صفحه اصلی / ایران گردی / دریاچه شهیون و نگاهی به زیبایی های طبیعت بکر اطراف آن

دریاچه شهیون و نگاهی به زیبایی های طبیعت بکر اطراف آن

دریاچه شیهون یا سد دز یکی از معروف ترین جاذبه های شهر دزفول است این دریاچه یکی از مهم ترین دریاچه های کشور است که در شمال غربی این شهر واقع شده است و دارای زیبایی های بسیار زیادی است فاصله این دریاچه تا اندیمشک نیز ۲۳ کیلومتر است چشم اندازهای کوه های شاداب و تنگوان نیز زیبایی های این منطقه را برای علاقه مندان خود بیشتر کرده است. ای منطقه مساحت بسیار زیادی دارد و یکی از توابع دزفول می باشد واقع شدن این دریاچه در یکی از دهستان های منطقه با نام دهستان شهی موجب اهمیت بیشتر آن شده است سفر به این منطقه و این دریاچه دیدنی از تجربیات ویژه ای برخوردار است به ویژه برای افرادی که می خواهند با جاذبه های بکر ایران بیشتر آشنا شوند. این دریاچه مرواریدی تماشایی در شهرستان دزوفل است و به دلیل نزدیکی خود با شهرهای دیگر نیز با اهمیت می باشد. مسیر آسفالته این منطقه نیز موجب شده است تا تردد برای بازدیدکنندگان راحت تر باشد به همین خاطر مسافران زیادی این منطقه را برای سفر انتخاب می کنند.

دریاچه دیدنی شیهون را بشناسید:

حالا بهتر است در ابتدای امر با ویژگی های مهمی از این دریاچه دیدنی آشنا شوید این دریاچه ۶۵ کیلومتر طول دارد و به دلیل مساحت زیادی که دارد یکی از مهم ترین جاذبه های منطقه است در برخی از فصل های سال این دریاچه بسیار پر آب است و از سویی در برخی فصل های سال دچار کم آبی می شود عمق این دریاچه در برخی از مناطق به ۵۰ متر نیز می رسد شاید از خودتان بپرسید که این آب از کجا سرچشمه می گیرد؟ آب های این دریاچه از طریق کوه های اراک و الیگودرز تامین می شود این آب ها با گذر از ارتفاعات زاگرس به این دریاچه می ریزند این رودخانه دو شاخه دارد که به شاخه های سزار و بختیار شناخته می شود.

دریاچه شهیون و نگاهی به زیبایی های طبیعت بکر اطراف آن

 

شاید یکی از چشم اندازهای زیبایی که برای اولین توجه شما را به خود جلب می کند وجود جزیره های کوچک و بزرگ در میان این دریاچه است این جزیره ها دارای طبیعتی سرسبز هستند و پوشش گیاهی آن ها درختان بادام کوهی و کنار می باشد. جلوه زیبای این دریاچه ها موجب شده است تا از سوی گردشگران زیادی مورد توجه باشد این منطقه وسعت بسیار زیادی دارد و دارای گونه های گیاهی مختلفی است.

دریاچه شهیون و نگاهی به زیبایی های طبیعت بکر اطراف آن

این دریاچه چه شگفتی هایی دارد؟

دریاچه شیهون علاوه بر طبیعت زیبا و دیدنی خود دارای جذابیت های دیگری نیز می باشد این دریاچه یکی از زیستگاه های ماهی قرل الا است و همین امر می تواند موجب حیرت خیلی از افراد شود زیرا ماهی قرل آلا یک ماهی سرد آبی است و در آب های گرم خوزستان نمی تواند زنده بماند. از گونه های قرل آلای این آب ها می توان به قرل آلای رنگین کمان اشاره نمود. از دیگر شگفتی ها و ویژگی های مهم دریاچه می توان به دماهای مختلف آن اشاره نمود این دریاچه در بخش های مختلفی دارای دماهای گوناگون است زیرا بخش هایی از آب این منطقه از طریق آب های زیر زمینی تامین می شوند و بخشی دیگر از آن نیز از ارتفاعات سرچشمه می گیرند.

این دریاچه چه امکانات تفریحی دارد؟

شما علاقه مندان و گردشگران در این دریاچه دیدنی امکانات تفریحی بسیار زیادی دارید که با استفاده از آن ها می توانید تجربیات ویژه ای را از سفرهای خود داشته باشید ورزش های آبی نمونه هایی از تفریحات این منطقه به شمار می آیند که دارای زیبایی های بسیار زیادی هستند و می تواند شما را به خود جلب کنند قایق رانی و اسکی بازی از مهم ترین تفریحاتی است که در این منطقه وجود دارند. جزیره گردی نیز از دیگر امکانات و تفریحات محسوب می شود در این دریاچه چشم اندازهای بسیار زیبایی وجود دارند همچنین دریاچه شیهون از زیبایی های دیگری نیز برخوردار است روستا گردی که یکی از تجربه های ویژه در این منطقه است از جذابیت های دیگر دریاچه محسوب می شود.

دریاچه شهیون و نگاهی به زیبایی های طبیعت بکر اطراف آن

این دریاچه زیبا یکی از مکان های دیدنی دزفول برای گردشگران است منطقه ای که دارای چشم اندازهای طبیعی بسیار زیبایی است و می تواند برای شما علاقه مندان مورد توجه باشد همانطور که اشاره شد این دریاچه علاوه بر جاذبه های طبیعی خود دارای امکانات تفریحی متعددی نیز می باشد ماهی گیری یکی دیگراز امکانات تفریحی این منطقه برای گردشگران و علاقه مندان است هر چند در سال های اخیر برای حفظ محیط زیست این منطقه ماهی گیری ممنوع شده است اما با داشتن مجوز می توانید از این لذت بهره مند شوید.

دریاچه شهیون و نگاهی به زیبایی های طبیعت بکر اطراف آن

شاید قصد داشته باشید برای مدتی در این منطقه توریستی و تفریحی اقامت داشته باشید برای این کار بهتر است روستاهای اطراف را برایاقامت خود انتخاب کنید این روستاها نزدیک به دریاچه هستند و یک اقامتگاه بسیار مناسب برای شما می باشند که می توانید از امکانات مهم آن ها استفاده نمایید.

منبع : آرگا

برچسب :


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

زیباترین دیدنی های خان زنیان و جاذبه های تماشایی این شهر کوچک

زیباترین دیدنی های خان زنیان و جاذبه های تماشایی این شهر کوچک

شیراز از جمله شهرهای بسیار زیبا در ایران است این شهر دارای جاذبه های گردشگری …

دیدگاهتان را بنویسید