صفحه اصلی / اطلاعات عمومی / اهمیت تفکیک زباله در منزل و بررسی فواید تفکیک زباله ها

اهمیت تفکیک زباله در منزل و بررسی فواید تفکیک زباله ها

طبقه بندی و یا تفکیک زباله به فرآیندی گفته می شود که به وسیله آن، زباله ها را به عناصر مختلف تفکیک می کنند. حال تفکیک یا طبقه بندی زباله ها می تواند در منزل صورت گیرد و یا اینکه به صورت اتوماتیک در تاسیسات بازگردانی مواد (تاسیسات بیولوژیکی) انجام شود. در این مطلب با اهمیت تفکیک زباله در منزل و فواید این کار آشنا می شوید.

اهمیت تفکیک زباله در منزل

متاسفانه جوامع بشری مدام در حال تولید زباله هستند و در نتیجه محیط زیست و منابع طبیعی خود را آلوده می کنند. حال با تفکیک و طبقه بندی زباله می توان مانع از دست رفتن منابع طبیعی و نابودی محیط زیست شد، همچنین بازیافت زباله و استفاده دوباره از زباله ها در بهبود شرایط محیط زیست بسیار تاثیر گذار خواهد بود؛ به منظور جداسازی راحت تر زباله ها لازم است که هر فردی، تفکیک زباله های تر و خشک را جدی گرفته و آن را به عنوان موضوعی مهم تلقی نماید. برای این کار می توانید همه زباله ها را در یک کیسه نیندازید، بلکه حداقل از دو کیسه زباله برای نگهداری زباله های خشک و تر در منزل استفاده نمایید.

اهمیت تفکیک زباله در منزل و بررسی فواید تفکیک زباله ها

در اغلب کشورهای توسعه یافته، تفکیک و جداسازی زباله های خشک و تر بسیار مهم بوده و مردم موظف به رعایت آن می باشند، به طوری که در سطح شهرهای مدرن، سطل های جداگانه برای زباله های خشک و تر تعبیه شده است، انجام این عمل در تسریع فرآیند بازیافت زباله بسیار تاثیر گذار می باشد.

اهمیت تفکیک زباله در منزل و بررسی فواید تفکیک زباله ها

کشورهایی که از فقر و کمبود منابع غذایی رنج می برند، فرآیند بازیافت زباله برای آنها از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین با وضع قوانین به خصوصی، شهروندان را ملزم به رعایت عمل تفکیک زباله و طبقه بندی پسماندهای بازیافتی می کنند؛ پسماندهای تولیدی در منازل به سه طبقه زباله های خشک، تر و زباله های خطرناک تقسیم می شوند.

اغلب زباله هایی که در منزل تولید می شوند، جزو زباله های خشک هستند که بیشتر آنها با قرار گرفتن در چرخه تولیدی به راحتی بازیافت می شوند. برخی از این نوع زباله ها عبارتند از : انواع کاغذ و مقوا (روزنامه، مجله، کتاب دستمال کاغذی، پاکت های کاغذی شیر و آب میوه، جعبه شیرینی ، شانه تخم مرغ و…) انواع پلاستیک ها (ظروف پلاستیکی، روکشها، ابر، اسفنج و هر نوع وسیله پلاستیکی) فلزات (مثل قوطی های فلزی، کنسرو، رب، شیرآلات، لوله ها و تورهای فلزی، وسایل فلزی آشپزخانه، وسایلی از جنس مس، چدن، آهن و فویل های آلومینیمی)،شیشه (انواع ظرف های شیشه ایی، لامپ ساده وفلورسنت، آینه، سرامیک، چینی و بلور و …) انواع بافت ها و چرم (لباس ها و پارچه های کهنه، انواع وسایل پارچه ای و کفش هایی از جنس چرم و پارچه، لباس های چرمی)، چوب (جعبه های چوبی، شاخه و برگ درخت، مبل، میز، وسایل چوبی آشپزخانه و …) ، لوازم الکتریکی و الکترونیکی (سیم، کابل، پریز، سی دی، نوار کاست، ساعت، ماشین حساب، قطعات کامپیوتر، چراغ قوه، باتری ها، تلفن، تلویزیون و انواع وسایل برقی)

اهمیت تفکیک زباله در منزل و بررسی فواید تفکیک زباله ها

زباله های تر بیشتر شامل پسماندهای مواد غذایی نظیر برنج، گوشت، مرغ، ماهی، روغن های سوخته و فاسد شده  و نیز میوه، سبزیجات می باشند. استفاده از زباله های تر بیشتر در تولید انواع کودها کاربرد دارد، بنابراین زمانی که زباله ها از هم تفکیک نشده باشند، کود تولید شده از کیفیت نا مناسبی برخوردار بوده و می تواند موجب تخریب محیط زیست شود.

اما زباله هایی که در دسته خطرناک طبقه بندی می شوند، همان طور که از اسم آنها پیداست برای محیط زیست خطرناک و مضر بوده و می تواند موجب پیدایش انواع میکروب و باکتری شود. برخی از این نوع زباله ها، زمانی که در معرض نور و حرارت قرار می گیرند، گازهای خطرناک و مضر تولید کرده و حتی می توانند قابل اشتعال باشند.

به طور کلی بعد از اینکه عملیات جمع آوری و تفکیک زباله صورت گرفت، زباله ها وارد فرایند بازیافت (استفاده دوباره و جدید از مواد زاید و پسماند بازیافتی را گویند) می شوند. عملیات بازیافت زباله ها اصلا پیچیده نیست و زباله ها طی فرآیند خاصی تبدیل به اقلام جدیدی شده و مورد استفاده مجدد قرار می گیرند.

اهمیت تفکیک زباله در منزل و بررسی فواید تفکیک زباله ها

امروزه با گسترش و پیشرفت جوامع، تولید انواع زباله به مقدار زیادی افزایش یافته است، که این مساله موجب تخریب و آلوده شدن محیط زیست می شود. بنابراین در چنین شرایطی می توان به اهمیت بازیافت زباله پی برد؛ استفاده مجدد از منابع مصرفی مانع از تجمع پسماند بازیافتی شده و نیز جداسازی زباله های تر و خشک به منظور استفاده از زباله های تر در تولید کود و نیز وارد شدن زباله های خشک در چرخه مجدد تولید نمونه هایی از فواید تفکیک زباله می باشد.

منبع : آرگا

برچسب :


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

فواید خمیر دندان زغالی و آشنایی با معایب استفاده از آن

فواید خمیر دندان زغالی و آشنایی با معایب استفاده از آن

فواید خمیر دندان زغالی بسیار زیاد می باشد ولی این خمیر دندان خوب نباید جایگزین …

دیدگاهتان را بنویسید