صفحه اصلی / پرورش گل و گیاه / آموزش کاشت بادمجان در باغچه و گلدان و پرورش اصولی آن

آموزش کاشت بادمجان در باغچه و گلدان و پرورش اصولی آن

بادمجان یکی از پر طرفدار ترین و خوش مزه ترین صیفی جات  محسوب می شود. که قطعا ارزش کاشتن در منزل را دارد، اما برای بازدهی بیشتر و با کیفیت تر بادمجان یک سری نکاتی وجود دارد که باید برای کاشت و پرورش بادمجان استفاده کنید که در ان باید تمام نیاز ها و شرایط کاشت بادمجان  را رعایت کنید تا به محصول خوبی دست یابید.

آموزش کاشت بادمجان در باغچه و گلدان و پرورش اصولی آن

بادمجان جز خانواده سیب زمینی و گوجه فرنگی و سیاه رنگ ها است که بیشتر در مناطق گرم سیری قادر به رشد هستند که امروزه تقریبا در تمام نقاط جهان کاشته می شود، اما در مناطقی که تابستان های طولانی تری دارد بهتر رشد خواهند کرد.

بادمجان گیاهی یک ساله است که دارای ساقه ضخیم و جان داری است که دارای برگ های پهن و کرک دار که تمام گیاه را می پوشاند و برای تولید بادمجان گل های بنفش و سفید می دهد . باید گفت که بادمجان انواع متفاوتی دارد که شما می توانید بنا به طبع خود یک نوع را انتخاب کرده و به کاشت بادمجان دلخواهتان بپردازید.

آموزش کاشت بادمجان در باغچه و گلدان و پرورش اصولی آن

روش کاشت بادمجان

۱. معمولا کاشت بادمجان از طریق بذر مرغوب انجام می شود. زمان کاشت این بذر ها در پایان زمستان، اوایل فروردین و یا اردیبهشت باید انجام شود که معمولا به جای وسعی برای رشد احتیاج دارند.

۲. اگر قصد دارید بادمجان ها را از طریق بذر بکارید باید از گلدان سفالی و تقریبا بزرگ استفاده کنید. البته می توانید به صورت جدا گانه در سینی های نشاء گیری  برای کاشت بادمجان استفاده کنید و زمانی که به حد قابل قبولی رسید جوانه ها را به گلدان بزرگ تر انتقال دهید.

۳. برای کشت بادمجان از یک گلدان بزرگ استفاده کنید تا زمانی که گیاه بالغی شد جا برای رشد کافی داشته باشد . گلدانی که انتخاب می کنید باید ظرفیت پنج گالن خاک را داشته باشد.

۴. برای پرورش بادمجان حتما باید از گلدان سفالی استفاده کنید از آنجایی که بادمجان ها نسبت به سرما حساس هستند و گرما را بیشتر دوست دارند  گلدان های سفالی این قابلیت را دارند تا گرمای بیشتری را درون خود نگه دارند.

۵. اگر از گلدان سفالی بدون لعاب برای کاشتن بادمجان استفاده کردید در آبیاری آن باید دقت کنید زیرا گلدان بدون لعاب خاک را سریع تر خشک می کند. در این صورت می تواند از گلدان های سفالی لعاب دار استفاده کنید.

۶. زمانی که گلدانتان را تهیه کردید  از قدرت زه کشی آن  و وجود سوراخ های بزرگ در کف گلدان مطمئن شوید.

۷. سپس باید به سراغ تهیه خاک برای کاشت بادمجان بپردازیم. بهترین خاک برای رشد بادمجان  ترکیبی از ۲ قسمت خاک گلدانی  و یک قسمت ترکیب شن و ماسه است. برای تامین مواد مورد نیاز گیاه می توانید مقداری از کود کمپوست هم استفاده کنید.

۸. سپس نوبت به کاشت بذر ها می رسد  باید همان اوایل ابتدا بهار اقدام به کاشت کنید.

بذر های را به صورت جدا گانه در یک گلدان کوچک  حاوی خاک گلدانی نرم نشاگیری می کنیم تا آماده کاشت در گلدان شود.

۹. بذر ها باید طوری در گلدان کاشته شود که به عمق ۱ سانتی متر در داخل خاک فرو شود.  این کار را می توانید با انگشت خود انجام دهید. در هر حفره ای که ایجاد می کنید دو عدد بذر در داخلش بکارید.

آموزش کاشت بادمجان در باغچه و گلدان و پرورش اصولی آن

۱۰. زمانی که بذر ها را در خاک قرار دادید به آرامی یک سطح نازک خاک رو آن بپاشید مراقب باشید که خاک را فشرده نکنید.

۱۱. بعد از اتمام کاشت بذر بادمجان باید گلدان را در یک مکان گرم همراه با نور خورشید قرار دهید بهترین مکان در پشت پنجره است، روزانه بادمجان ها باید حداقل به مدت هشت ساعت نور کامل خورشید را دریافت کنند.

۱۲. سپس نوبت به آبیاری بذر ها می رسد  در طی این مدت جوانه زنی خاک باید همیشه مرطوب باشد اما نه خیس. آبیاری باید به گونه ای باشد که سطح خاک مرطوب شود.

۱۳. پس از گذشت مدت کوتاهی بذر ها شروع به جوانه زنی خواهند کرد . زمانی که دو عدد برگ بر روی گیاه رشد کرد باید نشاهای قوی تر را از نشاء های ضعیف تر جدا کرده این کار باید به آرامی انجام شود تا جوانه قوی تری که برای انتقال به گلدان انتخاب کرده ید آسیب نبیند.

آموزش کاشت بادمجان در باغچه و گلدان و پرورش اصولی آن

 نحوه انتقال جوانه ها به گلدان یا باغچه

۱. زمانی که نشاء ها به اندازه دو سانتی متر رشد کردند زمان آن است که تمام بذر ها را به گلدان  و یا حیاط منزل خود انتقال دهید. اگر زمانی که خواستید بذر ها را انتقال دهید هوای بیرون مساعد بود و از گرمای قابل قبولی برخوردار بود آن ها را به باغچه انتقال دهید چرا که بادمجانها در فضای آزاد رشد بهتری دارند.

البته می توانید بذر ها به گلدان سفالی انتقال داده و در هر زمان که خواستید گلدان را در فضای باز بیرون قرار دهید.

در هنگام خارج کردن نشاء ها از بسترشان مراقب باشید که آسیب نبینند.

آموزش کاشت بادمجان در باغچه و گلدان و پرورش اصولی آن

۲. برای کاشت بذر های بادمجان در گلدان حتما باید از یک قیم استفاده کنید تا بتواند روند رشدی خوبی داشته باشد. از محکم بودن قیم در خاک مطمئن شوید.

۳. تا جایی درون گلدان را با خاک پر کنید که حداقل از لبه گلدان  تا سطح خاک ۳ سانتی متر خالی باشد .

۴. در  وسط گلدان درون خاک یک حفره ایجاد کنید و سپس نشاء  بادمجان را به صورت مستقیم درون آن بکارید و سپس خاک اطراف جوانه را مرطوب نموده و سپس فشرده کنید تا جایش محکم شود. مواظب باشید به جوانه و ریشه هایش فشار زیادی وارد نکنید.

و سپس در آخر گیاهتان را خوب آبیاری کنید.

از زمان کاشت تا زمان برداشت محصولمان تقریبا به مدت ۱۳۰ تا ۱۶۰ روز طول خواهد کشید.

کاشت بادمجان در گلدان مطابق کاشت آن در باغچه  است و فقط چند نکته قابل ذکر دارد:

آموزش کاشت بادمجان در باغچه و گلدان و پرورش اصولی آن

برای کاشت بادمجان در باغچه که یک نوع کاشت مستقیم محسوب می شود  ابتدا باید خاک آن را خوب نرم کنید ، و سپس بذر ها را به صورت ردیفی در خاک  به عمق ۲ میلی متری بکارید. زمانی که جوانه ها بالغ شدند و دارای شاخ خو برگ شدند باید به قیم گره بخورند تا به سمت بالا رشد کنند.

آموزش کاشت بادمجان در باغچه و گلدان و پرورش اصولی آن

نگهداری  و پرورش بادمجان

نور: بادمجان برای رشد خود نیازمند نور کامل است پس باید گلدانی که بادمجان را در آن کاشتید را دریک فضای باز و کاملا پر نور قرار دهید.

آبیاری: این نکته را درباره آبیاری بادمجان بدانید که در صورت کم آبی کشیدنش از تعداد میوه هایی که می خواهد بدهد کاسته می شود پس نگذارید خاک گیاه خشک بماند هر چه آبیاری بادمجان  بیشتر باشد دارای طعمی شیرین تری خواهند بود. از غرقابی کردن خاک خودداری کنید.

کود: برای بهتر شدن عملکرد بادمجان ها استفاده از کمی فسفر برای تقویت شدن ریشه های آن ضروری است و هر ۱ الی ۲ هفته یکبار با کود مایع گیاهتان را آبیاری کنید.

هرس: با استفاده از قیچی و بریدن گل و برگ های اضافه نیرو گیاه را برای میوه دادن بالا ببرید.

آموزش کاشت بادمجان در باغچه و گلدان و پرورش اصولی آن

در آخر زمانی که پوست بادمجان هایمان براق شد یعنی که آماده برداشت هستند. و به این ترتیب محصول مورد نیاز خودمان را به صورت ارگانیک پرورش داده ایم.

منبع : آرگا

برچسب :


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

بیوگرافی کامل حاجی عبدالله رهبر جدید داعش+ عکس و زندگی شخصی

بیوگرافی کامل حاجی عبدالله رهبر جدید داعش+ عکس و زندگی شخصی

در این مطلب درباره بیوگرافی کامل حاجی عبدالله رهبر جدید داعش نوشته ایم. وی با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *