صفحه اصلی / آشنایی با پیشرفته ترین موشک کوتاه برد جهان / آشنایی با پیشرفته ترین موشک کوتاه برد جهان

آشنایی با پیشرفته ترین موشک کوتاه برد جهان

موشک «IRIS_T» به هیچ وجه با رقبای خود قابل مقایسه نیست و تمامی آنها را با فاصله زیادی پشت سر می‌گذارد. برخورداری از سیستم (بزن و فراموش کن) و توانایی اجرای مانورهای سنگین را فراموش کنید، موشک هوا به هوای کوتاه برد اروپا قادر است با سیستمهایی به یاریش می آید فشار(۶۰g) را در مانورها متحمل شود که آنرا حتی برای مقابله با کروزهای ضد کشتی مناسب کرده، موشک جدید چنان قدرت عملی برای خلبانان اروپایی به همراه داشته که قبل از این در تخیلات خود به آن می اندیشیدند.

به صورت سنتی موشکهای خانواده سایدواندر در گذشته وظیفه حملات کوتاه برد پرنده های غربی را به عهده داشته است و الحق ساخته ریتون در انجام وظیفه بسیار خوب ظاهر شده است، که آمارهای موجود از جنگهای ایران و عراق و یوگسلاوی شاهدی محکم بر این ادعاست.

پس از اتحاد مجدد دو آلمان، با وجود هواپیماهای روسی میگ بیست و نه و موشکهای«AA_11» آرچر که متعلق به آلمان شرقی سابق بود آلمانها دریافتند که موشک روسی موشک قابلی در نبردهای نزدیک است و از نمونه های غربی آن زمان پیشرفته تر است.

اولین پاسخ ایجاد نسل نو از موشکهای سایدواندر بود اما باز هم آنطور که باید نتوانست نظر اروپاییها را جلب کند. مرزهای اروپا با روسیه در هم تنیده است و وقوع نبردهای داگ فایت بسیار محتمل است پس باید فکری کرد. کار روی موشک جدید را کنسرسیومی از شرکتهای اروپایی متشکل از کشورهای آلمان، ایتالیا، سوید، نروژ، یونان و کانادا در سال(۱۹۹۸) برای ساخت موشک جدید آغاز کردند.

آشنایی با پیشرفته ترین موشک کوتاه برد جهان

آلمان از همان ابتدا ریاست و رهبری پروژه را به عهده گرفت و علاوه بر بلوک(۴۱) درصدی سرمایه گذاری خود موفق شد تا مجموعه کارآمد «diehl BGT_ defens» را به عنوان پیمانکار اصلی طرح انتخاب کند.هدفی که کنسرسیوم در نظر داشت بسیار مشکل بود آنها باید محصولی میساختند که از تمام نمونه های موجود برتر باشد، و بتوان آنرا روی طیف گسترده ای از هواپیماهای موجود از فانتومهای یونان گرفته تا تایفونهای آلمان همخوان و هماهنگ کرد. موشک «IRIS_T» اولین تجربه های خود را در سال(۲۰۰۲) کسب کرد و با فراهم شدن بودجه و موفقیت طرح در سال(۲۰۰۵) وارد خدمت رسمی شد.به دلیل طراحی خاص ترمینال انتقال داده موشک میتوانست علاوه بر نمونه های جدید کاملا دیجیتال روی هواگردهای با سیستمهای آنالوگ نیز سوار شود و کارایی بی نظیر خود را به نمایش بگذارد.

تا کنون هواپیماهای متنوعی با این موشک سازگار شده اند که میتوان از گریپین.یورو فایتر تایفون، اف هجده سوپر هورنت، اف شانزده فالکون و تورنادو نام برد.

ساختار موشک (هدایت شونده مادون قرمز کنترل شونده با بالهای دمی و متغیرهای بردار رانش) یا به اختصار «IRIS_T» همانگونه که از نامش پیداست برای شناسایی هدف خود از سیستم شناسایی حسگرهای مادون دنبال کننده رد حرارتی جنگنده های دشمن استفاده میکند، بخش جستجوگر موشک (۲۹۴) سانتیمتری درست در نوک آن قرار گرفته که با برخورداری از مدرنترین تکنولوژیهای حساسه های فروسرخ، تصویری دقیق بر اساس تشعشعات حرارتی موجود در محیط را برای موشک ترسیم میکند.

در قسمت پشت مجموعه جستجوگر و لینک داده ای قرار گرفته که به نوعی مغز متفکر موشک محسوب میشود، این ماژول به گونه ای طراحی شده که میتواند علاوه بر حالت معمولی شلیک از حالت قفل پس از شلیک نیز پشتیبانی کند و به خلبان این اجازه را بدهد تا پس از شلیک موشک و مشاهده تصویر حرارتی ایجاد شده نسبت به انتخاب هدف اقدام کند.

یکی دیگر از ویژگیهای فوق العاده واحد کنترل موشک با مقاومت بالا درمقابل استراتژی های جنگ الکترونیک است، به صورتی که جنگنده دشمن با هیچکدام از روشهای معمول مانند اختلال در لینک داده ها و یا تلاش برای حجم راداری موشک، شانسی برای خارج کردن آن از مسیر را نخواهد داشت و از سوی کیفیت بالای حسگر مادون قرمز نصب شده در نوک موشک و تصویر ایجاد شده از هدف به اندازه ایست که دیگر مانورهایی مانند فرار به سمت نور خورشید و حتی پرتاب چف یا فلیر نمیتواند کمک زیادی به قربانی برای فرار از چنگال «IRIS_T»کند، در یک کلام شکارچی جدید اروپاییها کاملا بی رحم است و فرار از دست آن ممکن نیست.

در پشت مجموعه کامپیوتری سر جنگی بزرگ موشک قرار گرفته که با توانایی بالای انفجار میتواند هر هدفی را با مشکل مواجه کند. سر جنگی«HE» با تکیه بر فیوزهای مجاورتی هوشمند خود هنگامی که احساس کند در فاصله مناسبی از هدف قرار دارد، با انفجار خود و بوجود آوردن ابری از ترکشهای کشنده پرنده دشمن را در هوا متلاشی خواهد کرد، ذکر این نکته که علاوه بر فیوز مجاورتی یک فیوز تماسی نیز در این بخش تعبیه شده ضروری به نظر میرسد که در مواجهه با اهداف سنگین تر مانند هواپیماهای ترابری یا بمب افکنهای دشمن کارایی بالای خود را ارایه میدهد.

آشنایی با پیشرفته ترین موشک کوتاه برد جهان

راکت سوخت جامد موشک که درست پشت مجموعه کامپیوتر مرکزی و سر جنگی قرار گرفته و ساخت شرکت (NAMMO) میباشد و قادر است این موشک (۸۹) کیلوگرمی را به سرعت (۳) ماخ برساند که برای درگیری نزدیک با تمامی شکاریهای موجود و اکثر موشکهای کروز، مخصوصا گونه های ضد کشتی مناسب به نظر میرسد، همانگونه که اشاره شد موشک (IRIS_T) یک موشک کوتاه برد هوا به هواست به همین دلیل برد (۲۵) کیلومتر برای آن در نظر گرفته شده که برای آن کاملا کافی به نظر میرسد.

اما آنچه که از همه موارد مهمتر به نظر میرسد ساختار سیستم کنترل موشک است که به صورت چند بعدی در قسمت اگزوز قرار گرفته و با تغییر جهت های مداوم و ناگهانی میتواند مانورهای بی نظیری را برای موشک به ارمغان بیاورد، ازین رهگذر است که عملا هیچ شکاری یا هواگردی شانس فرار از چنگال تیز این موشک را ندارد و به طور حتم مغلوب این موشک خواهد شد. همچنین با توسل به سیستم هدفگیری روی کلاه خلبان،کاربر فقط کافیست به جنگنده دشمن حتی در پشت سر نگاه کند و موشک را شلیک کند با توان مانور فوق العاده این موشک حتی میتواند اهدافی را که در پشت سر قرار گرفته اند را نیز شکار کرد، این قابلیت در نسل آخر سایدواندر نیز تا حدودی وجود دارد اما کارایی این موشک چیز دیگریست.

مجموعه کنسرسیوم کشورهای سازنده تا کنون بیش از (۴۰۰۰) فروند از این نوع موشک را برای ناوگان جنگنده های خود سفارش داده اند که به تنهایی موفقیت بزرگی برای این موشک محسوب می‌شود. اما آنچه که در اینجا از اهمیت بیشتری برخوردار است جذب فرماندهان کشورهایی مثل استرالیا و عربستان به این موشک است. آنها قادرند از هر کشوری بخصوص ایالات متحده موشک خریداری کنند اما این موشک را به سایدواندر و نمونه های دیگر ترجیح داده اند.

مجموعه (diehl BGT defence) به تازگی نمونه ای ازاین موشک را برای استفاده در سیستم دفاع موشکی ضد هوایی، زمینی را نیز توسعه داده که با توجه به برخورداری از یک راکت کمکی اولیه و بهره مندی از آیرودینامیک ارتقا یافته میتواند آسمان منطقه ای را تا شعاع (۵۰) کیلومتر پوشش دهد. همچنین توسعه سیستم دفاع ناوپایه نیز در دستور کار قرار گرفته که بزودی مراحل نهایی آزمونهای خود را طی میکند و میتواند روی ناوهای مختلفی در جهان به خدمت بپردازد.

 

همچنین بخوانید:

انواع سرهای جنگی موشکها
بمب خوشه ای ضد تانک CBU 97
موشک ضد تانک هندی Nag missils
بررسی پدافند موشکی CHU_sam ژاپنی

منبع

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *