صفحه اصلی / دانستنی ها / استفاده طولانی مدت از هندزفری چه عوارضی دارد؟

استفاده طولانی مدت از هندزفری چه عوارضی دارد؟

استفاده طولانی مدت از هندزفری می تواند عوارض بسیار زیادی برای شما به همراه داشته باشد بنابراین توصیه می کنیم به صورت درست و کوتاه مدت از آن استفاده کنید تا بتوانید از عارضه هایی که قرار است برایتان ایجاد شود پیشگیری کنید.

استفاده طولانی مدت از هندزفری چه عوارضی دارد؟

استفاده طولانی مدت از هندزفری و عوارض آن

این روز ها بیش تر افراد از هندزفری استفاده می کنند و می توان گفت آسیب های زیادی را برای خود می خرند. در واقع این کار می تواند منجر به از دست دادن شنوایی و آسیب دیدن عصب های درون گوش شود بنابراین بهتر است از این وسیله با احتیاط بیش تر استفاده کنید. در ادامه تمامی عوارض استفاده طولانی مدت از هندزفری را برایتان بیان می کنیم.

کاهش شنوایی

یکی از جامع ترین مشکلاتی که برای شما ایجاد می شود کاهش شنوایی می باشد. در واقع زمانی که در حال گوش دادن به موسیقی با صدای بلند هستید بسیار خطرناک می باشد و می تواند بعد از گذشت چند ماه شنوایی شما به صورت چشمگیری کاهش پیدا کند. در نظر داشته باشید که روی بیش تر گوشی های هوشمند یک درجه اخطار برای بیش تر کردن صدا وجود دارد و رمانی که به این درجه رسیدید دیگر نباید صدا را افزایش دهید. طبق تحقیقاتی که انجام شده است حدودا یک میلیارد نفر در سراسر جهان به صورت سالانه در معرض از دست دادن شنوایی خود هستند  و بیش تر از نیمی از این افراد جوانان و نوجوانی می باشند که به صورت درست از هندزفری های خود استفاده نمی کنند.

استفاده طولانی مدت از هندزفری چه عوارضی دارد؟

وزوز کردن گوش ها

یکی دیگر از از مشکلاتی که استفاده طولانی مدت از هندزفری برای شما ایجاد می کند وزوز کردن گوش است. وزوز کردن گوش ها معمولا با صدا هایی مانند سوت کشیدن، غرش و صدایی هیس مانند همراه می شود و برای فرد آزار دهنده خواهد بود. در نظر داشته باشید که آسیب دیدن سلول های مویی باعث ایجاد این حالت خواهد شد و باید بیش تر از قبل مراقب گوش هایتان باشید و سعی کنید استفاده از هندزفری را به حداقل برسانید. در ادامه این مشکل شما ممکن است دچار بیش شنوایی شوید و نسبت به سایر صدا های اطرافتان کمی بیش تر حساس شده و حتی صدا های طبیعی را نیز بیش تر بشنوید.  ۶۳ درصد افرادی که دچار وزوز کردن گوش می شوند از بیش شنوایی نیز رنج می برند.

کاهش شنوایی

اگر احساس می کنید که نمی توانید برخی از صدا ها را واضح بشنوید بهتر است حتما به یک متخصص مراجعه کنید زیرا این مشکل هم یکی دیگر از عوارض هندزفری می باشد و بعد از یک مدت طولانی خود را نشان می دهد. این مشکل می تواند موقتی باشد ولی در برخی از موارد اگر نتوانید استفاده از هندزفری را به حداقل برسانید دائمی خواهد شد و باید از وسایلی مانند سمعک استفاده کنید.

استفاده طولانی مدت از هندزفری چه عوارضی دارد؟

عفونت های مخصوص گوش

استفاده بیش از حد و طولانی مدت از هندزفری می تواند مشکلات بسیار زیادی برایتان ایجاد کند که یکی از این مشکلات عفونت گوش می باشد. در واقع استفاده از این وسیله می تواند باعث ازدیاد باکتری ها درون گوش شده و اگر از این وسیله به صورت مشترک با دیگران استفاده کنید مشکلات بسیاری برایتان ایجاد می شود و آلودگی ها راحت تر از قبل انتقال می یابد. یکی دیگر از دلایلی که می تواند منجر به افزایش عفونت ها شود این است که هندزفری ورودی گوش را مسدود می کند و مانع از انتقال هوا می شود و همین امر می تواند باعث افزایش آلودگی ها شود.

بی حس شدن گوش

اگر از هندزفری برای گوش کردن صدا های بلند استفاده می کنید باید بدانید که ممکن است بعد از مدتی گوش هایتان بی حس خواهد شد و این بی حسی ها ممکن است دائمی باشند بنابراین اگر با این مشکل مواجه شدید بهتر است با یک پزشک مشورت کنید.

افزایش ترشحات گوش

همانطور که می دانید ترشحات گوش طبیعی می باشد و می تواند منجر به تمیزی گوش ها و پیشگیری از ورود ویروس ها و باکتری ها شود. در نظر داشته باشید که اگر این ترشحات افزایش پیدا کنند می تواند منجر به کاهش شنوایی، کم شنوایی، درد شدید در گوش ها و ایجاد عفونت شود و تنها دلیلی که می تواند این ترشحات را افزایش دهید استفاده طولانی مدت از هندزفری است.

استفاده طولانی مدت از هندزفری چه عوارضی دارد؟

درد شدید

درد گوش تجربه بسیار بدی می باشد و می تواند زندگی روزانه فرد را مختل کند. اگر زیاد از هندزفری استفاده کنید ممکن است این مشکل برایتان ایجاد شود. درد گوش ها از آرواره ها شروع شده و تا بالای سر امتداد می یابد. بیش تر این درد ها به دلیل فشار های شدید به پرده گوش و اختلاف فشار در سطح داخلی و خارجی گوش می باشد.

تاثیرات منفی بر روی مغز

هندزفری می تواند آثار بسیار بدی بر روی مغز داشته باشد. یادتان باشد که امواج تولید شده می تواند ارتعاش های زیادی ایجاد کند و مغز شما را بیش تر از حالت عادی درگیر خواهد کرد و اگر گوش هایتان دچار عفونت شود مشکلات بسیاری برای مغز ایجاد خواهد کرد و در نتیجه ممکن است یک عفونت ساده ماه ها شما را درگیر خود کند بنابراین بهتر است به صورت درست از این وسیله استفاده کنید.

سرگیجه شدید

اگر از هندزفری به مدت طولانی استفاده کنید خواهید دید که دچار سرگیجه شدید خواهید شد زیرا این کار می تواند منجر به افزایش فشار مجرای گوش شود و مایع درون مجاری نیم دایره ای را حرکت می دهد.

استفاده طولانی مدت از هندزفری چه عوارضی دارد؟

آسیب های جسمانی

بیش تر افراد زمانی که بیرون از خانه هستند از هندزفری استفاده می کنند و صدای آن را به حداکثر می رسانند. این کار می تواند منجر به قطع ارتباط شما با واقعیت ها شود و در نتیجه منجر به ایجاد تصادفات شدید شود زیرا شما نمی توانید به خوبی صدا های اطرافتان را بشنوید. البته یکی دیگر از دلایلی که ممکن است شما نتوانید همزمان با گوش کردن آهن با استفاده از هندزفری صدا های اطراف را نشوید غرق شدن در خیالات می باشد و این کار بسیار خطرناک است. جالب است بدانید که این کار نه تنها جان شما بلکه جان افرادی که قصد کمک به شما دارند را در خطر خواهد انداخت.

کاهش یادگیری

یکی دیگر از آسیب هایی که استفاده از هندزفری برای شما به همراه خواهد داشت کاهش یادگیری است زیرا بخش بسیار زیادی از یادگیری از طریق گوش ها انجام می شود و اگر بر اثر استفاده از هندزفری شنوایی شما کاهش یافته باشد در یادگیری شما تاثیر منفی خواهد گذاشت.

آسیب سلول های عصبی

زمانی که از هندزفری استفاده می کنید و صدای آن را تا آخرین درجه افزایش می دهید باید منتظر بیماری های عصبی نیز باشید. استفاده از هدفون به مدت طولانی می تواند منجر به آسیب های شدید عصبی شود و در نتیجه بیماری هایی مانند MS را برایتان ایجاد می کند. با توجه به تحقیقات انجام شده صدای بالا تر از ۱۱۰ دسی بل می تواند به غلاف میلین آسیب رسانده و سرعت انتقال پیام ها را کاهش می دهد به طوری که شما به صورت واضح کندی حرکات خود را احساس خواهید کرد.

استفاده طولانی مدت از هندزفری چه عوارضی دارد؟

پیشگیری از آسیب ها

حال که تمامی آثار مخرب استفاده از هندزفری را می دانید روش هایی را برایتان بیان می کنیم که بتوانید با استفاده از آن از این آسیب ها پیشگیری کرده و یا آن ها را به حداقل برسانید.

تنظیم صدا

  • سعی کنید زمانی که از هندزفری استفاده می کنید صدای آن را بیش تر از ۶۰ درصد افزایش ندهید.
  • هر یک ساعت سعی کنید هندزفری های خود را در آورده و ۱۰ دقیقه به گوش های خود استراحت بدهید و مجددا از هندزفری استفاده کنید.

استفاده از هندزفری های استاندارد

  • یک سری از هندزفری ها کاملا گوش را در گیر می کنند و مستقیم با آن ارتباط برقرار خواهند کرد. این هندزفری ها بیش ترین آسیب را به گوش هایتان می رسانند.
  • اگر بتوانید از هادست ها استفاده کنید بهتر است زیرا خارج از گوش باقی می مانند و تنها بدی آن ها بزرگ بودنشان می باشد.

استفاده طولانی مدت از هندزفری چه عوارضی دارد؟

تمیز کردن هندزفری

  • سعی کنید دوبار در هفته به ضد عفونی کردن هندزفری بپردازید.
  • این کار به شما کمک می کند تا بتوانید عرق ها و باکتری های موجود روی آن را تمیز کنید و میزان آسیب پذیری گوش را به حداقل برسانید.

استفاده از هندزفری های با کیفیت

  • یک سری از هندزفری ها کیفیت بسیار خوبی دارند و می توانند آسیب های شنوایی را به حداقل برسانند.
  • این مدل ها معمولا قیمت بالایی دارند و توانایی حذف کردن صدا های مزاحم را دارند و نیازی به این نیست که شما صدای هندزفری را افزایش دهید تا بتوانید موسیقی را بهتر بشنوید بنابراین می توانید به راحتی و با صدای کم موسیقی خود را با کیفیت بهتری بشنوید.
  • هندزفری های با کیفیت طراحی منحصر به فردی دارند و بر اساس نیاز های روزانه و پیشگیری از مشکلات شنوایی و عصبی طراحی شده اند بنابراین بهتر است به جای استفاده از یک هندزفری ساده از نوع با کیفیت آن رای کار های روزمره خود استفاده کنید تا بتوانید مشکلاتی که قرار است ایجاد شود را به تاخیر انداخته و یا آن ها را کاهش دهید.

منبع : آرگا

برچسب :


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

کشور مالزی و دانستنی های جالب درباره آن

کشور مالزی و دانستنی های جالب درباره آن

به طور کلی مالزی یکی از مدرن ترین و در عین حال نو پاترین کشورهای …

دیدگاهتان را بنویسید