صفحه اصلی / دانستنی ها / با مشکلات جالب فضانوردان در فضا آشنا شوید

با مشکلات جالب فضانوردان در فضا آشنا شوید

به طور کلی مشکلات فضانوردان در فضا که ممکن است برای فضاپیما ها و فضانوردان ایجاد شود این است که در حین ماموریت اجرام آسمانی و زباله های فضایی باقیمانده از ماموریت های فضایی به فضاپیماها برخورد کنند و باعث آسیب های جدی در آن ها شود. امروزه برای جلوگیری از این حوادث متخصصان فضاپیماها را معمولا از دو لایه پوششی برای مقابله با برخورد ها می سازند.

آشنایی با مشکلات فضانوردان در فضا

بهتر است بدانید که مطمئنا کره زمین تمامی ویژگی های زیست محیطی برای زندگی انسان را دارد اما با رفتن به فضا و تغییر شرایط مشکلات هم به سمت انسان خواهد آمد. سفر هایی که در آن ها خطرات زیاد جان فضانوردان را تهدید می کند برای مثال واقعه دردناک مرگ یک فضانورد آپولو در هنگام رفتن به فضا در سال ۱۹۶۷ و یا اگر به خاطر داشته باشید مرگ بسیار ناراحت کننده ۶ نفر از فضانوردان فضاپیمای چلنجر در سال ۱۹۸۶ و آن هم تنها ۷۳ ثانیه پس از پرتاب و یا مرگ ۷ فضانورد سوار بر فضاپیمای کلمبیا در سال ۲۰۰۳ از قبیل وقایع هستند. نکات قابل توجه در رابطه با سفر های فضایی این است که خطر سفر صرفا محدود به رفتن به فضا و یا برگشتن از آن نیست بلکه در هنگام اقامت در فضا نیز خطرات زیادی فضانوردان را همراهمی نماید و جالب است بدانید که ۳ فضانورد اتحاد جماهیر شوروی نیز در سال ۱۹۷۱ درون فضا برای همیشه دفن گردیدند. بر اساس گزارش های انجام شده حقیقت این است که سفر به فضا به از خود گذشتگی زیادی نیاز دارد زیرا علاوه بر خطرات سفر های فضایی و مسئله دوری از خانواده، جاذبه ی نزدیک به صفر فضا شرایطی به وجود می آورد که بسیاری از امور روزانه ی فضانوردان را با محدودیت روبه رو نماید.

 

با مشکلات جالب فضانوردان در فضا آشنا شوید

انواع مسائل فضانوردان:

توجه داشته باشید که فضانوردان در طول سفر های خود برای کشف دانستنی های فضا ممکن است با مشکلات متعددی مواجه شوند که در ادامه سعی داریم شما را با برخی از مشکلات فضانوردان در فضا آشنا نماییم:

فضانوردان نمی توانند در فضا مانند زمین بخندند یا گریه کنند:

به طور کلی فضانوردان در فضا هر طور که بخواهند می توانند بخندند اما عمل گریه کردن در فضا بدون وجود نیروی گرانش شکل متفاوتی خواهد داشت. وقتی از کریس هدفلید فضانورد در کانادایی در مورد گریه کردن در فضا پرسیدند وی گفت که از چشم ها اشک می آید اما قطره های اشک مانند به توپ مایع به هم می چسبند. در واقع زمان گریه کردن چشم ها کمی سوزش دارند و اشک ها در فضا می توانند به شکل یک توده ی بزرگ در آیند و از چشم ها جدا شوند مرگ اینکه فضانوردان اشک هایشان را با دستمال پاک نمایند. به همین دلیل در فضا می توانید اشک هایتان را مانند یک توپ شناور جلوی چشم هایتان ببینید.

با مشکلات جالب فضانوردان در فضا آشنا شوید

مواد غذایی مانند نان و نوشابه را نمی توانند بخورند:

در فضا دشواری ها و مشکلات حمل و خوردن بسیاری از مواد غذایی رایج آنقدر زیاد است که فضانوردان از آن ها محروم می شوند. برای مثال اگر فضانوردان درون فضاپیما تکه ای نان بخورند خرده های آن می تواند به تجهیزات فضاپیما صدمه بزند یا تصادفا وارد بینی فضانوردان گردد که به همین دلیل از دهه ۱۹۸۰ در سفر های فضایی از نان های تورتیلا استفاده می کنند. همچنین در خصوص نوشیدنی ها هم مصرف نوشیدنی های گازدار در محیط فضاپیما ممنوع است زیرا در جاذبه نزدیک به صفر فضا گاز درون این نوشیدنی از آن ها جدا نمی شود. جالب است بدانید که نمک و فلفل نیز از دیگر مواد غذایی ممنوعه در روند سفر به فضا محسوب می شوند زیرا شناور خواهند شد و ممکن است به تجهیزات فضاپیما صدمه ای وارد کنند یا تصادفا وارد دهان، گوش ها و بینی فضانوردان شوند. خوشبختانه آزانس فضایی ناسا نوعی نمک و فلفل مایع تولید کرده که فضانوردان می توانند از آن ها استفاده نمایند.

با خودکار های معمولی نمی توانند یادداشت کنند:

جالب است بدانید که استفاده از جوهر درون خودکار تنها با وجود نیروی گرانش امکان پذیر است و به همین دلیل فضانوردان آمریکایی و روسی در فضا ابتدا از مداد های نوکی برای نوشتن استفاده می کردند. اما در سال ۱۹۶۵ شرکت فیشر بن نوعی خودار اختراع کرد که به گونه ای طراحی شده بود تا با فشار گاز نیتروژن به مخزن جوهر خودکار، جوهر به نوک سرازیر شود و به این ترتیب خودکار به صورت سر و ته در دماهای شدید یا زیر آب هم قابل استفاده بودند.

با مشکلات جالب فضانوردان در فضا آشنا شوید

مصرف مشروبات الکی ممنوع است:

یک بار در یکی از سفر های فضایی سال ۱۹۷۲ فضانوردان در کنار غذای خود از مشروبات الکی استفاده کردند اما واکنش منفی افکار عمومی نسبت به شراب خواری فضانوردان در فضا باعث شد تا مصرف مشروبات الکی در ایستگاه فضای بین المللی ممنوع اعلام گردد. با این حال از قرار معلوم فضانوردان روسی اجازه مصرف کنیاک که نوعی نوشیدنی الکل دار محسوب می شود را برای حفظ سلامت سیستم ایمنی خود دارند. البته با این وجود ممنوعیت مصرف نوشیدنی های الکلی در فضا دلیل علمی نخواهد داشت.

نمی توانند از یک حمام گرم لذت ببرند:

در فضا اغلب فضانوردان بایستی تا حد ممکن از تمامی منابع موجود به ویژه منابع آب استفاده کنند زیرا آب سنگین و حمل آن هزنیه بردار خواهد بود. فضانوردان در فضا امکان دوش گرفتن ندارند و به جای آن با اسفنج حمام خواهند کرد. معمولا آبی که برای این کار استفاده می شود از رطویت، هوا، ادرار، مسواک زدن، شستشوی دست ها و دیگر کارها به دست می آید. در ایستگاه فضایی بین المللی تمامی آب هایی که از رطوبت هوا و فضولات انسانی به دست می آنید تصفیه شده و تبدیل به آب آشامیدنی می شوند. علاوه بر این از آنجایی که روش کارآمدی برای شستشوی لباس ها در فضا وجود ندارد فضانوردان مجبور هستند لباس های تکراری بپوشند.

نمی توانند مزه مواد غذایی را به همان صورت روی زمین حس کنند:

معمولا در فضا حس چشایی فضانوردان می تواند به مرور تحلیل برود اما پس از بازگشت به زمین مزه مواد غذایی را با شدت بیشتری نسبت به قبل حس خواهند کرد. یک علت احتمالی این مسئله آن است که در محیط فضا به دلیل نبودن گرانش حرکت مایعات درون بدن شکل دیگری پیدا می کند و به همین دلیل مایعات به جای اینکه به سمت پاها حرکت کنند به سمت سر می روند و می توانند مجراهای بینی را کاملا مسدود نمایند. همچنین فرضیه دیگری که در مورد علت این مسئله مطرح شده این است که بوهای شدید درون کابین ایستگاه فضایی بین المللی قدرت بویایی را از کار می اندازد و به دنبال آن حس چشایی هم مختلف خواهد شد.

با مشکلات جالب فضانوردان در فضا آشنا شوید

مدفوع کردن در فضا بسیار سخت خواهد بود:

توجه داشته باشید که مدفوع کردن در فضا در ادرار کردن هم سخت تر است زیرا دستشویی فضاپیما هیچ دری ندارد و تنها با یک پرده از بقیه قسمت ها جدا می شود. همچنین فضانوردان باید خود را با یک تسمه ببندند تا در فضا شناور نشوند. نبود جاذبه در فضا می تواند مشکلات ناخوشایندی به بار بیاورد و حتی ممکن است تکه هایی از مدفوع انسان در هوا شناور شوند.

منبع : آرگا


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

فواید خمیر دندان زغالی و آشنایی با معایب استفاده از آن

فواید خمیر دندان زغالی و آشنایی با معایب استفاده از آن

فواید خمیر دندان زغالی بسیار زیاد می باشد ولی این خمیر دندان خوب نباید جایگزین …

دیدگاهتان را بنویسید