صفحه اصلی / فرهنگی / دانشکده هنر با همکاری معاونت پژوهشی دانشگاه سوره برگزار می کنند: سمپوزیوم سینمای ملی

دانشکده هنر با همکاری معاونت پژوهشی دانشگاه سوره برگزار می کنند: سمپوزیوم سینمای ملی

دانشکده هنر با همکاری معاونت پژوهشی دانشگاه سوره دوشنبه ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۰ سمپوزیومی علمی با عنوان «سینمای ملی»  با همکاری نهادها و ارگان های مرتبط برگزار خواهد کرد. این سمپوزیوم آنلاین از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۸:۳۰، طی چهار نشست پی­درپی به تعاریف و اهداف سینمای ملی، چالش های پیش روی سینمای ملی ایران، سینمای فراملی و چشم­انداز آینده سینمای ملی خواهد پرداخت.

دانشکده هنر با همکاری معاونت پژوهشی دانشگاه سوره برگزار می کنند: سمپوزیوم سینمای ملی

سمپوزیوم پیش رو تلاش دارد تا جنبه های نظری و مرزهای مفهوم «سینمای ملی» از دیدگاه اندیشمندان، پژوهشگران، مدیران و دست­اندرکاران سینمای ایران تعیین و توصیف نماید. این سمپوزیوم به الگوهایی چندگانه برای بررسی یک سینمای ملی می پرداخته و به این سئوال پاسخ می دهد که خاص بودگی یک سینمای ملی تا چه حد و چه میزان، ریشه در پرسش های تکنیک, فن, مضمون, هویت، ملیت، نژاد، قوم, دین، آیین، مناسک، مراسم و انسجام ملی فرهنگ یک سرزمین دارد. با وجود بحث برانگیز بودن این مفهوم، اهمیت سینمای ملی در مطالعات سینمایی رو به کاهش است و به نظر می رسد با کم رنگ شدن تدریجی مرزهای فرهنگی و ملی، در آینده شاهد قدرت گرفتن مفهوم سینمای فراملی باشیم.

اگر جامعه‌ی سینما در درجه‌ی اول، خود را شاغل در کار و فعالیتی اقتصادی بداند و به چشم پیشه، شغل یا صنعت به سینما نظر داشته باشد، آیا امکان دارد ایده‌ی سینمای ملی در حرفه‌ی سینماگران جایگاهی بیابد؟ به نظر می‌رسد تا زمانی که الگوی مطلوب کنش اقتصادی متعهدانه یا اخلاق حرفه‌ای مطلوب در سینماگران وجود نداشته باشد، سینمای ملی همواره در تاروپود دوگانه‌ی پول یا تعهد، صنعت یا فرهنگ، منافع شخصی یا هویت ملی و…، سردرگم خواهد ماند.

اگر سینما را رسانه‌ی انتقال‌دهنده‌ی ارزش‌ها و هنجارهای فرهنگی یک جامعه محسوب کنیم، در این صورت می‌توان گفت که منظور از سینمای ملی این است که در فیلم‌ها، ارزش‌ها، هویت و فرهنگ ملی منتقل شود و حضور بصری ضمنی و صریح داشته باشد. در همین راستا، باید بررسی کرد که ژانرهای متفاوت سینمای ملودرام، کمدی، روشن‌فکری، معناگرا و…، هر یک چگونه می‌توانند از سینمای ملی حکایت کنند؛ مثلاً به این پرسش اندیشید که سینمای کمدی رضا عطاران در سینمای ایران چه تفاوتی با سینمای چارلی چاپلین یا وودی آلن در آمریکا دارد.

به همین ترتیب می‌توان چنین پرسش‌ها و تأملاتی را در مورد تک‌تک مؤلفه‌های یک سینمای ملی، طرح و دنبال نمود. مثلاً به این پرسش اندیشید که اگر مخاطبان یک سینما از فیلم وطنی استقبال نکنند، آیا سینمای ملی ریشه خواهد گرفت و نهادینه خواهد شد؟ یا اگر یک فیلم‌نامه‌نویس، رونوشتی از رمان یا فیلم‌نامه‌های غیرایرانی تنظیم کند، آیا ساخت این فیلم می‌تواند به سینمای ملی کمک کند یا این‌که می‌توان فیلم‌نامه‌ای غیرایرانی را در منطق و فرم سینمای ملی بازنویسی کرد و به تصویر کشید؟

علاقمندان می توانند برای شرکت در این جلسه بنابر جدولی که به زودی منتشر می شود،به آدرس

https://sibad.soore.ac.ir/v/show/nationalcinema

مراجعه کنند. ورود برای عموم آزاد است.

 

 


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

ششمین اجلاس شاعران هم‌سرا آنلاین برگزار می‌شود

ششمین اجلاس شاعران هم‌سرا آنلاین برگزار می‌شود

ششمین اجلاس شاعران هم‌سرا روز سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۹برای اولین بار به صورت آنلاین …

دیدگاهتان را بنویسید