صفحه اصلی / دانستنی ها / خط استوا و دانستنی های جالب درباره آن

خط استوا و دانستنی های جالب درباره آن

خط استوا یکی از مدار هایی می باشد که روی زمین قرار گرفته است. این خط از وسط بسیاری از کشور ها می گذرد و جاذبه توریستی بسیاری از کشور ها محسوب می شود. در ادامه دانستنی های آن را برایتان بیان می کنیم.

خط استوا و دانستنی های جالب درباره آن

خط استوا

شاید تا کنون بار ها و بار ها اسم این خط را شنیده باشید و در مورد آن کنجکاو شده باشید. باید بدانید که حدودا ۱۳ کشور دنیا بر روی این خط قرار دارند و گشت و گذار در این کشور ها دارای حال و هوای خاصی می باشد. استوا یکی از کمربند هایی می باشد که خورشید به خوبی به آن می تابد و یکی از بهترین نقاطی می باشد که در آن تاریکی بسیار زیادی وجود ندارد. استوا یکی از بهترین مقاصد برای افرادی می باشد که عاشق نور خورشید هستند. در استوا بیش تر گیاهانی وجود دارد که برای رشد به نور بسیار زیادی نیاز دارند بنابراین می توانید در کشور هایی که روی استوا قرار دارند نخل های بسیار بلند و زیبا را مشاهده کنید. استوا زمین را به دو نیم کره شمالی و جنوبی تقسیم می کند و زمانی که روی آن کمربند قرار بگیرید می توان گفت نیمی از بدن شما در نیم کره شمالی و نیمی دیگر در نیم کره جنوبی می باشد. البته شایان ذکر می باشد که این خط به طور فرضی کشیده است و تعیین کننده عرض های جغرافیایی می باشد در حالی که نصف النهار مبداء نشان دهنده طول جغرافیایی است. در کمربند استوا زمین بیش ترین محیط یعنی ۴۰۰۷۶ کیلو متر می باشد. دور شدن از استوا باعث کوچک شدن عرض های جغرافیایی می شود.

خط استوا و دانستنی های جالب درباره آن

مدار های استوا

در واقع چهار مدار روی استوا قرار می گیرند که دو مورد آن ها دارای عرض جغرافیایی ۲۳.۵ درجه اند که به ترتیب راس السرطان و راس الجدی می باشند و دو مورد دیگر در شمال و جنوب این مدار فرضی هستند که نام آن ها به ترتیب شامل مدار شمالگان و مدار جنوبگان می باشد.

تقسیم بندی ناحیه های استوا

 • در واقع بین مدار های راس السرطان و راس الجدی را نواحی حاره ای می نامند.
 • بین مدار استوا و نواحی مدار راس السرطان ناحیه گرمسیری شمالی نام می گیرد.
 • بین مدار استوا و نواحی مدار راس الجدی نواحی گرمسیری جنوبی است.
 • نوار راس السرطان تا قطب شمال معتدل شمالی است.
 • مدار راس الجدی تا قطب جنوب دارای نام معتدل جنوبی است.

کشور های استوایی

خط استوا از میان چندین کشور عبور کرده ات که آن ها را با توجه به قاره هایی که دارند برایتان بیان خواهیم کرد.

آمریکای جنوبی

آفریقا

 • سائوتومه و پرنسیپ
 • گابن
 • جمهوری کنگو
 • جمهوری دموکرات کنگو
 • اوگاندا
 • کنیا
 • سومالی

آسیا

اقیانوسیه

 • کیریباتی
 • جزیره بیکر

خط استوا و دانستنی های جالب درباره آن

شب و روز های استوا

باید بدانید که در استوا میزان شب و روز برابری می کند تقریبا ۱۲ ساعت شب و ۱۲ ساعت روز می باشد. در واقع در این خط شاهد سریع ترین طلوع و غروب خورشید خواهید بود.

فصل های استوا

باید بدانید که در این مدار هیچ فصلی برابر دیگری نمی باشد. در مناطق گرمسیری شاهد بارش های کم و زیاد هستیم و دور شدن از استوا می تواند از شدت بارش بکاهد. باید بدانید که در استوا می توانید برف را ببینید ولی این مورد بسیار کم اتفاق می افتد و برای این که شاهد آن باشید باید به کوه های مرتفع بروید.

تنوع زیستی

در مناطق استوایی انسان های کم تری زندگی می کنند بنابراین می توانید شاهد تنوع بسیار زیاد زیستی باشید و منابع طبیعی بسیار زیادی در آن مشاهده کنید. البته در نظر داشته باشید که نیمی از جنگل های غنی برای حیات وحش در روی این مدار فرضی و در کشور هایی همچون برزیل، کنگو و اندونزی می باشد.

خط استوا و دانستنی های جالب درباره آن

بازدید از استوا

شاید برایتان سوال باشد که چه زمانی بهترین زمان برای بازدید از استوا و سفر به کشور های استوایی می باشد. بهتر است بدانید که ماه های فروردین، اردیبهشت و شهریور بهترین زمان سفر به نقاط مختلف استوا است.

منبع : آرگا

برچسب :


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

فواید خمیر دندان زغالی و آشنایی با معایب استفاده از آن

فواید خمیر دندان زغالی و آشنایی با معایب استفاده از آن

فواید خمیر دندان زغالی بسیار زیاد می باشد ولی این خمیر دندان خوب نباید جایگزین …

دیدگاهتان را بنویسید