صفحه اصلی / یادداشت / جایزه صلح نوبل چرا به برنامه غذای سازمان ملل رسید؟

جایزه صلح نوبل چرا به برنامه غذای سازمان ملل رسید؟

جایزه صلح نوبل چرا به برنامه غذای سازمان ملل رسید؟/فاطمه لطفی

جایزه صلح نوبل چرا به برنامه غذای سازمان ملل رسید؟
جایزه صلح نوبل به برنامه جهانی غذا رسید

آلفرد نوبل در وصیت‌نامه خود گفته‌است که جایزه صلح نوبل باید «به کسی داده شود که بهترین یا بیشترین کوشش را در راه برادری ملل، انحلال یا کاهش ارتش‌ها یا تشکیل و ترغیب کنفرانس‌های صلح کرده باشد.» درباره این که چه کسی یا کدام سازمان برنده جایزه نوبل صلح امسال می‌شود، گمانه‌زنی‌های زیادی شده بود؛ آلکسی ناوالنی، گرتا تونبرگ یا سازمان بهداشت جهانی. اما این جایزه به برنامه غذای سازمان ملل تعلق گرفت.

از جمله سازمان هایی که پیش از این برنده جایزه صلح نوبل شدند «کارزار بین المللی برای نابودی سلاح های هسته ای»، «سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی»،  «اتحادیه اروپا»، «هیات بین دولتی تغییر اقلیم» هستند.

برنامه جهانی غذا در واکنش به این خبر در یک پیام توییتری نوشت: «صلح و ریشه‌کنی گرسنگی تفکیک ناپذیرند.»

بریت ریس آندرسن، رئیس کمیته نوبل روز جمعه نهم اکتبر با اعلام این خبر در اسلو، پایتخت نروژ گفت: «همه‌گیری ویروس کرونا به چالش گرسنگی میلیون‌ها نفر در جهان دامن زد. ما از دولت‌ها می‌خواهیم تا برای تضمین ادامه کار برنامه جهانی غذا و دیگر سازمان‌های امدادی کمک کنند.»

جایزه صلح نوبل چرا به برنامه غذای سازمان ملل رسید؟
جایزه صلح نوبل به برنامه جهانی غذا رسید

برنامه جهانی غذا چیست؟

برنامه جهانی غذا سالیانه در ۸۳ کشور و به ۸۶٫۷ میلیون انسان در سراسر دنیا کمک رسانی می کند. برنامه غذای جهانی سازمان پیشرو در امور بشردوستانه است که زندگی ها را نجات و تغییر می دهد. این سازمان کمک های غذایی را در شرایط اضطراری  توزیع می کند و با همکاری جوامع محلی برای بهبود تغذیه و انعطاف پذیری آنها تلاش می کند.

همان طور که جامعه بین المللی متعهد به پایان دادن به گرسنگی، دستیابی به امنیت غذایی و بهبود تغذیه  تا سال ۲۰۳۰ است، یک نفر از هر ۹ نفر در سراسر جهان هنوز به اندازه کافی غذا برای خوردن ندارد. کمک های غذایی در قلب مبارزه برای شکستن چرخه گرسنگی و فقر قرار دارد.

در هر روز، برنامه جهانی غذا با ۵۰۰۰ کامیون، ۲۰ کشتی و ۹۲ هواپیما در حال کمک رسانی غذایی و سایر کمک ها به افرادی است که بیشترین نیاز را دارند. هر ساله این سازمان بیش از ۱۵ میلیارد جیره غذایی (با میانگین ۰٫۳۱ دلار آمریکا برای هر جیره) را توزیع می کند. این اعداد ریشه در شهرت بی نظیر برنامه جهانی غذا به عنوان یک پاسخ دهنده در شرایط اضطراری را دارد، سازمانی که در سخت ترین محیط ها به سرعت کار را به انجام می رساند.

تلاش های برنامه جهانی غذا روی کمک های اضطراری، امداد رسانی و توانبخشی، کمک های توسعه ای و عملیات ویژه تمرکز می کند. دو سوم کار این سازمان در کشورهای متأثر از درگیری است که در آن مردم، سه برابر بیشتر از کسانی که در کشورهای بدون درگیری زندگی می کنند تحت تاثیر سوتغذیه قرار می گیرند.

جایزه صلح نوبل چرا به برنامه غذای سازمان ملل رسید؟
جایزه صلح نوبل به برنامه جهانی غذا رسید

در موارد اضطراری، برنامه جهانی غذا اغلب به عنوان اولین گروه در صحنه حضور پیدا می کند و کمک های غذایی را برای قربانیان جنگ، جنگ های داخلی، خشکسالی، سیل، زلزله، طوفان، نابودی محصول و بلایای طبیعی فراهم می کند. هنگامی که شرایط اضطراری از بین می رود، برنامه جهانی غذا به جوامع محلی کمک می کند که زندگی و معیشت خود را بازسازی کنند. برنامه جهانی غذا همچنین تلاش می کند تا انعطاف پذیری افراد و جوامع تحت تاثیر بحران های طولانی را با استفاده از نگاه توسعه ای در پاسخ های بشردوستانه تقویت کند.

برنامه جهانی غذا در راستای رسیدن به اهداف اصلی خود یعنی ریشه کن کردن گرسنگی و سوء تغذیه بواسطه رفع نیازهای غذایی تلاش می‌کند.

برنامه جهانی غذا پنج هدف استراتژیک دارد که عبارت است از:

۱- نجات جان افراد و حمایت از امرار معاش در مواقع اضطراری

۲- جلوگیری از گرسنگی حاد و سرمایه‌گذاری برای آمادگی در مقابل بلایای طبیعی و کاهش اثرات آن

۳- بازگرداندن و بازسازی زندگی و امرار معیشت‌ها بعد از جنگ و بلایای طبیعی یا در شرایط گذار

۴- کاهش گرسنگی مزمن و کمبود تغذیه ای

۵- تقویت توانائی ملت‌ها برای مهار گرسنگی از طریق سیاست‌های واگذاری و خرید محلی

جایزه صلح نوبل چرا به برنامه غذای سازمان ملل رسید؟
جایزه صلح نوبل به برنامه جهانی غذا رسید

از مجموعه فعالیت‌های برنامه جهانی غذا می‌توان موارد زیر را نام برد:

۱- مقابله با کمبود ریز مغذی‌ها

۲- سعی در کاهش مرگ و میر کودکان

۳- بهبود سلامتی مادران

۴- مبارزه با بیماری‌هایی از قبیل اچ آی وی

۵- پروژه‌های غذا در ازای کار که به ارتقاء محیطی و ثبات اقتصادی و فرهنگی محصولات کمک می کنند.

فاطمه لطفی

جایزه صلح نوبل چرا به برنامه غذای سازمان ملل رسید؟
جایزه صلح نوبل به برنامه جهانی غذا رسید

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *