صفحه اصلی / دانستنی ها / اکسید کردن نقره با چند روش ساده در خانه

اکسید کردن نقره با چند روش ساده در خانه

همانطورکه می دانید نقره ها با گذشت مدت زمانی رنگ خود را از دست می دهند. شما می توانید با چند راه کار ساده آن ها را به رنگ طبیعی و اصلی برگردانید و نیازی به هزینه های اضافی ندارید. در ادامه با چند روش عالی برای اکسید کردن نقره آشنا می شوید.

اکسید کردن نقره با چند روش ساده در خانه

اکسید کردن نقره

نقره یکی از فلز های گران بها می باشد که در جواهر سازی بسیار کاربرد دارد و شما می توانید از این عنصر گران بها و تجارتی استفاده کنید. بیش تر مردم به این ماده حساسیت ندارند و به جای بدلیجات از وسایلی از جنس نقره استفاده می کنند. این عنصر از گذشته های دور مورد استفاده عموم مردم بوده است و نسبتا کمیاب می باشد. نقره با گذشت زمان کمی بد رنگ می شود ولی می توان رنگ اصلی آن را دوباره برگرداند. محلول های شیمیایی بسیاری وجود دارند که این کار را برایتان انجام می دهند اما ما راه های مقرون به صرفه و بی خطری را برایتان مطرح می کنیم.

استفاده از آمونیاک

یکی از راه های اکسید کردن نقره استفاده از آمونیاک می باشد. برای این کار باید مقداری آمونیاک را درون ظرفی بریزید و با آب گرم مخلوط کنید. جواهرات نقره خود را در این محلول قرار بدهید و بگذارید  دقیقه بماند. بعد از  دقیقه می توانید وسایل خود را از داخل محلول آب گرم و آمونیاک خارج کنید و آن هارا بشویید و با پارچه ای تمیز خشک کنید.

نرم کننده مو

شاید تعجب کرده باشید ولی بهتر است بدانید که نرم کننده هایی که برای مو هایتان استفاده می کنید می تواند براقی و جلای نقره ها را برگرداند. در صورتی که وسیله ای از جنس نقره را به تازگی خریده اید می توانید با استفاده از کمی مایع نرم کننده مو از سیاه شدن آن جلوگیری کنید. برای این کار باید کمی نرم کننده به آن وسیله بمالید و آن را کنار بگذارید تا خشک شود.

اکسید کردن نقره با چند روش ساده در خانه

تخم مرغ

یکی دیگر از روش های کاربردی و بسیار مهم در اکسید کردن نقره استفاده از تخم مرغ می باشد. اگر وسایل بسیار زیادی را می خواهید تمیز کنید می توانید از دو عدد تخم مرغ استفاده کنید و آن ها را خوب آب پز کنید. از یک ظرف پلاستیکی کمک بگیرید و زرده تخم مرغ را در آن قرار بدهید و با استفاده از یک دستمال کاغذی روی آن را بپوشانید و نقره ها را روی دستمال قرار بدهید به صورتی که با تخم مرغ ها تماسی نداشته باشد سپس می توانید در ظرف را ببندید و اجازه بدهید یک روز بماند. بعد از گذشت یک روز می توانید نقره های خود را با آب و صابون بشویید و از یک پارچه نرم در حین خشک کردن برای براق کردن آن ها استفاده کنید.

نکته  یک : باید بدانید که اگر زده تخم مرغ با نقره جات تماس پیدا کند باعث تیره شدن بیش از حد نقره می شود و سایه های نا متناسب پدید می آید.

نکته دو : از این روش فقط برای نقره های ۰.۹۲۵ و پایین تر استفاده می شود و شما نمی توانید نقره های ۰.۹۹۹ را با این روش تمیز کنید.

جوش شیرین

جوش شیرین یکی از پر مصرف ترین مواد در تمیز کردن و شستشوی وسایل می باشد و در اکسید کردن نقره نیز می تواند کمک بسیار زیادی به شما بکند. باید بدانید که نقره های سیاه شده نمی توانند در برابر این دستورالعمل مقاومت کنند و به سادگی تمیز می شوند. برای استفاده از این روش می توانید یک لیتر آب را به همراه یک قاشق غذا خوری جوش شیرین مخلوط کرده و نقره ها را درون آن بیندازید و اجازه بدهید کمی بجوشد. بعد از ۱۰ الی ۲۰ ثانیه می توانید نقره را خارج کنید و با یک اسفنجی که از قبل مرطوب کرده اید روی آن را تمیز کنید و سپس با آب بشویید و خشک کنید.

اکسید کردن نقره با چند روش ساده در خانه

سرکه

برای استفاده از سرکه باید آن را با جوش شیرین مخلوط کنید و سپس جواهرات نقره خود را درون این محلول قرار بدهید و اجازه بدهید ۲ الی ۳ ساعت بماند تا اثرات خود را اعمال کرده و نقره ها را اکسید کند. بعد از گذشت ۳ ساعت می توانید نقره ها را از داخل این محلول خارج کنید و با آب سرد بشویید و از یک پارچه نرم و تمیز برای خشک کردن آن ها استفاده کنید.

آلومینیوم

یکی دیگر از روش های اکسید کردن نقره استفاده از آلومینیوم می باشد و هیچ گونه نقره ای نمی تواند در برابر این راهکار مقاومت کند و به سادگی تمیز خواهد شد. برای استفاده از این روش باید یک لیتر آب را به همراه یک قاشق جوش شیرین و یک تکه ورقه آلومینیومی بجوشانید. زمانی که این مخلوط به خوبی جوشید می توانید نقره را به مدت ۱۰ الی ۲۵ ثانیه درون این محلول بیندازید و سپس خارج کنید. قطعا نقره های شما تمیز شده اند ولی اگر هنوز هم براق نشده اند بهتر است خمیری با دو قاشق غذا خوری جوش شیرین و آب تهیه کنید و با یک اسفنج تمیز بر روی نقره ها بکشید تا تمیز شود و سپس با آب سرد بشویید.

نکات مهم

در نظر داشته باشید که برای تمیز کردن نقره ها باید یک سری نکات را بدانید و آن ها را رعایت کنید.

  • استفاده از تخم مرغ برای فلزاتی دیگر مانند مس و برنز نیز کاربرد دارد.
  • بهتر است قبل از استفاده از روش های بالا برای اکسید کردن نقره آن ها را کاملا تمیز کنید زیرا بعد از اکسید شدن ممکن است حتی اثر انگشت هم روی این نقره ها ایجاد شود.
  • بهتر است برای تمیز کردن سطح نقره از جلا سنج استفاده نکنید زیرا تاثیری ندارد و سطح نقره را کدر تر از قبل می کند.
  • زرده تخم مرغ بعد از گذشت یک روز بوی بدی می گیرد بهتر است آن را در هوای آزاد باز کنید تا متوجه بوی بسیار بد آن نشوید.

اکسید کردن نقره با چند روش ساده در خانه

در ادامه می توانید سایر مقالات آرگا را در زمینه تمیز کردن انگشتر نقره و تمیز کردن نقره مشاهده کنید.

منبع : آرگا

برچسب :


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

فواید خمیر دندان زغالی و آشنایی با معایب استفاده از آن

فواید خمیر دندان زغالی و آشنایی با معایب استفاده از آن

فواید خمیر دندان زغالی بسیار زیاد می باشد ولی این خمیر دندان خوب نباید جایگزین …

دیدگاهتان را بنویسید