنجایی که تانزانیت آگاهی معنوی را افزایش می دهد برای مدیتیشن سنگی فوق العاده است.

هنگامی که این سنگ روی پیشانی قرار داده شود، چاکرای ششم یا چشم سوم و چاکری هفتم یا تاجی را با قدرت باز می کند که مراکز غیبت شنوی، پنداره، ارتباطات معنوی و تجلی است.

منبع : آرگا

برچسب :


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

کشور گوام بهشت تهدید شده اقیانوس آرام!

کشور گوام بهشت تهدید شده اقیانوس آرام!

به طور کلی کشور گوام یکی از پایگاه های استراتژیک آمریکا در اقیانوس آرام به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *