صفحه اصلی / روانشناسی / ترفندهای مهم برای جلوگیری از اعتیاد نوجوانان

ترفندهای مهم برای جلوگیری از اعتیاد نوجوانان

امروزه بسیاری از افراد درگیر اعتیاد شده اند و روش های بسیاری به کار گرفته می شود تا آن ها بتوانند به راحتی ترک کنند و پاک شوند. یکی از مشکلاتی که این روز ها جامعه را درگیر کرده است اعتیاد در سنین پایین می باشد. روش های جلوگیری از اعتیاد نوجوانان را در ادامه برایتان بررسی می کنیم و شما باید از آن ها استفاده کنید تا نوجوان شما سالم بماند.

ترفندهای مهم برای جلوگیری از اعتیاد نوجوانان

جلوگیری از اعتیاد نوجوانان

بیش تر افراد گرایش به اعتیاد دارند و این گرایش در سنین پایین بسیار بیش تر از سنین بالا می باشد بنابراین بیش تر افرادی که درگیر این مشکل می شوند نوجوان ها اند. فردی که درگیر مواد مخدر می شود ترک تحصیل می کند، دوستان ناباب پیدا خواهد کرد و در نتیجه زندگی خود را تباه می کند. البته باید بدانید که مواد مخدر همان طور که از نامش پیداست می تواند بدن را تخریب کرده و بیماری های بسیاری را برای فردی که اعتیاد دارد ایجاد کند. والدینی هستند که دوست دارند روش های جلوگیری از اعتیاد نوجوانان را بدانند تا بتوانند با روش های درست و اصولی از آن ها مراقبت کنند تا به دام اعتیاد کشیده نشوند. در واقع دوران نوجوانی یکی از دوره های حساسی می باشد که کودک احساس بزرگ بودن پیدا می کند و فکر می کند زمان آن رسیده است که استقلال داشته باشد و زمانی که با مخالفت والدین رو به رو می شود سعی می کند با پرخاشگری چیزی را که می خواهد بدست آورد. پدر ها و مادر ها باید بدانند که این رفتار ها طبیعی است و بر اساس تغییرات هورمونی بوجود می آیند بنابراین بهتر است کمی با نوجوانان صمیمی تر شده و آن ها را بهتر بشناسید تا بتوانید تغییر رفتار آن ها را سریع متوجه شوید. افراد بسیاری هستند که می توانند بر اعتیاد نوجوانان اثر داشته باشند که می توان به همسالان و معلمان اشاره کرد. این افراد بیش تر با نوجوانان در ارتباط اند.

ترفندهای مهم برای جلوگیری از اعتیاد نوجوانان

آشنایی

یکی از روش هایی که می توانید از اعتیاد نوجوانان خود پیشگیری کنید این است که آن ها را با مواد مختلف آشنا کرده و مضرات و عوارض آن ها را به خوبی به آن ها نشان دهید. در واقع این اطلاعات به فرزند شما کمک می کند تا بتواند خوب را از بد تشخیص داده و برای سلامتی خود طرف چنین موادی نرود. گاهی والدین از مواد صنعتی خبر ندارند و یکی از دلایلی که نوجوانان دچار اعتیاد می شوند بی اطلاعی والدین و ارزان بودن آن ها می باشد.

آموزش

آموزش مسائلی می تواند به نوجوان کمک کند تا از خودش مراقبت کرده و بتواند به دوستان ناباب نه بگوید. در واقع برای این کار باید سعی کنید نوجوانتان از اعتماد به نفس بسیار زیادی برخوردار باشد. در واقع مسائل دیگری هم وجود دارند که آموزش آن ها به کودکان خالی از لطف نمی باشد و تنها موادی همچون تریاک و شیشه اعتیاد آور نیستند بلکه دارو های دیگری همانند دارو های انرژی زا و روان گردان ها نیز می توانند مشکلات و وابستگی جسمانی و روانی برای فرد ایجاد کنند.

ترفندهای مهم برای جلوگیری از اعتیاد نوجوانان

مسئولیت پذیرفتن

یکی دیگر از روش هایی که می توانید از اعتیاد نوجوانان جلوگیری کنید این است که به آن ها مسئولیت زندگی را بدهید. این امر موجب می شود که نوجوان احساس استقلال داشته باشد و در برابر چیز هایی که سلامتی او را تهدید می کند توانایی «نه» گفتن داشته باشد.

احترام بگذارید.

نوجوانان احساس بزرگ بودن می کنند و فکر می کنند که دیگر دوران کودکی آن ها تمام شده است بنابراین دوست دارند که به آن ها احترام بگذارید و آن ها را درک کنید. برای این کار می توانید آن ها را در کلاس هایی که دوست دارند ثبت نام کنید و از هدر رفتن زمان اضافه آن ها خصوصا در فصل تابستان جلوگیری کنید.

یادآوری کنید.

نوجوانان آدم های فراموشکاری هستند و باید هر از چند وقتی به آن ها یاد آوری کنید که سیگار کشیدن می تواند مقدمه ای برای شروع اعتیاد های سنگین باشد. بهتر است برای سرگرم شدن راهی دیگر را انتخاب کنند. البته سعی کنید بیش از حد این حرف ها را تکرار نکنید تا نوجوان شما سر لج نیفتد.

ترفندهای مهم برای جلوگیری از اعتیاد نوجوانان

تغذیه مناسب

باید بدانید که تغذیه دوران بلوغ اهمیت بسیاری دارد و از آنجایی که نوجوانی مصادف با دوران بلوغ است سعی کنید به تغذیه نوجوانان خود اهمیت بسیار زیادی بدهید.

شناسایی کنید.

در مدارس افراد زیادی حضور پیدا می کنند که شناسایی آن ها یک به یک امکان پذیر نمی باشد اما مدیران و مشاوران مدرسه باید بتوانند دانش آموزانی که مشکل دارند را شناسایی کنند. خودزنی نوجوانان، اعتیاد نوجوانان و مشکلات خانوادگی آن ها به راحتی شناسایی می شود و برای این ار به زمان زیادی نیاز نیست. در واقع شناختن این دانش آموزان و کمک به آن ها از اعتیاد دیگر دانش آموزان جلوگیری می کند.

محیط مناسب خانوادگی

سعی کنید برای پیشگیری از اعتیاد فرزندانیک محیط خانوادگی و مناسب برای آن ها تهیه کنید. در این محیط باید دعوا بسیار کم باشد و تنش و استرس را به صفر برسانید.

پیگیری روند تحصیلی

یکی دیگر از روش هایی که شما را از اعتیاد داشتن و نداشتن فرزندان مطلع می کند این است که دائما روند تحصیلی آن ها را چک کنید. در صورتی که افت تحصیلی بسیار زیادی در روند تحصیلی آن ها وجود داشت می توانید فرزند خود را بیش تر تحت نظر بگیرید و دوستان او را نیز شناسایی کنید تا بتوانید از یک بلای خانمان سوز پیشگیری کنید.

ترفندهای مهم برای جلوگیری از اعتیاد نوجوانان

کمک گرفتن از یک مشاور

در صورتی که فرزند شما در دام اعتیاد گرفتار شده بود باید سعی کنید از یک مشاور حاذق کمک بگیرید و با نوجوان خود دعوا نکنید. در واقع رفتار های اشتباه شما می تواند باعث افزایش مشکلات شده و سلامت فرزند شما را به خطر خواهد انداخت.

عوامل موثر بر اعتیاد

برخی از عواملی هستند که اگر در زندگی نوجوان اتفاق افتاده باشد باید بیش تر به آن ها توجه کنید زیرا ممکن است گرایش به اعتیاد پیدا کنند و این مشکل دامنگیر آن ها شود. برای جلوگیری از اعتیاد نوجوانان باید این عوامل را به خوبی بشناسید که عبارت اند از :

  • دوستان ناباب و همسن هایی که دارای اعتیاد هستند.
  • شکست خوردن در روند تحصیلی و افت درسی یکی از عوامل گرایش به اعتیاد می باشد.
  • اگر نوجوان شما از مدرسه فرار می کند باید بیش تر مراقب او باشید.
  • شکست عشقی در دوران نوجوانی بسیار شایع است و برای فهمیدن مشکلات نوجوانان باید با ان ها رفتاری صمیمانه داشته باشید.
  • مشکلاتی که در خانواده وجود دارد مانند بد سرپرستی، جدایی والدین، شیوه های نا مناسب فرزند پروری و رفتار های پر خطر در خانواده گرایش به اعتیاد را تقویت می کنند.
  • اگر نوجوان شما بسیار کنجکاو است بهتر است در کنار خودتان این کنجکاوی ها را رفع کند تا درگیر اعتیاد نشود.
  • نوجوانانی که دارای سوابق بیماری های روانی هستند و یا رفتار های روانی را از خود بروز می دهند ممکن است دچار اعتیاد شوند زیرا این گرایش در آن ها وجود دارد.
  • زندگی کردن در یک محل خوب برای نوجوانان بسیار ضروری می باشد زیرا زندگی کردن در یک محیط پر خطر که افراد پر خطر و آن هایی که اعتیاد دارند در آن زندگی می کنند می تواند مشکلاتی را برای نوجوانان ایجاد کند.
  • روابط مسئولان مدرسه با نوجوانان نیز اهمیت دارد و اگر این روابط ضعیف باشد گرایش نوجوان به اعتیاد چندین برابر می شود.

ترفندهای مهم برای جلوگیری از اعتیاد نوجوانان

شناسایی رفتار های پرخطر می تواند به جلوگیری از اعتیاد نوجوانان کمک بسیار زیادی داشته باشد و آن ها را از اعتیاد دور کند. در واقع اعتیاد یک بیماری است و هر فردی که اعتیاد دارد بیمار است بنابراین داشتن رفتاری مناسب می تواند به آن ها کمک کند تا به راحتی با این بیماری کنار بیایند و در سدد ترک آن باشند.

منبع : آرگا

برچسب :


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

سندروم آسپرگر چیست و چه نشانه هایی دارد؟

سندروم آسپرگر چیست و چه نشانه هایی دارد؟

سندروم آسپرگر نوعی از اختلالات اوتیسم است که درجه ای خفیف تر دارد در حال …

دیدگاهتان را بنویسید