صفحه اصلی / دانستنی ها / تفاوت سرخرگ و سیاهرگ چیست؟

تفاوت سرخرگ و سیاهرگ چیست؟

در این مطلب به تفاوت های بین دو رگ مهم در بدن می پردازیم. بسیاری از افراد دوست دارند تفاوت بین سرخرگ و سیاهرگ ها را به خوبی درک کنند. مطالبی که در این مقاله بیان شده است می تواند به آن ها کمک کند تا با چند تکنیک ساده به خواسته خود برسند.

در این مطلب شما را با تفاوت سرخرگ و سیاهرگ آشنا می کنیم. سرخرگ ها به شریان ها و سیاهرگ ها به ورید ها معروف می باشند. سیستم گردش خون باید خون را در سرتا سر بدن پخش کند و مسئولیتی که دارد را انجام دهد در غیر این صورت دچار مشکل می شویم. باید بدانید که خون هر مقصدی که داشته باشد توسط رگ های مختلفی حمل می شود و نمی توان گفت هر رگی که از قلب خارج می شود حتما سیاهرگ و یا سرخرگ است.

تفاوت سرخرگ و سیاهرگ چیست؟

تفاوت سرخرگ و سیاهرگ

در بیش تر موارد سرخرگ ها دارای خون روشن و پر اکسیژن می باشند و از قلب خارج می شوند و به اندام ها می روند و سیاهرگ ها نیز خون های تیره و خون هایی که درصد اکسیژن آن ها کم می باشد را از اندام ها جمع آوری کرده و به قلب می برند. حمل و نقل خون در بدن برای اعمال حیاتی مانند تنفس بسیار ضروری می باشد و سرخرگ ها این کار را به نحو احسن انجام می دهند. در ادامه تفاوت این دو رگ مهم در بدن را برایتان بیان می کنیم.

  • باید بدانید که سرخرگ ها از سیاهرگ ها ضخیم تر اند و رنگ آن ها روشن تر از سیاهرگ ها می باشد بنابراین شما با لمس آن ها می توانید به خوبی از این فرق آن ها آگاهی پیدا کنید.
  • همه سرخرگ ها خون تیره ندارند. در واقع تعریف اصلی سرخرگ رگی می باشد که خون را از قلب بیرون برده و سیاهرگ رگی می باشد که خون را وارد قلب می می کند بنابراین سیاهرگ ششی در بدن ما دارای خون روشن و سرخرگ ششی دارای خون تیره می باشد و می تواند به دفع سموم بدن کمک کند و همچنین این گونه نیست که همه سرخرگ ها خون روشن داشته و همه سیاهرگ ها دارای خون تیره باشند.
  • تفاوت های ظاهری این دو رگ نیز می تواند آن ها را از یک دیگر جدا کند و تشخیص را برایتان آسان تر خواهد کرد. سرخرگ ها دیواره های بسیار محکمی دارند و همیشه دارای دهانه های باز می باشند در حالی که سیاهرگ ها دارای دیواره های نازک بوده و دیواره های بسیار محکمی هم ندارند و دهانه های آن ها بسته است.
  •  گرفتگی رگ قلب به دلیل انسداد شریان ها ایجاد می شود و حتی می تواند منجر به ایجاد سکته قلبی نیز شده و شما را به دردسر بیندازد.

تفاوت سرخرگ و سیاهرگ چیست؟

  • اگر یک قلب واقعی را تشریح کنید خواهید دید که سرخرگ ها رنگی سفید مایل به کرم دارند و سیاهرگ ها بسیار قرمز اند و رنگ آن ها به کبودی می زند.
  • سیاهرگ ها قطر بسیار زیادی دارند ولی دیواره آن ها بسیار نازک می باشد بنابراین دارای بیش ترین حجم خون هستند.
  • سرخرگ ها در برابر سیاهرگ ها دارای مقاومت بیش تری اند و دیواره آن ها انعطاف پذیری بیش تری دارد ولی میزان خونی که در آن ها جای می گیرد بسیار کم می باشد.
  • سیاهرگ های پایینی دارای دریچه های لانه کبوتری هستند که یک طرفه به سمت قلب باز می باشد و این دریچه ها در سرخرگ ها وجود ندارد.
  • بافت ماهیچه و بافت پیوندی در رگ هایی که خون را از قلب خارج می کنند و به اندام ها می رسانند ضخیم تر از رگ هایی می باشد که خون کثیف را از اندام ها به قلب می برند.

منبع : آرگا

برچسب :


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

فواید خمیر دندان زغالی و آشنایی با معایب استفاده از آن

فواید خمیر دندان زغالی و آشنایی با معایب استفاده از آن

فواید خمیر دندان زغالی بسیار زیاد می باشد ولی این خمیر دندان خوب نباید جایگزین …

دیدگاهتان را بنویسید