صفحه اصلی / اطلاعات عمومی / تشخیص برنج تقلبی با چند روش ساده

تشخیص برنج تقلبی با چند روش ساده

واردات برنج تقلبی در بازار های کشور متاسفانه زیاد شده که به صورت قاچاق از کشور های دیگر به عنوان برنج مصنوعی به این جا می آید. طبق مشاهدات انجام شده دستگاه هایی وجود دارند که قابلیت ساختن برنج پلاستیکی را داشته و با ترکیب نشاسته و پلاستیک تهیه می شود. خوردن این سری از برنج ها موجب بیماری های گوارشی زیادی در نهایت به سرطان منجر می شود. ما اخیرا به وجود این برنج ها در کشور پی برده ایم که طبق گفته اخبار باید بتوانیم نوع اصلی آن را از ساختگی او تشخیص دهیم.

تشخیص برنج تقلبی با چند روش ساده

روش تشخیص برنج تقلبی از اصل

کشور چین صادر کننده برنج های بدلی است که هر ساله بالغ بر دویست تن به کشور های دیگر جهان می فرستد. ولی اخیرا بیشتر کشور های مختلف قادر به ساخت شبیه برنج های اصلی هستند. این تقلب در صنایع غذایی اتفاق افتاده و برنج را نمی توان از حالت طبیعی و مصنوعی تفکیک کرد. کارخانه هایی که به ساخت برنج قلابی مشغول اند ترکیبی از پلاستیک و نشاسته را در دستگاهایی به شکل برنج قالب می زنند و از عطر برنج برای جلوه بیشتر به طبیعی بودن آن درست می کنند که بسیار برای سلامتی ضرر دارد و موجب سرطان و بروز مشکل های گوارشی می شود.

تشخیص برنج تقلبی با چند روش ساده

برای شناسایی برنج اصل از قلابی باید چگونه عمل کرد؟

ما در این راستا مقاله ای تحت عنوان روش تشخیص برنج تقلبی می پردازیم که با عمل به کردن به این راه ها می توانید برنج اصلی را از مصنوعی شناسایی نمایید در ادامه مطالب با مجله آرگا همراه باشید.

  • روش تفکیک با آب:

برنجی را در ظرفی خیس نمایید سپس تا چند روز باقی بماند اگر پس از گذشت چند روز کپک زد برنج اصل می باشد.

  • شناخت از روش کوبیدن در هاون:

تعدادی برنج را در هاون بریزید و بکوبید اگر کاملا خرد شدن برنج طبیعی بوده ولی چنان چه خرد نشدند و داخلش هسته زرد رنگ داشت برنج پلاستیکی و تقلبی بوده است.

تشخیص برنج تقلبی با چند روش ساده

  •  سوزاندن برنج:

چنان چه به برنجی که خریدید شک دارید پلاستیکی است یا اصل، ۱ قاشق از برنج را بر روی آتش بگذارید اگر طبق مشاهدات بو پخش شد و سرعت سوخته شدنش زیاد بود. این برنج قلابی بوده و خطرناک که خیلی برای سلامتی مضر است.

  • روش تشخیص در آب:

یکی دیگر از روش تشخیص برنج تقلبی از اصل باید ظرفی را پر از آب نمایید و داخلش برنج بریزید، اگر مقدار برنجی که کف ظرف ماند زیاد بود برنج طبیعی است.

  • شناسایی در برابر نور خورشید:

مقداری برنج برداشته و در ظرفی درب دار ریخته و در مجاورت نور خورشید تا چند روز قرار دهید. اگر کپک زد برنج طبیعی بوده ولی چنان چه سالم ماند برنج تقلبی است.

تشخیص برنج تقلبی با چند روش ساده

ویژگی های برنج ایرانی و تفکیک آن از نوع خارجی

عطر و طعم و بو برنج ایرانی بسیار مشخص است که رنگی سفید و شیری دارد که نیمه بلوری و اندازه قد کوتاهی نسبت به برنج های هندی و پاکستانی دارد که کاملا شفاف هستند. بارزترین ویژگی های آن به شرح ذیل است؛

یکدست بودن برنج: برنج اصیل ایرانی بسیار یکدست بوده باید مقداری از آن را در کف دست بریزید و با دقت بهشون نگاه کنید. دانه ها نباید شفاف و اندازه و رنگ بسیار روشنی داشته باشند. اگر هر یک از موارد گفته شد تغییر داشت و یک دست نبود برنج مخلوط شده است. همچنین می توانید در برابر نور خورشید آن را روی شیشه ای بگذارید و با دقت بنگرید اگر متفاوت بودند برنج ترکیب شده است.

تشخیص برنج تقلبی با چند روش ساده

خشک بودن برنج: برنج خوب باید کامل سفت شود و اگر خشک نباشد پوک می شود که می گویند پوک شده است. برای شناسایی خشک بودن برنج آن را در زیر دندان فشار دهید نباید به راحتی خرد یا شکسته شود. برنج کامل خشک شده در هنگام دم کردن قد کشیده و وی می کند.

بی بند بودن برنج: در روش تشخیص برنج ایرانی از خارجی بند نداشتن و یکپارچه بودن آن است که بدون ترک می باشد. برنج های بی کیفیت دارای بند های عرضی هستند.

عطر و مزه برنج ایرانی: طعم و بو برنج ایرانی خاص و منحصر به فرد است که برای شناسایی می توانید کف ۲ دست خود را تعدادی برنج ریخته و بو نمایید. برخی ها از پودر عطر برنج استفاده می کنند که شما با فوت کردن برنج ها و یا داخل دهان گذاشتن آن می توانید بفهمید برنج اصیل ایرانی با همان طعم مطلوب است یا خیر؟

منبع : آرگا

برچسب :


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

فواید خمیر دندان زغالی و آشنایی با معایب استفاده از آن

فواید خمیر دندان زغالی و آشنایی با معایب استفاده از آن

فواید خمیر دندان زغالی بسیار زیاد می باشد ولی این خمیر دندان خوب نباید جایگزین …

دیدگاهتان را بنویسید