صفحه اصلی / دانستنی ها / حکم شرعی ماری جوانا در دین اسلام

حکم شرعی ماری جوانا در دین اسلام

نام مواد مخدر را برای انواع گوناگونی از دارو های طبیعی و شیمیایی به کار می برند که عمدتا به علت ایجاد حس وابستگی به مصرف در گروه دیگر مواد اعتیاد آور گروه بندی می شود. این دسته از مواد طبیعتا خرید و فروش آن ها ممنوع بوده و در صورت مشاهده باید به مراجع قانونی گزارش داده شود. ماری جوآنا که در دیگر گروه از این مواد قرار دارد و در عصر امروز نیز افراد بسیاری را به خود مبتلا کرده است، از قوانین اسلامی و شرعی برخوردار است که از این رو در ادامه این مطلب به معرفی حکم شرعی ماری جوانا پرداخته ایم.

همچنین همان طور که می دانید منظور از مواد مخدر همان دارو هایی است که به موجب آن ها توهم، تحریک و سستی هایی در فرد مصرف کننده به وجود می آید که از این رو دین اسلام آن را دارای عواقب جبران نشدنی معرفی کرده است. همچنین قابل به ذکر است که بسیاری از مواد مخدر که به وسیله مشتقات آن ها، موجبات اعتیاد فراهم می شود به مانند تریاک، حشیش، ماری جوانا، کوکائین و هروئین است.

حکم شرعی ماری جوانا در دین اسلام

آشنایی با حکم شرعی ماری جوآنا

در رابطه با حکم مصرف بنگ از نظر حضرت محمد (ص) روایاتی وجود دارد که در ادامه به معرفی آن ها پرداخته ایم. اما در این رابطه نکته ای که حائز اهمیت است؛ آن می باشد که در دوران زندگی رسول اکرم (ص) و ائمین پاک (ع) چیزی به نام ماده مخدر و یا اعتیاد وجود نداشته است. اگر چه چیز هایی که امروزه قابل مشاهده است، به مانند تریاک، افیون و بنگ در گذشته نیز اگر وجود داشت، به طور کلی برای مصارف طبی قرار می گرفت و دیگر استفاده ای نداشت. این رو حکمی از نظر پیامبران برای این موضوع در نظر گرفته نشده است، اما با این حال آیاتی وجود دارد که بی ربط به این شرایط نمی باشد.

  • سخنان حضرت محمد (ص) در باره ماری جوانا (بنگ)

  1. سیاتی زمان علی امتی یاکلون شیئا اسمه البنج انی بریء منهم و هم بریئون منی.

هنگامی برای امت محمد فرا خواهد رسید که چیز هایی می خورند به نام بنگ، من از آن ها متنفر هستم و آن ها نیز از من تنفر می جویند.

  1. سلموا علی الیهود و النصاری و لا تسلموا علی اکل البنج.

ای امت محمد؛ بر یهودان و نصاریان سلام کنید اما با فردی که مصرف کننده بنگ است، سلامی نداشته باشید.

  1. من احتقر ذنب البنج فقد کفر.

کسانی که گناه مصرف بنگ را کوچک می شمارند، بی شک در گروه کافران قرار دارند.

حکم شرعی ماری جوانا در دین اسلام

همچنین قابل به ذکر است که علامه در بحار این چنین گفته است که خضرت محمد (ص) فرموده است؛ مصرف کننده بنگ نسبت به فرد شراب خوار و حتی ریا خوار و زنا کار نیز بیشتر از لطف و مرحمت خدا دور است.

در صورتی که از مطالعه این مطلب در این بخش از دانستنی های مذهبی در کنار تیم آرگا لذت بردید، پیشنهاد می کنیم با کلیک به روی دیگر مطالب مرتبط همانند حکم شرعی اعتیاد و حکم شرعی تغییر جنسیت باری دیگر ما را همراهی کنید.

منبع : آرگا

برچسب :


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

فواید خمیر دندان زغالی و آشنایی با معایب استفاده از آن

فواید خمیر دندان زغالی و آشنایی با معایب استفاده از آن

فواید خمیر دندان زغالی بسیار زیاد می باشد ولی این خمیر دندان خوب نباید جایگزین …

دیدگاهتان را بنویسید