صفحه اصلی / پرورش گل / راهنمای پرورش آبلیا و نکاتی که در نگهداری از این گیاه باید رعایت کنید

راهنمای پرورش آبلیا و نکاتی که در نگهداری از این گیاه باید رعایت کنید

بهتر است بدانید که گیاه آبلیا در واقع از دسته گیاهان سریع الرشد محسوب می شود که به دلیل داشتن گل های کم رنگ و زنگی شکل امروزه اغلب در حاشیه بوستان ها به جای گیاه پرچین مورد کشت و پرورش قرار می گیرد و همچنین این گیاه زیبا می تواند به صورت غیر رسمی و خصوصی در محوط های باغچه همراه با سایر درختچه های زینتی کشت شود و جلوه زیبایی به محیط اطراف ببخشد.

آشنایی با چگونگی پرورش آبلیا

توجه داشته باشید که گیاه آبلیا در واقع بوته ای همیشه سبز با برگ هایی به رنگ سبز تیره می باشد که دارای گل هایی به رنگ صورتی و سفید می باشد و شما تنها در اواخر تابستان و طی فصل پاییز می توانید آن ها را مشاهده نمایید. جالب است بدانید که گیاه آبلیا دارای گونه های مختلفی است که از جمله آن ها می توان به آبلیای صورتی و آبلیای چینی اشاره کرد. این گیاه زیبا و همیشه سبز با شاخه هایی ترکه ای لاغر، بلند و قوس دارد اغلب در طی ۲ الی ۳ سال به حداکثر ارتفاع و پهنای خود خواهد رسید. گل های صورتی رنگ آبلیا با کاسبرگ های قرمز و پردوام خود رنگی ماندنی را به گیاه می دهند و اگر هر چند سال یک مرتبه شاخه های لاغر و مسن را قطع نمایید با افزایش عمر آبلیا مواجه خواهید شد. همچنین تا زمانی که گیاه در معرض باد های شور قرار نگیرد نیازی به نگرانی نیست و همچنین که گیاه آبلیا برای رشد نیاز به حداقل ۶ ساعت نور در طول روز دارد که اگر تامین نشود با پژمردگی برگ های آن مواجه خواهید شد.

راهنمای پرورش آبلیا و نکاتی که در نگهداری از این گیاه باید رعایت کنید

دستورالعمل کاشت و تکثیر آبلیا:

به طور کلی کاشت و تکثیر گیاه آبلیا معمولا از طریق قلمه گیری انجام می شود که در ادامه سعی داریم شما را با مراحل تکثیر این گیاه زیبا آشنا نماییم:

برای قلمه گیری در ابتدا بایستی قلمه های چوبی بدون برگ را اواخر فصل زمستان تهیه کنید و البته که برای تهیه قلمه ها می توانید از قلمه های نیمه چوبی نیز که از اوایل تابستان تا اواسط پاییز آن را تهیه کرده اید نیز استفاده نمایید.

قلمه های تهیه شده را حال باید درون بستری حاوی ترکیب خاک پیت ماس و خاک برگ بکارید و حتما پس از کاشت یک مرحله آبیاری را انجام دهید تا بستر با کمبود آب مواجه نشود.

پس از گذشت یک الی دو هفته قلمه ها ریشه خواهند داد و بعد عمل جوانه زنی خود را آغاز خواهند کرد.

راهنمای پرورش آبلیا و نکاتی که در نگهداری از این گیاه باید رعایت کنید

شرایط مورد نیاز برای نگهداری گل آبلیا:

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی دارند که شما بایسیتی آن را فراهم نمایید و به همین منظور در ادامه به بیان برخی از شرایط و اصول لازم برای پرورش گل آبلیا پرداخته ایم:

آبیاری:

توجه داشته باشید که معمولا برای نگهداری این گیاه زیبا باید گل های آن را از خیس شدن محفوظ نگه دارید و به همین خاطر می توانید جهت حفظ رطوبت محیط گلدان اصلی را درون گلدان بزرگ تری قرار داده و حد فاصل بین آن دو را با خزه مرطوب پر کنید. همچنین توصیه می شود تنها زمانی اقدام به آبیاری کنید که سطح بستر کامل خشک شده باشد زیرا گیاه نسبت به غرقابی شدن حساس است و به سرعت ریشه آن پوسیده خواهد شد.

راهنمای پرورش آبلیا و نکاتی که در نگهداری از این گیاه باید رعایت کنید

دما و نور:

به طور کلی پرورش گیاه آبلیا معمولا باید در شرایط آفتابی و نیمه آفتابی انجام گیرد زیرا گیاه نسبت به سرما بسیار حساس است و اگر در دمای پایین قرار بگیرد با کاهش گلدهی و در نهایت از بین رفتن آن مواجه خواهید شد.

کوددهی:

توصیه می شود که در اوایل هر سال و در فصل بهار مقداری آرد استخوان و یا غذای کامل گیاهی به آبلیا بدهید. اگرچه گیاه سازگار شده در اوایل رشد شرایط فقر خاک را کاملا تحمل می کند ولی نسبت به کوددهی و تغذیه بعدی حساس می باشد و متاثر خواهد شد.

خاک:

توجه داشته باشید که پرورش گیاه آبلیا معمولا به اغلب خاک ها جز خاک سنگین و مرطوب سازگاری نشان می دهد. به همین خاطر می توانید در بستر کشت از ترکیب خاک پیت ماس و خاک برگ استفاده نماید و البته که باید خاک از زهکشی ایده آلی نیز برخوردار باشد.

راهنمای پرورش آبلیا و نکاتی که در نگهداری از این گیاه باید رعایت کنید

آفات و بیماری ها:

به طور اگر مشاهده کردید که برگ های آبلیا بد شکل شده اند و حشرات سبز رنگی بر روی آن مشاهده می شود باید با استفاده از سم حشره کش نفوذی بر اساس دستور سم پاشی کنید تا حشرات کامل از بین بروند.

اگر دیدید که برگ ها و غنچه ها پیش از باز شدن قهوه ای می شوند نشانه این است که هوای محیط کشت خیلی گرم و خشک است و به همین خاطر باید غبارپاشی را انجام دهید.

اگر گل های آبلیا باز نمی شوند نشانه کمبود نور است که باید گلدان حاوی گیاه را به محل پرنور تری انتقال دهید.

اگر برگ های آبلیا کامل سیاه شده اند می تواند علت آن سردی هوا باشد و به همین خاطر بهتر است گیاهتان را به محل گرمتری انتقال دهید. همچنین که ممکن است این عارضه به دلیل استفاده از مواد براق کننده شیمیایی نیز رخ دهد.

منبع : آرگا


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

فواید خمیر دندان زغالی و آشنایی با معایب استفاده از آن

فواید خمیر دندان زغالی و آشنایی با معایب استفاده از آن

فواید خمیر دندان زغالی بسیار زیاد می باشد ولی این خمیر دندان خوب نباید جایگزین …

دیدگاهتان را بنویسید